جهان اسلاممطالب جدید

میانمار کجاست؟ چگونه مسلمان شدند؟ و چرا قتل عام می شوند؟

میانمار کجاست؟ چگونه مسلمان شدند؟ و چرا قتل عام می شوند؟

گردآورنده: کمال مولودپوری

میانمار کجاست؟

میانمار Myanmarکشوری است در آسیای جنوب شرقی. میانمار از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محصور است. میانمار با مساحت ۶۷۸۵۰۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آسیای جنوب شرقی است. این کشور ۱۹۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد. در سال ۱۸۲۴ برمهBurmaتوسط بریتانیا اشغال و ضمیمه حکومت هند، مستعمره بریتانیا شد. در سال ۱۹۳۷ بریتانیا برمه را به همراه منطقه «آراکان» (Arakan) که اکنون به آن راخین Rakhineنیز می‌گویند، مستعمره‌ای جدا از حکومت هند خواند و آن را برمه بریتانیا نام نهاد. تا اینکه در سال ۱۹۴۸ بریتانیا اجازه داد تا برمه استقلال یابد و از آن زمان به «میانمار» تغییر نام یافت. میانمار طبق آخرین آمار بدست آمده از جمعیتی بالغ بر ۵۵ میلیون نفر برخوردار است. ۷۰درصد میانمار بودایى هستند. در سال ۱۹۸۲ قانون حقوق شهروندی به تصویب رسید که به واسطه این قانون از میان ۱۴۴ اقلیت موجود در میانمار ۱۳۵ اقلیت حق شهروندی دریافت کردند و ۹ دسته از اقوام اقلیت از حق شهروندی محروم شدند که بزرگ‌ترین این اقلیت‌ها، قوم روهینگیا Rohingyaاست. روهینگیا ۴% جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند و بیشتر در ایالت راخین در سواحل غربی میانمار ساکن هستند. آمار رسمی جمعیت روهینگیا ۶ میلیون نفر است اما طبق آمار غیر رسمی جمعیت این قوم که صد در صد آن‌ها مسلمان هستند به ۸ میلیون نفر می‌رسد.

میانمار
میانمار

ورود اسلام به میانمار

تاریخ گسترش اسلام در میانمار به قرن اول هجرى برمى‏گردد. بعد از ظهور اسلام و گرایش اعراب و ایرانیان به اسلام، دریانوردان عرب و ایرانى مسافرت‏هاى دریایى خود را انجام مى‏دادند و در مسیر خود همچنین دست‏به تبلیغ و دعوت مردم‏ به اسلام مى‏زدند. بعد‌ها بازرگانان مسلمان از مسیرهاى زمینى که از منطقه غربى ‏میانمار و ایالت آراکان این کشور مى‏گذشت ‏به مناطق غربى چین سفرمى‏کردند. بسیارى از این افراد در منطقه حاصلخیز و مستعد ساحلى‏ آراکان، اقامت کردند و اولین مناطق مسلمان نشین را ایجاد کردند. تاجران چینى در نوشته‏هاى خود از مناطق ایرانى‏نشین‏ در مرزهاى بین میانمار و یونن (ایالتى در جنوب غربى چین) در قرن‏سوم میلادى یاد کرده‏اند. امروز در حدود ۸ میلیون در میانمار هستند و یک زبان محلی به نام روهینگیا دارند که در واقع مسلمانان میانمار را امروز به همین نام می‌شناسند و این زبان هم ترکیبی از عربی، فارسی و ترکی است که نشان دهندۀ این است که اسلام از منطقۀ آسیای غربی به آن منطقه رفته است.

چگونگی آغاز بحران حاضر

موج جدید درگیری‌های میان آن‌ها از دو ماه قبل و به بهانه کشته شدن یک زن بدست مسلمانان آغاز شده است. ابتدا در ماه مه ۲۰۱۲ (۱۱ اردیبشهت تا ۱۱ خرداد ۱۳۹۱) ۱۱ مسلمان بی‌گناه به دست نظامیان کشته می‌شوند. پس از آن خبری منتشر می‌شود مبنی بر اینکه یک زن بودایی مورد هتک حرمت سه مرد مسلمان قرار می‌گیرد و کشته می‌شود. این سه مرد دستگیر می‌شوند و یک نفر از آن‌ها در زندان نظامیان می‌میرد و دو نفر دیگر اعدام می‌شوند.

در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۱۱ تیر) یک اتوبوس حامل مسلمانان مورد حمله بودائیان قرار می‌گیرد. این بار یک بودایی می‌میرد. متعاقب آن شبه نظامیان تندروی بودایی که «ماگ» خوانده می‌شوند، به مناطق مسلمان نشین در استان راخین حمله می‌برند و بیش از ۲۰ روستا و حدود ۲۰۰۰ واحد مسکونی را به آتش می‌کشند.

روز دهم ژوئن (۲۱ خرداد) آقای «تین سین Thein Sein» رئیس جمهور میانمار در استان راخین وضعیت فوق العاده اعلام می‌کند. حملات بودائیان تندرو به مسلمانان از این پس تحت حمایت ارتش آغاز می‌شود؛ ۱۰۰۰ نفر از مسلمانان بی‌گناه کشته، ۵۰۰ نفر زخمی و ۳۰۰ نفر ربوده شدند. این کشتار کماکان ادامه دارد. ولی از آنجا که دولت به هیچ خبرنگاری اجازه حضور در منطقه راخین را نمی‌دهد، کسی از ابعاد فاجعه باخبر نیست. البته تصاویری که در اینترنت قرار گرفته است، صحنه‌های دلخراشی را روایت می‌کنند. کشتار فجیع زنان و کودکان خردسال و یا نمایش صد‌ها جسد سوخته شده در محوطه یک مدرسه از جمله این صحنه‌ها و تصاویر است.

دولت میانمار برای رفع اختلافات و مشکلات میان مسلمانان و بوداییان، سیاست کوچ اجباری کل ۶ میلیون مسلمان روهینگیایی را از منطقه آرکان اتخاذ کرده است. به واسطه این سیاست اتخاذ شده از جانب دولت قریب به ۱۵۰ هزار نفر از مسلمانان آرکان به بنگلادش، ۵۰ هزار نفر به تایلند و ۴۰ هزار نفر به مالزی و تعداد قابل توجهی به دیگر کشورهای آسیایی مهاجرت کردند. در آخرین اظهار نظر رییس جمهوری میانمار بیان شده است که ۸۰۰ هزار نفر از این قوم را باید از میانمار اخراج کرد تا تنش‌ها پایان یابد.

 شمار زیادی از مسلمانان آواره (از ۹۰هزار نفر تا ۳۰۰هزار نفر) هم اکنون در اردوگاه‌های مناطق مرزی نزدیک به بنگلادش به سر می‌برند، اما از ظلم نظامیان میانمار و خشم طبیعت در امان نیستند؛ از یک طرف در اردوگاه‌هاى مرزى که در آن‌ها غذا به اندازه کافى یافت نمى‏شود، گرسنگی، باران‌های موسمی و بیماری‌های واگیر آن‌ها را آزار می‌دهد و از طرف دیگر، به گفته نشریه انگلیسى «ساندى تایمز» Sunday times، نظامیان مردم مسلمان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، به زنان در جلوی چشم دیگران تجاوز می‌کنند و هر کسی را که دلشان می‌خواهد به قتل می‌رسانند. آن‌ها اگر با قایق به بنگلادش فرار کنند، پذیرفته نمی‌شوند چون دولت داکا می‌گوید گنجایش پذیرش بیش از ۳۰۰ هزار آواره میانماری را ندارند. اگر به تایلند بگریزند، به دریا برگردانده می‌شوند تا بر اثر گرسنگی و تشنگی بمیرند و یا امواج اقیانوس آن‌ها را ببلعد. به همین خاطر، در سرزمین مادری خود می‌مانند و منتظر مرگ می‌نشینند؛ مرگی که یا به دست بودائیان متعصب و تحریک شده رقم می‌خورد و یا بر اثر خشم طبیعت، باران‌ها و گردبادهای موسمی و بیماری‌های واگیر و خطرناک از راه می‌رسد.

… دکتر «محمد عزمی» فعال حقوق بشری و عضو اتحادیه تشکل‌های اسلامی مالزی با بیان اینکه کاروان دریایی کمک به مسلمانان میانمار در حال شکل‌گیری است، گفت: اکنون قریب به ۲۰۰ هزار مسلمان آواره در میانمار وجود دارند و آمار کشته‌ها به ۵۲ هزار نفر رسیده است و این در حالی که بیش از ۵۰ روستا و ۲۶ مسجد کاملا به آتش کشیده و ویران شده‌اند. متاسفانه خواهران و برادران مسلمان منطقه آرکان عملا در محاصره قرار گرفته‌اند و هیچ راه زمینی یا دریایی‌ای برای ارتباط منطقه آرکان با بیرون وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، سازمان عفو بین الملل Amnesty internationalبا اذعان به قتل عام مسلمانان میانمار که با اطلاع کامل دولت این کشور صورت می‌پذیرد، در گزارشی اعلام کرد: تعداد کشته شدگان در جریان حملات بوداییان به مسلمانان به ۲۰ هزار نفر رسیده است.

سابقه‌ی ظلم و خشونت میانمار علیه مسلمانان

تقریباً تا سال ۱۷۷۴ میلادی مسلمانان در آنجا مشکل نداشتند، در آن مقطع یک بودایی به نام بوداپایا در آن منطقه به قدرت می‌رسد و با مسلمانان بنای ناسازگاری می‌گذارد و اجرای قوانین اسلامی را ملغی می‌کند. از آن زمان به بعد اختلافات مسلمانان میانمار با دولت شروع می‌شود. از آن زمان است که حقوق مسلمانان نادیده گرفته می‌شود، تبعیض‌ها تشدید می‌شود و مسئله مسلمانان به تدریج به عنوان یک معضل مطرح و کشورهای منطقه متوجه این موضوع می‌شوند و حتی به سطح بین المللی نیز می‌رود و تا امروز نیز از موضوعات حقوق بشری در سطح بین الملل است. در این مدت تعدادی از مسلمانان گروه‌های چریکی تشکیل دادند و مبارزاتی هم داشتند و برخی برای اینکه از این وضعیت‌‌ رها بشوند، به کشورهای هند و بنگلادش مهاجرت کردند و در آنجا زندگی می‌کنند.

ارتش ظالم میانمار، روهینگیا را در ۱۹ عملیات نظامی از سال ۱۹۶۲ تاکنون مورد هدف قرار داده است. عملیات در حال اجرای ناساکا، رفتار غیر انسانی با جمعیت روهینگیا داشته و مردم آن را قتل عام و شکنجه می‌کند. درسال ۱۹۷۸ در عملیاتی به نام ناگامین (شاه اژد‌ها) حدود ۲۰۰ هزار نفر به بنگلادش فرار کردند. دولت در سال ۱۹۸۲ تابعیت مسلمانان را لغو کرد و آن‌ها را تحت فشار قرار داد به طوری که تا سال ۱۹۹۲ حدود ۳۰۰ هزار مسلمان مجبور به مهاجرت از کشور و فرار به بنگلادش شدند و اکثراً اعدام، دستگیر و یا مورد تجاوز واقع شدند. بار‌ها مسلمانان به بنگلادش و تایلند فرار کرده‌اند ولی در ساحل این دو کشور اجازه ورود نداشته و کشتی آن‌ها را غرق کرده‌اند. در سال ۲۰۰۸ گردباد «نارجیز» میانمار را درنوردید. دولت نیز با ممانعت از رسیدن کمک‌های بین المللی به اقلیت‌های غیربودایی (مسلمانان و مسیحی‌ها) مرگ شمار زیادی از آن‌ها را رقم زد.

حال به برخی از ظلم‌ها و ستم‌هایی که در حق این مردم روا داشته می‌شود و نهادهای رسمی بین المللی از جمله سازمان ملل آن‌ها را اعلام کرده است، اشاره می‌گردد:

•رژیم میانمار از صدور کارت هویت برای مسلمانان امتناع می‌کند و به همین خاطر این مردم نمی‌توانند در داخل کشور تردد کنند. علاوه بر آن، دولت برای مسلمانان گذرنامه صادر نمی‌کند و لذا آن‌ها از مسافرت‌های خارجی محروم هستند؛

•دولت میانمار به مسلمانان روهینگیا اجازه سفرنمی دهد و اگر آن‌ها بخواهند از یک روستا به روستای دیگر بروند باید مبلغی را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.

•تحصیل در دانشگاه‌ها برای مسلمانان ممنوع است؛

•مسلمانان نمی‌توانند در ادارات دولتی استخدام شوند؛

•مسلمانان بدون کسب مجوز نمی‌توانند ازدواج کنند و برای گرفتن این مجوز هم باید مالیات بدهند و پس از ازدواج نیز نمی‌توانند بیش از دو فرزند داشته باشند؛

•بالغ بر ۴۰ هزار نفر از کودکان روهینگیا در غرب میانمار به این خاطر از هرگونه تحصیل و سفر و… محروم هستند که والدین مسلمان آن‌ها بدون اجازه دولت ازدواج کرده‌اند و خودشان جزو فرزندان سوم و یا چهارم هستند. این کودکان شناسنامه ندارند؛

•خانواده‌های مسلمانان میانمار مجبور هستند تا در هر سال یک عکس خانوادگی را که شامل تمامی اعضای خانواده آن‌ها باشد به دولت تحویل بدهند و در صورتی که نوزاد جدیدی در خانواده آن‌ها متولد شده و یا یکی از اعضای خانواده آن‌ها درگذشته باشد باید مبلغی را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.

•آن‌ها اغلب برای بیگاری (کار اجباری) برده می‌شوند و از آن‌ها به زور اخاذی می‌شود؛

•خدمات عمومی مثل خدمات بهداشتی و آموزش و پرورش از مسلمانان روهینگیا دریغ می‌شود و بی‌سوادی در میان آن‌ها تا ۸۰ درصد است و در واقع، هیچ نهادی وجود ندارد که مشابه دولت آن‌ها را سرپرستی نماید؛

•این مسلمانان حق مالکیت بر زمین را نیز ندارند. این آزار‌ها و شرایط ضدانسانی بسیاری از بومیان روهینگیا را وادار می‌کند که از زادگاه خود به سمت کشورهای بیگانه مثل بنگلادش، تایلند و مالزی بگریزند، اما اغلب جان خود را از دست می‌دهند و یا به جای اول بازگردانده می‌شوند.

•مسلمانان روهینگیا اجازه تعمیر و نوسازی مساجد و یا مدارس خود را بدون مجوز دولت ندارند و هر کسی که اقدام به نوسازی این بنا‌ها کند زندانی می‌شود و از همین رو به مدت ۲۰ سال است که در این منطقه مسجد و یا مدرسه جدیدی ساخته نشده است.

•اگر مسلمانی در میانمار قصد دایر کردن فروشگاهی را داشته باشد باید با یک بودائی شریک شود. فرد بودائی در این شرکات هیچ سهمی را نمی‌پردازد اما از سود حاصل از این فروشگاه بهره‌مند می‌شود.

•دولت ژنرال «نی وین Ne Win» ‏ پس از روی کار آمدن در ۱۹۶۲ رفتن مسلمانان ‏به حج را ممنوع اعلام کرد تا آنکه در ۱۹۸۰ پس از گذشت ۱۸ سال به‏ هفتاد نفر از مسلمانان اجازه داده شد، جهت انجام فرایض حج ‏به ‏مکه مشرف شوند و متعاقب آن عده‏اى از مسلمانان نیز جهت ‏شرکت در کنفرانسهاى مختلف اسلامى اعزام شدند.

•«تین سین»، رئیس‌جمهور فعلی میانمار جمعیت ۸۰۰ هزار نفری مسلمان روهینگیا در این کشور را قومیتی خارجی دانست و گفت: مسلمانان شهروند میانمار نیستند یا باید در اردوگاه‌های آوارگان متمرکز یا اخراج شوند.

•خانم «آنگ سان سوچی» Aung San Suu Kyiرهبر مخالفان دولت میانمار و رهبر حزب «ان. ال. دی» (اتحاد ملی برای دموکراسی) National League for Democracyنیز که به تازگی (پس از ۲۱ سال) از حبس خانگی آزاد شده است و اخیرا در یک تور اروپایی با اغلب رهبران اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو داشته و همچنین مورد تمجید بسیاری از همین رهبران به خاطر ژست‌های حقوق بشری خود قرار گرفته نیز تاکنون هیچ موضع‌گیری و اظهار نظری درباره کشتار فجیع مسلمانان به دست هم کیشان خود نکرده است و حتی اعلام کرده است که این افراد میانماری نیستند.

این درحالیست که پخش تصاویر کشتار مسلمانان میانمار به دست بودائیان طی روزهای اخیر که به طرز مشکوکی از جانب رسانه‌های اصلی جهان نادیده گرفته شده است، لزوم توجه جدی و همت کشور‌ها و سازمان‌های اسلامی برای حمایت از مسلمانان فراموش شده میانماری را می‌طلبد. یک ماه اخیر در کنار بعضی از پایگاه‌های اینترنتی، رسانه‌های اندونزی، مالزی، شبه قاره و تلویزیون‌های پاکستان و ایران تحولات ایالت راخین را پوشش می‌دادند. با این حال، هنوز رسانه‌های تأثیرگذار بیین المللی مثل «سی ان ان»، «بی‌بی‌سی» و «الجزیره» در قبال تحولات غرب میانمار ساکت هستند. شیخ «عبدالمعروف» یکی از رهبران دینی میانمار در ارتباط با عمق مظلومیت هموطنان مسلمان خود گفت: مسلمانان برمه در سایه سکوت کشورهای مسلمان کشتار می‌شوند. هیچ ملتی تاکنون این گونه در میان این درجه از خونسردی و سکوت بین المللی و بی‌خیالی سرکوب نشده بود! «تون خین» رئیس سازمان «روهینگیا» می‌گوید: جامعه جهانی باید یک اقدام فوری در رابطه با وضعیت موجود در میانمار انجام دهد.

 میانمار عضو سازمان آسه آن (کشورهای آسیای جنوب شرقی) (ASEAN: Association of South-East Asian Nations) است. در آ سه آن چند کشور مهم مسلمان وجود دارند مثل اندونزی، مالزی، برونئی و یک بخش زیادی از مسلمانان در فیلیپین و تایلند زندگی می‌کنند. باید با این کشور‌ها رایزنی صورت گیرد تا سازمان آسه آن نیز موضع قوی در ارتباط با این موضوع بگیرد.

علل و ریشه‌های بحران در میانمار

۱. تبعیض نژادی

به گفته «سلکوم کولاک اوغلو» کار‌شناس ترک حاضر در سازمان تحقیقات استراتژیک بین الملل آنکارا، دولت میانمار از زمان استقلال این کشور، یک سیاست حذفی را در قبال مسلمانان بکار گرفته تا کشوری را براساس آئین بودا تشکیل دهد. در این زمینه سایر مذاهب و گروه‌های قومی یا مجبور به همسان شدن با بودائیان شده‌اند و یا آنکه به اجبار دست به مهاجرت زده‌اند. این سیاست با هدف کاهش نفوذ گروه‌های مختلف دینی در میانمار انجام شده است. محمد الماسری می‌گوید که «یو نو» U Nuاولین رییس جمهور میانمار مسئول رسمی کردن آیین بودایی در میانمار بود. بعد از عزل وی در ۱۹۶۲، ژنرال «نی وین» General Ne Winتمام سربازان مسلمان را از ارتش اخراج کرد. میانمار در حال حاضر شاهد پاک سازی نژادی تمام عیار هست، مثل چیزی که در میانه دهه ۱۹۹۰ در بوسنی و هرزگوین جریان داشت و یا صهیونیست‌ها در حق فلسطینی‌ها انجام داده‌اند. هیچ بعید نیست که در مورد مسلمانان میانمار هم مثل فلسطین و بوسنی معامله پشت پرده‌ای میان غرب و دولت نظامیان میانمار صورت گرفته باشد.

۲. منافع آمریکا و چین و…

آمریکا ولع سرمایه گذاری در میانمار را دارد و بقیه مسائل حاشیه‌ای محسوب می‌شوند، هرچند پای کشتار فجیع هزاران انسان در میان باشد. «سیت (سعید) دمیر» از صندوق کمک‌های انسان دوستانه ترکیه (IHH) نیز در این باره می‌گوید: قدرت‌های اصلی منافع مشخصی را در میانمار دارند و به دلیل این منافع در قبال وضعیت موجود در این کشور سکوت کرده‌اند. دمیر در ادامه افزود: میانمار همچنین منابع طبیعی مهمی دارد در نتیجه سیاست‌های آمریکا و چین در میانمار درگیر هستند. و هر دو یعنی پکن و واشنگتن به دولت میانمار چشم دوخته‌اند. خانم «هیلاری کلینتون» نیز دو هفته قبل به میانمار رفت و در دیدار با «تین سین» رئیس جمهور این کشور، وعده داد که سرمایه گذاران آمریکایی را روانه میانمار کند. سیاست آمریکا در مورد میانمار (و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا) این است که خود کنترل اقتصادی و سیاسی این کشور را در دست بگیرد و میانمار را در مقابل چین قرار دهد؛ سیاستی که دولت به شدت غربگرای آتی تحت رهبری سوچی و حزبش، آن را محقق خواهد کرد. این سرمایه گذاری‌ها قطعاً نوعی گشایش در اقتصاد درحال رکود آمریکا محسوب می‌شود و البته اعتراض به کشتار مسلمانان، ممکن است این فرصت تازه را از آمریکایی‌ها بگیرد. ضمن اینکه پاکسازی و سرکوب مسلمانان به نفع آمریکا هم هست و کاخ سفید در نبود آن‌ها می‌تواند موقعیت خود را در میانمار بهتر تثبیت کند.

۳. شرایط سیاسی داخلی ویژه

مسلمانان میانمار قربانی یک شرایط سیاسی ویژه شده‌اند؛ نهاد نظامی از سر اجبار می‌خواهد قدرت را به نهادهای دموکراتیک واگذار کند و دراین بین، با اعلام وضعیت فوق العاده در ایالت راخین، می‌خواهد اهمیت و جایگاه خودش را در مملکت داری به رخ سوچی و چهره‌های غیرنظامی بکشد و بگوید که کشورداری چندان هم آسان نیست. در ماه مه سال ۱۹۹۰ دولت پس از حدود ۳۰ سال نخستین انتخابات آزاد را برگزار کرد و در این انتخابات حزب «اتحاد ملی برای دموکراسی» تحت رهبری خانم «آنگ سان سوچی» توانست ۳۹۲ کرسی از مجموع ۴۸۹ کرسی مجلس را تصاحب کند. اما دولت نظامی پس از مشاهده شکست حزب خود، این انتخابات را باطل کرد. در سال ۲۰۱۱ دولت میانمار تحت فشارهای داخلی و خارجی مجبور شد که به برگزاری انتخابات آزاد تن دردهد. خانم «آنگ سان سوچی» نیز پس از ۲۱ سال از حبس خانگی آزاد شد و اخیرا به غرب رفت و جایزه صلح نوبل که قبلا برنده شده بود را دریافت کرد. اکنون ۴۲ کرسی پارلمان را در اختیار دارند.

۴. سیاست وحدت ملی

در این سرزمین نه چندان وسیع ۱۳۵ اقلیت قومی و مذهبی زندگی می‌کنند که مسلمانان با چهار درصد جمعیت بعد از بودایی‌ها قرار می‌گیرند و پس از مسلمانان نیز مسیحی‌ها قرار دارند. به هر حال تا یک سوم جمعیت این کشور را اقلیت‌ها تشکیل می‌دهند. برخی از آن‌ها سال هاست که با ارتش می‌جنگند و شماری از این اقلیت‌ها هم درگیر تولید موادمخدر هستند. نظامیان خود را ضامن وحدت ملی می‌دانند و طی دهه‌های اخیر از این طریق سلطه خود را بر مردم توجیه می‌کنند.

۵. اسلام هراسی جهانی

آن‌ها همسو با غربی‌ها، در چارچوب یک سیاست جهانی هدفمند، اسلام هراسی را در همه جا تبلیغ می‌کنند و کشتار میانمار در اصل، یکی از محصولات همین اسلام هراسی است.

۶. سیاست تلافی جویانه بودایی‌ها

میانمار از وقتی که طالبان مجسمه‌های بودا را در افغانستان تخریب کرده، صحنه آشوبهای ضد مسلمان بوده است. تعصب، تعصب به دنبال دارد. آشوب دیگری نیز به علت تخریب مجسمه‌های بودا توسط افراد نا‌شناسی در ماندالیا Mandalayایجاد شد. ۲. شدید‌ترین درگیری‌های میان بودایی‌ها و مسلمانان از دو ماه قبل و به بهانه تجاوز و کشته شدن یک زن بودایی به دست ۳ مرد مسلمانان آغاز شد. به دنبال آن ماجرای اتوبوس و کشتار‌ها و تجاوز به زن‌ها و تبعید‌ها پیش آمد.

 منابع:

1.http: //widgets. farsnews. com

2.http: //www. islahweb. org

3.http: //www. mehrnews. com/FA/NewsDetail. aspx؟ NewsID=۱۶۵۶۱۳۷

4.http: //www. mehrnews. com/FA/NewsDetail. aspx؟ NewsID=۱۶۵۵۵۳۹

5.http: //fa. azadnegar. com/hamidvelayati/news/۱۵۶۱۷۲. html

6.http: //www. ghasednews. ir/fa/news/۲۸۲۳۷

7.http: //dehnavi۱۳۴۱. blogfa. com/post/۱۴۷۱

8.http: //muslimnews. blogfa. com/post-۴۸۹۴. aspx

9.http: //www. defence. pk/forums/world-affairs/۱۸۹۲۰۰-۲۰-۰۰۰-muslims-killed-burma-police. html#post۳۰۸۵۱۲۵

10.http: //strategicreview. org

۱۱٫ http: //dehnavi۱۳۴۱. blogfa. com/post/۱۴۷۱ اینجا میانمار است قتلگاه مسلمانان (فخرالدین دهنوی):

۱۲٫ http: //egyptian/index. php the tragedy of Burmese Muslims (By Mohamed Elmasry – The Egyptian Gazette)

۱۳٫ http: //www. mehrnews. com/FA/NewsDetail. Aspx

‫۸۸ دیدگاه ها

 1. یعنی لعنت به اون کشورایی که الکی ادعای مسلمونیشون کل منطقه رو گفته عربستان با اون قدرت و همکاری بقیه کشورای عربی اصلا به هیچ جاش نیس که میانمار وضعیت فوق العاده هستش،تنها کسی که از اسلام و مسلمان دفاع کرده و میکنه ترکیه هستش که خدا نگه دارش باشه،بعدش اون نفری که گفتن بوداییای لعنت شده دوملیاردن بگم مسلمانان هم دوملیاردن اونم فقط اهل سنتش،پروردگار در کتابش گفته اگر تعداد مسلمانان هم کم باشه بازهم به الله توکل کنن پس الله برای بنده اش کافیست،ایران هم فقط ادعاش میشه مث عربا

 2. تنها راه نجات مرد مسلمان میانمار استقلال است ما باید با مسلح کردن آنان آنان را سرازیر روهینگیا کنیم تا خودشان حقشان را بگیرند

 3. سالها پیش در ایران یک سیاستمدار خوب یه طرحی داد گفت.. در اروپا کشور های غربی برای امنییت غرب یا اروپاییان یک ارتشی به نام ناتو تشکیل دادند هدف ان تامین امنیتشان بود وقتی دیدند امنیت برقرار است هیچ کشوری جرات حمله ندارد انوقت این ارتش تجاوز کار شد …. ان روزها ان مرد میگفت مسلمانان ضرورت دارد یک ارتشی مثل ناتو درست کنند تا امنیت مسلمانان تامین شود حالا اون ناتوی مسیحی و کفر بود ما اسلامیشو بسازیم اسمشم خودمون بزاریم اگر کارشکنی جاهلانه وحسادتهای متعصبانه برخی از حزب های داخلی نبود الان وضع سوریه عراق و یمن و میانمار این نبود کاش دور اندیش میبودیم هنوزم میشه با این که جگر مسلمانان پاره شده…..

 4. والله وضعیت خودمون از مسلمانان میانمار بدتره با این بی عدالتی و فقر و پارتی بازی و سهمیه های غیر قانونی فقط بلدیم بقیه رو محکوم کنیم دریغ از اینکه از همه بدتریم

 5. کلا وقتی اسمی از مسلمان ها و مشکلات آنها برده بشه همه حالت تدافعی و ضد دین و اسلام و مسلمان به خود میگیرند در حالیکه اگر ملت غیر مسلمان دچار این بدبختی و بحران میشدند هزار جور سازمان و ملل به اسم دفاع از حقوق بشر وسط می اومدن و کمک میکردند این از بدشانسی و بدبختی های ملت مسلماننه که فقط خود مسلمانان و خدا میتونه کمک کنه و امید به غیر لاممکنه

 6. آقا بهرام شما که میگی بریم به کمک آنها آیا میدون جمعیت بوداییا چقدره آنها نزدیک به دومیلیارد به بالا جمعیت دارند مطمعنا شکست خواهیم خورد

 7. سلام به همه ی دوستان,عزیز ان توجه داشته باشند که رسانه های ایران ازروزنخست به این جنایات وحشیانه پرداخته اند,از اینکه بعضی از دوستان میانمار رو با سوریه وعراق مقایسه میکنند تعجب میکنم, یک کشور زمانی میتواند نیروی نظامی به کشور دیگر اعزام کنه که دولت اون رسما درخواست کنه در غیر این امکان نداره,,ثانیا مساله ی میانمار در پشت پرده توسط امریکا وکشورهای غربی واسراییل اداره میشه ایکاش,,ما به این مسایل احساسی نگاه نکنیم,,,تنها ریس جمهوری که در سازمان ملل در مورد کشتار غیر انسانی مسلمانان میانمار صحبت کرد اقای روحانی بود واقای ظریف چندین دیدار فقط بخاطر این مساله بامقامات دیگر کشورها انجام دادند

 8. با سلام/خداوند در قرآن فرموده است اسلام برای مکه و سرزمینهای اطراف آن نازل شده است مقصر آنهایی اند که قرآن را بدون خواندن به سرزمین وحوش برده اند حالا هم باید قانونی وجود داشته باشد که هر فردی در هر جای دیگر مسلمان باشد مجاز باشد به میل یا برای حفظ جان خود به مکه و سرزمینهای اطراف مهاجرت نماید.

 9. از دولت تقاضا داریم مقدمات جابجایی ما سربازان امام زمان را برای نجات هم کیشانمان در میانمار فراهم کند. زندگی آن برادران و خواهران را نجات دهیم. ما نمیخواهیم خود دولت دخالت کند ما مردم عادی را بفرستد ما به فریاد آنها پاسخ دهیم و نجاتشان دهیم

 10. باید ما مسلمون ها با هم متحد بشیم و اختلاف رو کنار بزاریم. من امروز چندتا فیلم شکنجه کودکان مسلمون رو دیدم خیلی بده، انسان نیستن این بودایی ها. باید کمپین تشکیل بدیم و مردم دنیا رو مطلع کنیم. باید کمک مالی و تبلیغی برای مسلمانان میانمار بفرستیم. همه رو حساس کنیم شاید صدامون به سازمان ملل برسه شاید بشه کمکی به این مظلومان کرد.

 11. من متاسف میشم وقتی می بینم عده ای وضعیت اقلیتها در ایران را با وضعیت مسلمانان میانمار مقایسه می کنند
  یعنی نامردی تا این حد؟!! کدام اقلیت ایرانی کشته شد یا در آتش سوزانده شد یا از تحصیل محروم شد یا خانه اش ویران شد؟ چرا از خدا نمی ترسید و هر چیزی را می گویید؟ حتی بهاییان که اصلا اقلیت دینی محسوب نمیشن و یک جمعیت سیاسی وابسته به اسرائیل هستند ، کدامشان کشته یا سوزانده شدند؟ افغانها که اصلا هموطن نیستند و از کشور دیگری آمده اند همه جور از امکانات این مملکت استفاده می کنند و حتی در مدارس و دانشگاههای ما درس می خوانند چرا برای حرف مفت زدن اینقدر بی باکید؟

 12. به نظر من تعصبات بیجا بر روی اعتقادات و دین و مذهب انسانهاس که همه رو به جون هم میندازه وهر کس میخواد بگه که دین ما کامل ترینه و ما داریم راه درست رو میریم وبقیه کافرن/هر کس اعتقاداتشو واسه خودش نگه داره و سعی در تغییر دادن دیگران نداشته باشه همه چیز درست میشه و دیگه لازم نیست به اسم خدا سر هم دیگه رو ببریم .هر وقت منه شیعه تونستم به اعتقادات یک بودایی یه گاو پرست و یک وهابی یا یک بیخدا احترام بزارم مطمعنن همه چیز درست میشه ما اول از خودمون باید شروع کنیم

 13. با این اتفاقات بعید نیست اگه متصور بشیم که اخر الزمان نزدیکه البته برا کسایی گفتم که به منجی اعتقاد دارن.ولی اینو بگم اگه پیامبر الان ظهور میکرد به جای چند قرن قبل شاید از طریق سازمان ملل یا رسانه های بزرگ یا دانشگاهها دینشو تبلیغ میکرد یعنی متناسب بازمان.تححر یعنی اینکه یه مشکل جدیدیپیش اومده و ما میخوایم با راهکار های قدیمی حلش کنیم.آقایون اگه مسلمونا یا هر گروه دینی دیگه ای این کارای دردناکو در حق همنوعش میکنه باید متوجه بشیم ریشه ی اصلیش تو چیه تا ما ایرانیام بیشتر تو این موضوعات متضرر نشیم هنوز رسم عمر کشون یا عثمان کشون تو بعضی مناطق جنوبی ایران رواج داره. همیشه مرگ برا همسایه نیست ایشا لاما هم بتونیم معنی تفاهمو درک کنیم (توانایی تحمل تفاوتها)امام علی عبرت ها چه زیادند وعبرت گرفتن ها چه اندک

 14. به نظرم به جای تاسف خوردن که ساده ترین و بدیهی ترین کاره بیاییم یه نگاهی به دور بر خودمون بندازیم ک یه کاری برا خودمون بکنیم که شاید الگویی باشه برای بقیه کشورها عین همین بلاها داره سر اقلیت های کشور خودمون میادو کسی ککش نمیگزه.بهایی ها سنی ها دوریش ها سالهاس مورد این تبعیض ها تصعبات قرار گرفته اند.تازه تا جایی که من میدونم بهایی مخصوصا هیچ وقت مقابله به مثل نکردن.

 15. خدمت خانم یا آقای تاتی که گفته بودن وضعیتشون شبیه افغانیاس باید عرض کنم اونا توکشورخودشون حق تحصیل و…ندارن نه توکشور دیگه بعدشم والادانشگاه ما که پرازافغانیه…تازه اینکه ایرانیانمیذارنتون پارک جوکه!عوض تشکرازکشوری که پناهتون داده اینجوری…

 16. بنام خدای مهربان – چه چیز وچه عاملی باعث میشود که انسان اینقدرنسبت به هموطنان خودش وحشیانه ترین عمل را انجام بدهد . باور کردنی نیست و حتی به بفکر انسانهای آزاده ومتمدن نمیرسد پول و مقام باعث این چننین کشتار بیرحمانه شود . یاد شعر حضرت شیخ اجل سعدی رحمت الله می افتم که می فرماید . میازار موری که دانه کش است – که جان دارد جان شیرین خوش است . وکسی که ریاست یک کشور به عهده دارد و هموطن خودش است فقط به جرم مسلمان بودن ….. واقعا متاسفم برای یک رئیس جمهور یک کشور که هوای مردمش نداره خیلی خیلی متاسفم ………..

 17. سلام علیکم دولت باید برای اردوگاه‌های میانمار درمرز بنگلادش مواد غذایی و دارویی بفرستند واکر می‌توانند برای آنها اسکان موقت درست کند

 18. وایی دنیاآخرت زمان شده دارن هموطن خودشون رازنده زنده آتیش میزنند وزنده به گورمیکنند چرامسلمانان نشسته اید جهان اسلام بپاخیزید چاره بیندیشید دیگه ازاین بدتربه جرم مسلمان بودن خدایا خودت به دادشون برس

 19. هرجا پای تعصبات دینی وسط باشه، چیزی جز قتل و جنایت و جنگ و تجاوز عاید نمیشه. ای کاش دین همه انسانیت بود و بس!

 20. ظلم همه جای دنیا هست.
  تو ایران خودمونم هست، اگه قرار باشه بخاطر هر مسئله ای کشورها تو مسائل هم دخالت کنند، آشفتگی و بلوا بپا میشه.
  تو ایران هم به اقلیت های مذهبی اجحاف میشه، پس چرا کسی پاسخگو نیست؟
  اهل تسنن، کلیمی، ارمنی، و سایر هموطنان عزیز اقلیت که حقوق شهروندیشان بطور کامل مطالبه نمی شود.
  اینکه بودایی ها مسلمانان رو قتل عام می کنند، بی شک جنایتی است که در پیشانی تارخ بشریت ثبت می شود.
  چندین سال پیش جنگ ارمنستان و آذربایجان رخ داد، نیروهای ارمنستان در برخی مناطق جمهوری آذربایجان نسل کشی رها انداختند، مساجد رو تخریب کردند و احشام خود را در مساجد مسمان نگهداری کردند، اما این جنایت در رسانه جمهوری اسلامی ( ؟) نشان داده نشد.
  باید بیطرفانه سخن راند تا در حق هیچکس اهمال کاری پیش نیاد.
  تا مظلوم هست، ظالم یکه تاز میدان است.

 21. جنایات و وحشیگری و غیره یکطرف…این کودکان مظلوم و بی دفاع و معصوم و که میبینم هر ثانیه ام از خدا طلب مرگ میکنم که اینچنین بی رحمانه و کوردلانه و سنگدلانه ظلم وجفا در حقشون روا کردن…خدایا اگه اونائی که این وحشیگری رو درقبال کودکان انجام دادن انسانند پس ما کی هستیم واگه ما انسانیم پس اونا کی هستن…چرا در حق فرشته های کوچولو اینطوری …ای خدا این درد و درد و درد و درد ودردودرد ودرد به کجا باید برد……………………اللهم عجل الولیک فرج

 22. هیچ انسان باشرفی جنایت دولت فاشیست میانمار رو در حق مسلمانان روهینگیایی نمیس پذیره اما خداییش رفتار مسلمانان با اقلیت های مذهبی چه بوده

 23. چقدرسخته بخاطرباورقلبیت کشته بشی. موسی به دین خود عیسی به دین خود. اصلادین روکناربزاریم انسانیت چی میشه.ادم یه حیوون رونمیتونه اینجوری بکشه ک این ظالمادارن مسلمونارومیکشن. چراسکوت کردیم. هرلحظه یه کودک یه زن ی مردکشته میشه تومیانماروکشورای اسلامی فقط حرف میزنن. مردعمل کیست جز امام زمان. خدایا مسلمونای میانمارغیرتویاری دیگرندارن.خودت کمکشون کن منتظرکشورای اسلامی چون ایران وعربستان و… نباش خودت کمکشون کن. اگه یک لحظه خودمونوجای اونابزاریم میفهمیم چ دردیست

 24. آخه بیشرفا بچه ها گناهشون چیه ؟!!!! فقط از خداوند میخوام که ریشه ظلم و ظالم رو نابود کنه که ما شاهد این تصاویر نباشیم

 25. توجه: چرا دولت ایران، چرا آقای حسن روحانی، پیشقدم در تشکل اسلامی علیه دولت جنایتکار میانمار نمی شود، و اقدامات سریع اتخاذ نمی کنند؟ آیا می دانید هر لحظه تأخیر مساوی با کشتار چند نفر مسلمان است؟ باتوجه به نظرات عزیزان، آیا این کار شدنی نیست؟ کو مرد عمل؟ حقیر به شخصه توانایی جمع آوری یک کامیون کمک های مردمی را دارم.

 26. بنظر من وضعیتشون شبیه مهاجرای افغانی تو ایرانه که تا چنسال پیش نه حق تحصیل داشتن نه تردد همین الانشم برای هرکاری باید مالیات بدن حالا اونا خوبه دینشون باهم فرق داره اینا همشون هم دین ماهم هستن حتی یک سیمکارت به اسمشون نمیزنن چه برسه به مغازه و کار ک باید حتمن با یک ایرانی شریک باشن برا هر عضو خانواده هم جداگانه باید مالیات بدن …. تبعیض همیشه خودشو همه جا به یک شکلی نشون میده چه میانمار باشه چه ایران باشه که مردم مهاجر تو اصفهان حتی توی پارک ها اجازه ی تفریح ندارن …. خدا خودش جای حق نشسته

 27. سلام خدمت دوستان عزیز
  نسل کشی مسلمانان در جای جای جهان هم بهانه است جهت تاراج منابع و ثروتهای ان کشور و هم پیروزی و جانشینی یهودی ها بعنوان قوم برتر و حکومتشان بر تمام جهانیان است ( رشد اقوام یهود را شاهد هستیم)
  و کشورایران که حکومتی اسلامی است تمام تلاش خود را در جهان می کند تا بتواند اسلام و احکام قرآن و اعتدال را در جهان زنده و پابرجا نماید تا دست این افراطیون از دنیا کم شود در این بین هم افرادی پیدا می شوند که از این موضوع احساس نارضایتی و این مسائل را ولخرجی می دانند و معمولا منطقه ای تفکر می کنند (بعبارتی می گویند ایران باید دست رو کلاه خود بگذارد که باد نبره و فقط فکر منافع خود را کند)
  ایران بااین تفکر انسان دوستانه که پیش گرفته هم جهانیان را بیدار می کند و هم خود را نجات خواهد داد ( مطمئنا روزی هم نوبت به ایران خواهد رسید و مثل عراق و سوریه و…) و این مهم اصلا خوشایند آنها نیست .
  و حال یهودیان غیر مستقیم و گاهی اوقات مستقیم ایران را هدف قرار داده و چون مستقیما نمی تواند وارد شوند تمام کشورهای اطراف ایران را نا امن و پایگاه خود نموده و اکثر کشورها را مطیع خود نموده اند .
  حال اگر ایران در مورد مسلمانان میانمار دخالت نماید می تواند از یکسو حامی مسلمانان شود و از سوی دیگر شاهد واکنش افراطیون بودا خواهد بود و بسیج شدن بودایی های مقیم میانمار و هند علیه ایران در این اوضاع بصلاح منطقه و ایران نخواهد بود ولی دفاع از مسلمانان در کل باعث بیداری دیگر مسلمانان و اتحاد آنها در جهان خواهد شد و در کل دفاع از مسلمانان کاری بسی با ارزش است .

 28. توی دنیا این همه کشور مسلمان هست باید مسلمانای میانمارو پخش کنن تو کشورا یا که صلاح بهشون برسونن که تا اخرین نفس بجنگن

 29. متاسفم برای این همه کشورهای اسلامی؛که هیچ اتحادی باهم ندارند علاوه بر اینکه اتحاد ندارند هرکدام بجز اندک کشوری؛ فقط بدنبال قدرت و فرقه گرایی هستند. خدا به داد مظلومین برسد.

 30. قلب م ب درد اومد ازین جنایات
  ازینکه کمکی از دستم برنمیاد داغونم
  خدا خودش حق مظلومو بگیره

  متاسفانه موج نسلکشی مسلمونا
  خیلی وقته سرعتش اوج گرفته
  و
  ما هنوز سرمون گرمه تفرقه ها و… س

  تا ب خود نیایم متحد نشیم
  اگاهی و معلوماتمونو بالا نبریم

  ک بابا وللا ب پیر ب پیغمبر لفظ شیعه و سنی
  ی جور تفرقه س واسه دور شدن روز بروزمون
  تضعیف اتحاد چن ساله مسلمون

  باز شاهد جنایات وحشتناکی گوشه کنار جهان هستی خواهیم بود

 31. هیچ انسانی نباید به خاطر عقیده اش مواخذه بشه، مورد ظلم واقع بشه. بشر به کره ی ماه سفر کرده قلب اتم رو شکافته اما هنوز نتونسته بپذیره که اجازه بده هر آدمی با عقیده ی خودش در صلح با دیگران زندگی کنه. هیچ فرقی بین مسلمان و بهایی نیست. عقیده عقیده س.

 32. سلام ممنون از اطلاعات ارائه شده زبان قاصر از تشکره امیدوارم همیشه سربلند باشید
  نظر بنده اینه . شما که آنقدر در خصوص مسلمان جهان با قدرت قلم توانایی آگاهی رساندن به هموطنهای خودتان را دارید پس می توانید یک کمپینی متشکل از همه مسلمانان جهان را بیندازید تا کمکهای زیادی به آنها شود و جلوی هر گونه تعرض به آنها گرفته شود . امیدوارم من هم بتوانم در این زمینه کمک کنم

 33. والا آدم چی بگه خشونت مذهبی خراب کردن مجسمه بودا و کشتار مسلمانان برای انتقام واقعا وحشی گری است باید کشور های عربی مدعی مالکیت اسلام ی تکانی به خودشون بدهند

 34. خدا لعنتشون بکنه .به این میگن انسانیت .به اینا میگن امت رسول الله .بخدا روز و شب براشون دعا میکنم .نه میتونم غذا بخورم و نه میتونم یه لحظه از فکرشون بیرون بیام .ای خدا خودت به دادشون برس ما که کاری ازمون جز دعا کردن برنمیاد.ان شالله عذاب الهی برای این قوم نازل بشه تا درس عبرتی بشه برای بقیه

 35. بوداییان افراطی کثیف قلبم به درد اومد کی میخواد جواب این همه ظلم رو بده همه دنیا در برابر این فاجعه مسئولن دولتمردان باید به این وضعیت خاتمه بدن این جنایتکاران باید مجازات بشن اگه دنیا در برابر این ظلمها ساکت بشینه انسانیتی باقی نمیمونه نسلهای اینده نابود میشن . تاریخ چگونه قضاوت خواهد کرد . خدا بداد این مظلومان برسد اینده بشر بکجا میرود . اه از داد مظلوم وای بر سیاستمداران غافلی که انسان بودن را فراموش کرده اند.خون ان کودکان بیگناه و معصوم که شادی کودکانه شان تبدیل به جهنم شد از بین نخواهد رفت اگر خاک زبان داشت ناله اش به اسمانها میرفت خدایا خودت بداد این مظلومان برس.

 36. وقتی به تاریخ نگاه میکنی و بررسی میکنی بسیار مردم بی گناه در سرتاسر دنیا به روش های مختلف قتل عام و کشته میشدند . مسلمانان میانمار هم همین طور ،فقط فرقش در اینه که ما در زمان های قدیم نبودیم و فقط شنیدیم و خوندیم اما حالا و در حال حاضر میبینیم .واقعا با دیدن این تصاویر حالم از خود بیخود شد .

 37. یاحق
  سلام
  تصاویر دیوانه کننده اس خون به جوش می آید. سرنوشت انسان چیست؟
  مسلمانان همیشه صلح پذیر بوده اند خدا رو شکر که دین رسمی کشورم اسلام است باور کنید اگر ما هم اقلیت بودیم این بلا سرمون می اومد. تاریخ ثابت کرده وقتی خاطرات دکتر چمران در کتاب مرد رویا بخونی می بینی که همین اتفاقات برای مسلمانان جنوب لبنان افتاده. ان شاءالله همیشه اسلام پیروز باشد تا همه در امنیت باشن. حتی بهائی ها.

 38. اقای حسینی…هرکسی دنبال منافع خودشه.ایران به سوریه فلسطین عراق کمک میکنه در قبالش کلی چیز میز میگیره.ولا چه نیازی به چنین مردمی با چونین زبانی داره…بورما کجا سرمایه کجا

 39. اگر دولت ایران محکم باشه اونا جرات نداشتند این اقدامات را انجام دهند. دولت با مدافعان حرم هم مخالف است

 40. وخداوند شاهد است که
  انچنان بلایی سر میانمار میاوریم که کسی انجا جرات نکند بگوید بودایی هستم
  ولله الحمد علی ماهدانا

 41. سلام این مطلب رو تازه مطالعه کردم،واقعا شرمنده ام از خودم،ازبی اطلاعی و از این رسانه مملکت،مسلمان نیست کسی که فریاد مسلمانی رو بشنودو به یاریش نرود…وای برما درهرطبقه وپست ومقامی که هستیم ولی در حد توان کاری نکردیم،قدرتی داشتیم وتوانایی انجام کمکی،ولی سکوت کردیم،به هر دلیلی…ای رسول مهربانی یا محمد(ص)،آن زمان که فرمودید :”اگر کفار و ظالمان برشما فشار آورد وزندگی را مختل کرد،کوچ کنید به شهر و دیار دیگر بروید”،آیا مثل الان پاسپورت و گذرنامه ،مرزها ومسایل سیاسی مطرح بود؟؟؟آیا واقعا هیچ کشوری نمیتواندچون انصار،پذیرای این مهاجرین باشند؟حقوق بشر را کناربگذاریم،بشر از دید آنهاکسانی غیراز خودشان نیستند!!!ماهمانهایی هستیم که ادعا داریم در عاشورا با حسین میماندیم وجان میدادیم؟هرروز و هر جا عاشورا وتاسوعایی برپاست،پس کی برمیخیزیم؟؟آیا یاری کننده ای هست؟؟؟

 42. جالبه که اخبار در خصوص فلسطین و لبنان و … همه چیزو میگه حتی کوچکترین موضوع ولی در خصوص کشتار هزاران مسلمان میانمار لال شده

 43. با سلام
  فقط میتونم تاسف بخورم، نه مسلمانیم و نه انسان حتی..
  دوری میانمار از مرزهای ایران فقط بهانه اس، وگرنه بوسنی هم از ما دور بود اما کمکش کردیم.. خیلی بیشتر از میانمار و مثلا چچن
  مهم منافع ایرانه: که گره خورده با منافع چین.
  بله بخاطر آنکه ما حمایت چین را در مجامع بین المللی و خصوصا سازمان ملل از دست ندیدم مجبوریم به سکوت.

  چون مسلمان نیستیم
  چون شیعه علی نیستیم، که علی هرگز حقیقت را به “مصلحت” نمیفروخت
  و در حقیقت انسان نیستیم.

 44. آیات قران ما رو به جنگ باچنین حیواناتی دعوت میکنه باید با چنین موجوداتی که مسلمانان رو از شهر و دیارشون اواره میکنن فقط به خاطر اینکه گفتن الله خدای ماست جنگید

 45. جناب و متاسفانه خیلیا دید سیاسی و استراتژیک درستی ندارند و فقط به دنبال تخطئه هستند.بزرگوار الانم یه مشت آدم بی سواد که قواعد بازی رو نمی دونن میگن جنگ عراق و سوریه و..به ما چه ربطی داره و به شدت دارن جوسازی می کنند.ومورد بعدی اینکه باید دید ما چقدر امکان کمک به میانمار رو داریم.که جوابش کاملا واضحه.

 46. ایران ب اسم مدافع حرم برای جلوگیری از پیشروی اون …. ها میجنگه که نتونن به ایران نزدیک شن
  بعدهم میانمار که همسایه مانیست راحت بتونیم کمکشون کنیم
  و در اخر چراغی که به خانه رواست ب مسجد حرام است
  ما خودمون کلاه خودمونو سفت بچسبیم هنر کردیم

 47. وااای قلب آدم به درد میاد ازین همه ظلم و ستم…ازین ناعدالتی….چقدر سوزاندن این بدبختا براشون راحته…وای خدا کاش میتونستم براشون کاری بکنم…امام زمان بیا خودت به داد این مظلوم ها برس …حیون هم با هم نوعش این کارو نمیکنه که این بودایان میکنند

 48. چرادولت هیچ کاری نمی کنه.تورابه خدا به دادشون برسیداین بیچاره ها حاضرند تو کویرلوت باشن ولی کناراون نجسای قاتل نباشن.اخه ماکه کاری ازمون ساخته نیست.خدایاچه کنم.باید سرمونو بزاریم زمین وبمیریم.اخه اونا هم مسلمانند.وسط کافراگیر کردند.وسط ابها گیر کردند.توجهل وبی سوادی گیر کردند.پشت مرزها گیرکردند.یاغیاث المستغیثین خودت به دادشون برس.دولتای اسلامی که بی خیالند

 49. ایران به اسم مدافع حرم در سوریه میجنگد چرا اگه نیت فقط رضای خداست چرا در میانمار نمیجنگد اقا جنگ نخواستیم ایا صدا و سیما حداقل نباید این را پوشش دهند

 50. با سلام به نظر می رسه که وظیفه ما مسلمان ها ترویج سیاست های میانمار و وحشی گری های بودائیان باشد تا حداقل مردم مسلمان از چگونگی زندگی مسلمانان این کشور با خبر باشند و اگر مردم نتوانند کاری کنند حداقل برای نجات مردم مسلمان میانمار دعا کنند.

 51. به خدا پناه میبرم از شر شیطان رانده شده..واقعا متاسفم برای ایران و عربستان اصن ندیدم رسانه هامون درموردش صحبت کنن..با بی بی سی همسو شدن..انگار نه انگار..مضلومیت فلسطین کجا میانمار کجا یا لبنان یا سوریه که مردمش رو میکشه بشار ملعون که مسمانم نیست و ایران سلاح غذا پول نفت همه چی در اختیارش میزاره…من خودم سنیم ولی متاسفم برای عربستان هم چرا هیچ کاری نمیکنن خیلیامون تازه اسم میانمار رو شنیدیم..امروز فهمیدم ۲۰۰ مسلمان چچنی برای جهاد رفتن درود برشرفون شهید واقعی اینان بدون کمک هیچ جناحی رفتن برای مبارزه از خواهران و بردارنمان..به خدا قسم همش بازی سیاسته بیاین تعصبات مذهبی رو کنار بزاریم گول نخوریم ..لا اله الا الله محمد رسول الله

 52. این اعمال بوداییها در میانمار شاید یک اقدام پیشگیرانه و دفاع از خود باشد. چون در ذهنیت و آموزه های دینی یک مسلمان، بودایی ملحد و مهدورالدم است و اگر چنانچه فرصتی در میانمار به دست مسلمانان میافتاد با بوداییها چنان میکردند که داعش با یزیدیها کرد و ما با بهاییان میکنیم.!! مسلمان فقط خود را حق میداند و غیر خود را ناحق و کافر. و معتقد است که باید با خودیها مهربان بود و با غیر خودیها بیرحم و شقی. پس اگر فرض کنیم بوداییان هم افکار مشابهی داشته باشند میتوانند با توسل به اعتقادات خود اعمالشان را توجیه کنند. چنانچه ما میکنیم. حافظ که مردی روشنفکر و روشن اندیش بود حتی در زمان خود این مطلب را درک کرده بود که گفت:
  ببری مال مسلمان و چو مالت ببرند
  بانگ و فریاد برآری که مسلمانی نیست

 53. سلام برادرا.
  کار از منتظر موندن گذشته خدالعنتشون کنه بودایی هارو.انسان نیستن .عزت مسلمان دریک کشوری که آنجا مسلمانها هیچ دفاعی ندارن داره ازبین میره.وحق برادر درجهان اسلام سکوت نیست .آیا فقط ترکیه مسلمانه؟دیگر کشورهای مسلمان کجاست که وقتی یه بحث کوچیکی میشه اون رو تا سقف آسمان جنجالیترمیکنن.خیلی ناراحتم که برادر و خواهرای مسلمان یجایی با همچین وضعیتی بخاطر مسلمان بودن دارن کشته میشن و من اینجا نشستم.خدا لعنت کنه بوداییهارو

 54. اگر مسلمانی از مسلمان دیگری کمک بخواهد و آن مسلمان به او کمک نکند ، حق ندارد خود را مسلمان بنامند. هیچ یک از کشورهای مسلمان ، مسلمان نیستند اگر فکری برای این ملت بی پناه و ستمدیده نکنند. جمعیت روهینگیا مگر چند نفرند ؟ اگر کشورهای مسلمان همت میکردند میتوانستند آنها را تقسیم بندی کنند و هر یک برای رضا ی خدا تعدادی از آنها را به کشور خودشان میبردند. اگر یک لحظه به انصار و مهاجرین دوره ی پیامبر (ص) فکر میکردیم و واقعا ایمان داشتیم هیچگاه سکوت نمی کردیم . چگونه میتوانیم زنده باشیم و زندگی کنیم . چرا مسلمانان با هم میجنگند ؟ چرا بجای اینکه پشت یکدیگر را بگیرند پشت یکدیگر میشکنند؟ اگر به اتحاد غربی ها نگاه کنید میبینید که چقدر مسلمانان از هم دور شده اند و. چقدر غم انگیز است کشته کودکان و زنان بی دفاع روهینگیا ،غزه،سوریه،یمن، عراق، افغانستان، و…

 55. مسلمانان بلد است بحان هم بیفتد پاکستان اندونزی مالزی بنگلدیش وبخش درتایلند فیلیپین سکوت اختیار کرده . پاکستان که هرروز تروریست تربیت می کند برادر مسلمان خود رادرافغانستان انتحاروانفجار می دهد . مولوی ها ازهر گوشه فتوا صادر میکند که شیعیانرابکشد چرا دربرابر میانمار واکنش نشان نمی دهد …….

 56. مسلمان و عیر مسلمان نداره
  بنی آدم اعضای یکدیگرند
  که در آفرینش زیک گوهرند
  کاش یکی به سازمان ملل هم بگه این رو از سر درش برداره
  متاسفم?

 57. واقعا جای شرم و تاسف داره برای هر کسی که انسانه , مخصوصا مسلمونا.حیاتون سگ بخوره مسلمونای کاغذی.هی دنبال شیعه و سنی و این مسخره بازیا باشین.هیچ کدومتون بویی از انسانیت و خدا و پغمبر نبردین.اگه این همه مس سگ هار پروپای همدیگه رو گاز نگیرین و وحدت داشته باشین این جنایات در حق مسلمونای میانمار و هیچ نقطه دیگه تو دنیا انجام نمیشه…….

 58. مسلمانان جهان !
  این تنهامسلمانان میانمار نیست که هرروزکشته زخمی تجاوز توهین مسافر وازاحق زندگی کردن محروم میشوند.

  این فاجعه بالای مسلمانان دیگر نیز آمدنی است دشمن درکمین ماست که به یک بهانه ای مسلمانان رانثل کشی کنند.

  همه کشورهای اسلامی مسولیت دارند که ازاین فاجعه جلوگیری کنند اگر نی همه کشورها منتظر چنین فاجعه ای را انتظار بکشند

  به امید موفقیت کشورهای اسلامی دربرابردشمن .
  ( زنده باداسلام )

 59. متاسفانه این بزرگترین مشکل امت اسلام است در جایی و در گوشه ای از جهان عده ای بودایی دسته هایی از مسلمانان را می کشد اما صدایی از انها بلند نمیشه اما در مسایل دیگر چنان به جان هم افتاده اند گویی که نمی شناسند یکدیگر را

 60. تمام کشورهای اسلامی مسئولند و در وهله اول مسئولیت اساسی بر گردن چهار کشور مسلمان بنگلادش و مالزی و اندونزی و پاکستان است زیرا این چهار کشور در منطقه حضور دارند و باید تمام هم و غم خود را معطوف به کمک مسلمانان میانمار کنند اما افسوس نجیب رزاق نخست وزیر مالزی سرگرم سلفی انداختن با این و آن است و پاکستان مشغول پرورش تروریسم است و بنگلادش که نوکر و سرسپرده رسمی هند است چگونه می توان انتظار داشت.

  اما دوست عزیز محمد جان کمک آقای اردوغان رو به مسلمین عراق و سوریه رو دیدیم میانمارو پیشکش , آقای اردوغان طبق عادت همیشگی اش می خواهد با حرف زدن اعتبار سیاسی و اسلامی برای خودش بخرد نمونه هاش زیاده مثل حمله هاش به اسرائیل و روسیه و یونان و بلغارستان و … که بعدها پسش گرفت کسی داد و فریادهای آقای اردوغان رو جدی نمی گیره.

 61. خوب است تمام کشورهای مسلمان ازاردوغان یادبگیرند وبه شدت جنایتکاران میانماررا محکوم کنند مثل ایران وعربستان اگر واقعا راست میگویند الان وقت عمل است

 62. سلام.شماآقای حسین نام.اولااین که ایران به مسلمانان سوریه،عراق،و،،،کمک می کند.آن قدربدیهی وواضح است که نیازبه اثبات ندارد.مگرآنکه شما تمامادرخانه باشید وتلویزیون وابزاررسانه ای هم نداشته باشید که بعیداست.لذااین کلمه شمایعنی (کمک ایران به مسلمانان عراق وسوریه ،..بنابرقولی ) حرفی تعریف ناشده ای است. ثانیادررابطه بامردم مسلمان میانمارهم شمااول ببین امکان کمک ازجانب ایران هست یانه بعدااعتراض کن.همون طورکه اگه متن بالادرست خونده باشی می بینی که دولت میانمارآنچنان مردم روهینگیاروتحت قرنتینه گذاشته که حتی ازرسیدن هرگونه کمک بین اللملی به اون هاجلوگیری می کنه.لطفاساده انگاری صحبت نکنید.

 63. خانم سارا … بهائیان منکر خاتمیت نبی اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) هستند. الله تعالی می‌فرماید لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِیَاء این بهائیان از ابتدا برای ضربه زدن و فتنه گری پدید آمدند و کارشان معارضه علیه اسلام هست. مسلمین میانمار را با بهائیان تشبیه نکنید. با تشکر

 64. من امروز یه کلیپ از وحشی گری های بودایی ها نسبت به مسلمونای میانمار دیدم, واقعا این همه سبعیت بی شرمانست, باید کمپینها تشکیل بشه, در محافل بین المللی فریاد این مظلوما رو به گوش دنیا رسوند, سکوت کردن از انسانیت به دوره.

 65. متاسفم از اینکه ایران سنگ دفاع از مسلمانان جهان را بر سینه می زند و بنا بر قولی در سوریه عراق و یمن و بحرین از حقوق مسلماناندفاع می نماید اما در مقام دفاع از مسلمانا ن میانمار اقدامی نمی نماید و فقز محکوم می نماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا