خبر های جدید

نخست‌وزیر جدید مصر معرفی شد

محمد مرسی، رئیس‌ جمهور مصر در اقدامی غیرقابل پیش‌بینی، هشام قندیل را به عنوان نخست‌ وزیر جدید این کشور معرفی کرد. قندیل که دارای مدرک دکترا از دانشگاهی در آمریکاست، به هیچ حزب سیاسی تعلق ندارد.

نخست‌ وزیر جدید مصر که پیش از این وزیر منابع آبی این کشور بود، از سوی محمد مرسی مسئول تشکیل کابینه شده تا به این ترتیب دولت کنونی تحت نظارت شورای نظامی مصر منحل شود. وی جایگزین کمال الجنزوری شده که تا کنون اداره‌ی مصر را بر عهده داشت.
قندیل که دهه پنجم زندگی خود را می گذراند، پس از نخست وزیری "جمال عبدالناصر" در دوره ریاست جمهوری "محمد نجیب" به عنوان جوان ترین نخست وزیر تاریخ معاصر مصر به شمار می آید.

معرفی قندیل به عنوان نخست وزیر مصر تعجب بسیاری را در داخل و خارج مصر برانگیخته است چرا که هیچ گاه نام وی در گمانه زنی های روزهای گذشته مطرح نبوده است،
نخست وزیر جدید مصر در سال ۱۹۸۴ از دانشکده مهندسی در قاهره فارغ التحصیل شد و سپس کارشناسی ارشد و مدرک دکترای خود را در همین رشته در آمریکا به پایان رساند.
وی پیش از این در پستهای مختلفی به کار مشغول بوده است که آخرین آنها وزیر منابع آبی در کابینه "کمال جنزوری"، نخست وزیر کنونی مصر، می باشد.
از جمله اولویت‏های کاری که انتظار می رود نخست وزیر جدید مصر به آنها بپردازد، توسعه صنعت کشاورزی در مصر است که به باور کارشناسان طی ۶۰ سال گذشته از توجه کافی برخودار نبوده است.
یکی از سخنگویان محمد مرسی در گفت‌وگویی با رسانه‌های دولتی، هشام قندیل را "میهن‌پرستی مستقل" معرفی کرد که نه در زمان حکومت حسنی مبارک و نه در دوران پس از سرنگونی وی به هیچ حزب سیاسی تعلق نداشته است.

محمد مرسی پیش‌تر وعده داده بود که سمت نخست‌ وزیری را به فردی از حزب اسلامی اخوان المسلمین نخواهد سپرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا