خبر های جدید

ترفند جنگ مردم با مردم، طرح مخالفان بیداری مصر

ترفند جنگ مردم با مردم، طرح مخالفان بیداری مصر

نويسنده : علي ودايع

ابتدا يک مسابقه فوتبال ساده بود،دو تيم پرطرفدار 90 دقيقه با يکديگر مسابقه دادند. تيم "المصري" موفق شد تيم الاهلي را سه بر يک شکست دهد.

به محض آن که فهيم عمر، داور بازي سوت پايان را به صدا درآورد، تماشاگران تيم ميزبان به بازيکنان الاهلي که باشگاه قرن بيستم آفريقا لقب گرفته، حمله کرده و با تماشاگران حريف درگير شدند.

در اين درگيري ها دستکم 73 نفر کشته و صدها نفر زخمي شدند. اين خونين ترين مسابقه فوتبال مي تواند لقب بگيرد. در پي کشته شدن تعداد زيادي از طرفداران تيم الاهلي، اين باشگاه، رقيب ديرينه اش الزمالک و باشگاه الاسماعيلي سه روز عزاي عمومي اعلام کردند.

به ادعاي مقامات امنيتي اين درگيري زماني آغاز شد که تماشاگران طرفدار تيم "المصري"، تيم ميزبان اين رقابت، لحظاتي پس از پايان بازي به زمين هجوم آوردند.

شبکه تلويزيوني الجزيره نيز گزارش داد که تماشاگران تيم "المصري" با سنگ، مواد آتش زا و بطري به هواداران و بازيکنان تيم "الاهلي" حمله کردند.

ساعت ها پس از پايان بازي درگيري ها در درون استاديوم "قاهره" شهر پورت سعيد و همچنين خيابان هاي اطراف ادامه يافت.

يکي از بازيکنان تيم الاهلي به تلويزيون دولتي مصر گفته است که  بازيکنان تيم ها براي ساعاتي در يک محل محافظت شده در درون ورزشگاه نگه داشته شدند.

الجزيره  گزارش مي دهد که پس از انقلاب در مصر و سقوط رژيم حسني مبارک، خشونت ها در مسابقات فوتبال مصر افزايش چشمگيري داشته است.

يک شاهد عيني حاضر در ورزشگاه در گفت وگو با تلويزيون مصري اهلي گفت: "اين فوتبال نيست. اين يک جنگ است و مردم پشت سر ما کشته مي شوند. اينجا هيچ نيروي امنيتي و آمبولانسي نيست. اين يک شرايط وحشتناک است که هرگز فراموش نخواهد شد." درگيري ها به چهارشنبه ختم نشد. روز پنجشنبه هزاران نفر به سوي وزارت کشور راهپيمايي کردند و در آنجا با پليس مواجه شدند. ماموران براي عقب راندن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند.

 اعتراض ها روز جمعه نيز ادامه يافت.بيش از ده هزار نفر در برابر وزارت کشور مصر عليه آنچه ضعف پليس در مهار درگيري هاي ورزشگاه شهر پورت سعيد خوانده اند، اعتراض کردند. معترضين ابتدابه سوي ميدان تحرير و بعدا وزارت کشور حرکت کردند.مردم خشمگين عليه حاکمان نظامي مصر شعار مي دادند و عده اي هم سنگ مي انداختند. العربيه هم جمعه گزارش کرد، درگيريها به طور پراکنده ادامه دارد و خودروهاي امدادرساني و آمبولانسها همچنان به رفت و آمد به منطقه اي که درگيري در آنجا ادامه دارد ادامه مي دهند.

شمار مجروحان فقط در شهر قاهره به بيش از يکهزار و پانصد نفر رسيده است.

براساس آخرين خبرها، نيروهاي امنيتي به شکلي گسترده از نارنجک هاي گاز اشک آور و گلوله هاي پلاستيکي و بمبهاي صوتي استفاده کردند و حداقل 5 نفر توسط نيروهاي پليس کشته شدند.

جوانان خشمگين، مقامات مصري به ويژه مقامات امنيتي را به علت اين حادثه سرزنش مي کنند. تصاوير تلويزيوني نشان داده اند که نيروهاي امنيتي و پليس در برخي صحنه ها مشغول تماشاي درگيري بوده اند.

بسياري از طرفداران الاهلي پليس را به بي کفايتي متهم کرده اند و مي گويند پس از انقلاب مصر، پليس نقش پررنگي در برقراري امنيت و نظم ندارد و در درگيري هاي پورت سعيد هم قادر به آرام کردن اوضاع و جلوگيري از خشونت ها نبوده است.

اخوان المسلمين، بزرگترين تشکل سياسي مصر، گفته است که آشوب هاي پورت سعيد توسط طرفداران رژيم حسني مبارک، رييس جمهور مخلوع مصر، طراحي شده بود.

دبير کل سابق اتحاديه عرب و نامزد احتمالي انتخابات رياست جمهوري مصر ديروز هنگام مشارکت در مراسم سوگواري براي قربانيان حادثه پورت سعيد در حمله اوباش و اراذل زخمي شد.

شاهدان گفتند صدها نفر عمرو موسي را محاصره کردند و محافظان شخصي وي نتوانستند از وي محافظت کنند و وي بر اثر ضربات اوباش و اراذل از ناحيه پا زخمي شده است.

مجلس الشعب مصر در جلسه اي سرلشکر "محمد ابراهيم يوسف" وزير کشور را مقصر حوادث اخير دانست. نمايندگان در اين جلسه خواستار کناره گيري دولت شدند و شوراي نظامي را مسئول حوادث اين کشور دانستند.

به گفته شاهدان عيني عصبانيت طرفداران المصري از پلاکاردي بود که طرفداران الاهلي آن را به ورزشگاه برده بودند و روي آن نوشته شده بود "در پورت سعيد، مردي پيدا نمي شود."  آيا واقعا آنهايي که آتش درگيري مرگبار تماشاگران مصري را روشن کردند از تماشاگران بودند يا شاگردان حسني مبارک طراحي اين توطئه شوم را برعهده داشتند؟ موضع هر دو باشگاه و بازيکنانش نشان دهنده دخيل نبودن آنها در درگيري ها است;اين نخستين باري نيست که ردپاي برخي عناصر مرتبط با فرعون در درگيري مردم با مردم ديده مي شود. انفجار شب ژانويه کليساي سوئز و درگيري هاي مسيحيان قبطي و مسلمانان هم نمونه هايي از نقشه شوم شاگردان حسني مبارک و ارتشيان در مسند کار است زيرا آنها نمي خواهند مردم عليه شوراي نظامي متحد باشند و پيگي روند محاکمه ديکتاتور سابق باشند.

منبع: مردم سالاری

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن