خبر های جدید

بیانیه جماعت دعوت و اصلاح در مورد فیلم توهین آمیز به پیامبر(ص)

بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران بیانیه جماعت دعوت و اصلاح در مورد فیلم توهین آمیز به پیامبر(ص)

بیانیه جماعت دعوت و اصلاح ایران در ارتباط با فیلم توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم

۱۳۹۱/۰۶/۲۸

انتشار یک کلیپ تصویری از فیلمی که دربردارنده مضامین سخیف و توهین‌آمیز نسبت به پیامبر رحمت صلی الله تعالی علیه وسلم است، موجی از واکنش‌ها را در غالب کشورهای اسلامی به دنبال داشت. در این زمینه یادآوری برخی نکات ضروری به نظر می‌رسد:

 

۱- توهین به مقدسات مورد احترام ادیان و مذاهب، امری غیرعقلانی و غیراخلاقی است و از جانب هر شخص یا مجموعه‌ای صورت گیرد، مردود ومحکوم است.

 

۲- داشتن حس محبت و احترام نسبت به رحمه للعالمین یک تالی ضروری ایمان به پیام جاودانی آن برترین فرستاده خداست و بدیهی است همه مؤمنان به رسالت او، دل در گرو محبت او دارند و توهین به ساحتش را برنمی‌تابند و طبیعی است که واکنش‌هایی از جنس اندوه و خشم را در میان مسلمانان در پی داشته باشد.

 

۳- تردیدی نیست اندوه و خشم، دو واکنش بشری هستند که اگر به درستی مدیریت نشوند و به دور از عقلانیت بروز یابند، از ظرفیت ویرانگر بالایی برخوردارند. متأسفانه دیدگان ما شاهد مناظر آمیخته با دود و آتش و سنگ‌پراکنی و تخریب اموال عمومی و نظم‌ستیزی در این مورد و موارد مشابه به‌ویژه در دو دهه اخیر بوده است.

 

۴- پرسش اساسی اینجاست که آیا از قِبَل این شیوه اعتراضات، خدمتی ماندگار به ساحت رسول گرامی اسلام و رسالت الهی او تقدیم شده است یا تنها به مشهور شدن اهانت‌کنندگان و جهانی شدن چند کاریکاتور و یا چند دقیقه تصویر توهین‌آمیز و یا تصاویر یک کشیش گمنام آمریکایی دامن زده است و اختلال چند روزه روند عادی زندگی مسلمانان را در حوزه‌های گوناگون اداری، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، رسانه‌ای و نیز تخریب اموال آنان و در مواردی کشته و زخمی شدن تعدادی از مسلمانان را موجب شده است؟ اساساً تعرض و تعدی به نمایندگی‌های قانونی کشورهای خارجی و به قتل رساندن سفیر و کارمندان – صرف‌نظر از انتقاداتی که ممکن است به کشور متبوعشان وارد باشد – با آموزه‌های دینی در تضاد است.

 

۵- به باور ما دفاع از ساحت مقدس نبی اکرم – که پاکترین درودهای خداوند نثار او و یاران و خاندانش باد – مستلزم داشتن یک برنامه استراتژیک، حکیمانه وهمه‌جانبه است که پیش از همه خود مسلمین را با سیره و منش تابناک آن اسوه حسنه آشنا نماید.

 

اقدامات خشونت‌آمیز از سوی مسلمانان زمینه را برای سوء استفاده از عواطف آنان فراهم می‌کند و دست هتاکان را برای ثبت صحنه‌های ویرانی و درگیری بیشتر باز خواهد کرد. باید سطحی از آگاهی نهادینه شود تا مسلمانان، نه به تشخیص و تحریک بدخواهان و هتاکان، بلکه در زمانی که خود انتخاب می‌کنند و با مضمونی که خود برگزیده‌اند، اقدام به حرکت در مسیر نشر رسالت محمدی نمایند.

 

۶- نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل بود، ظرفیت رسانه‌ای و خبری بزرگی است که چنین اعتراضاتی از آن برخوردارند. تمرکز بر چنین رویدادهایی، گاهی اذهان را از مسائل مهم دیگر ولو برای مقطع کوتاهی منحرف می‌کند و فرصت را برای جنایت‌پیشگان فراهم می‌کند تا با فراغ بال بیشتری پروژه‌های خود را دنبال کنند.

 

ستاد اداری جماعت دعوت و اصلاح ایران

۲۸ شهریور ۱۳۹۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا