زندگی نامه

رابعه عدويه زنی عارف و خداشناس

رابعه عدويه رابعه عدويه زنی عارف و خداشناس

نویسنده: علي صالح كريم / مترجم: حميد مستعان

اين زن عارف و خدا شناس رابعه دختر العذوي است او يكي از زنان  عارف خدا ترسي بود كه چون شمعي فروزان در راه خدا و براي رضاي او سوخت و باعث شد تا زندگانيش سر مشق بزرگي براي زنان و حتي مردان و چراغي روشن بر فراز راه آيندگان گردد.

رابعه عدويه از بزرگترين عرفاي زنان خداشناس بوده است كه بذر خشيت از خدا را در زمين سينه ها مي كاشت، به همان اندازه كه خدا را دوست مي داشت به همان اندازه نيز از خداوند مي ترسيد.

هيچ انسان با ايماني به اندازه ي رابعه گريه نمي كرد، آنقدر مي گريست كه محل نماز و سجده گاهش خيس مي شد… هركس كه آيه اي از قرآن كريم برايشان مي خواند فريادي مي كشيد و به پهلو مي افتاد از سر شب تا نماز صبح مشغول عبادت حق بود و بعد از بجا آوردن نماز صبح قدري مي خوابيد و بعد از بيدار شدن مي فرمود:(اي نفس تو چطور آرام گرفتي در حالي كه از بيم و اميد به درگاه پروردگارت بي اطلاعي!) اي رابعه كمتر بخواب زيرا چيزي نمانده تا به آرامش و آسايش ابدي برسي.

بعد از آن بسيار گريه مي كرد رابعه هيچ علاقه اي به دنيا نداشت و زندگي در دنيا را فقط براي خداپرستي مي خواست. نقل شده است كه: مردي چهل دينار براي رابعه فرستاد تا آن را در امورات زندگيش صرف كند. هنگامي كه پول به دستش رسيد به گريه افتاد و مي گفت: من شرم دارم كه از خداوند چيزي بخواهم كه تمام دنيا در اختيارش است… چگونه اين پول را از كسي قبول كنم كه هيچ چيزي ندارد. همواره مي گفت:كسي كه خداوند را دوست داشته باشد و عاشق خدا باشد مدام در گريه و زاري است تا به معشوق برسد و آرام گيرد. نيز مي گفت:همانگونه كه بدي هايتان را پنهان مي كنيد، همانگونه نيز كارهاي نيكتان را پنهان كنيد. اگر كسي در نزدش از مسايل دنيوي صحبت مي كرد، مي گفت: در دلت عشق دنيا ريشه كرده هركس هرچيز كه به دلش نزديكتر باشد از آن ياد مي كند. دانشمندان اسلامي همانند سفيان ثوري و ابن جوزي مقام رابعه را بسيار ستوده اند. قبل از آنكه از دنيا رحلت كند به يكي از نزديكانش گفت: در مردنم مرا آزار ندهيد و در لباس خودم مرا دفن كنيد. بعد از آن بود كه در سال 185 قمري در بيت المقدس فوت كرد و در آنجا دفن شد.

                                                                 (درود و رحمت حق بر او باد.)

________________________________________________________________

منبع: فرازهايي از زندگاني زنان نامدار اسلام / مولف: علي صالح كريم / مترجم: حميد مستعان / انتشارات: كردستان

تنظيم براي نوگرا: باران

برچسب ها

یک نظر

  1. خـــــــــــــــــــیـــــــــــــــــــــــــلــــــــــــــــــــی زن پاکدامنی بوده.من تازه شنیدم که:4خواهر بودن و رابعه دختر چهارم بوده و وقتی پدرومادرش فوت میکنن قحطی به شهرشون میاد و برای همین همه خواهرا از هم جدا میشن و هر کی یه جایی میره.رابعه هم به یه شخص پولداری چند درم فروخته میشه.که روزیم دزدی به خونه مرد پولدار میاد و انقدر قحطی بوده که دزده چادره رابعه رو میخواسته بدزده که یهو هیج جارو نمیبینه دوباره میزارتش سر جاش دوباره میبینه و دوباره چادرو بر میداره هیچ جارو نمیبینه و وقتی سرجاش میزارم همه جارو میبینه اون این کارو تا هفت بار انجام میده و هی همین عمل تکرار میشده تا بعد هفت مرتبه,که صدایی میادو بهش میگه که الکی خودتو خسته نکن درسته که دوست خفته است ولی دوست دگر که بیدار است!!!!

    درس شانزدهم کتاب ادبیات سال سوم دوره راهنمایی(متوسطه اول)با معنی معلمم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا