خبر های جدید

تهدید دولت مرکزی عراق از سوی مسعود بارزانی

 

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق که قرار بود روز ۲۷سپتامبر (پنجشنبه گذشته) برگزار شود به تعویق افتاد. همزمان مسعود بارزانی تهدید کرد که اگر عراق به سمت دیکتاتوری برود جدایی کامل کردستان از عراق را اعلام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پایگاه خبری دویچه وله در گزارشی نوشته است: مناسبات اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق با تنش هایی روبرو شده است که می تواند زمینه ساز بحرانی جدی باشد. انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان قرار بود روز ۲۷سپتامبر برگزار شود، اما بدون تعیین تاریخ مشخصی به تعویق افتاد. کمیسیون انتخابات در اربیل اعلام کرد که این تصمیم به خاطر مشکلات ناشی از حق نمایندگی اقلیت های ساکن اقلیم کردستان اتخاذ شده است، اما توضیح بیشتری در این مورد نداد.

یک ماده قانون انتخابات حقوق انتخاباتی اقلیت های قومی و مذهبی ساکن کردستان، به ویژه مسیحیان را مشخص می کند. ظاهرا برسر این ماده اختلاف نظرهایی وجود دارد که باید تا قبل از برگزاری انتخابات حل شود.

مشکل درآمدهای نفتی

اقلیم کردستان، علاوه بر مشکل اقلیت ها، بر سر تقسیم درآمدهای نفتی با حکومت مرکزی عراق اختلاف نظرهایی دارد که حل نشده باقی مانده است. در حال حاضر دولت مرکزی عراق ۱۷درصد درآمدهای نفتی این کشور را به حساب دولت خودمختار کردستان واریز می کند. اما کردها به این راضی نیستند و خواستار در دست گرفتن منابع نفت خود هستند که برای عراق اهمیت زیادی دارد. بغداد تاکنون چند بار پرداخت سهم نفت کردستان را به تعویق انداخته و در مواردی حتی تهدید به قطع آن کرده است.


"سربست پرمنی"، یکی از وزیران پیشین دولت اقلیم کردستان، در گفت وگو با دویچه وله هشدار داده است که منظره سیاسی اقلیم کردستان پس از برگزاری انتخاباتی که اکنون به تعویق افتاده است، تغییر خواهد کرد. پرمنی گفته است: «تغییر سیاسی در کردستان بر سراسر عراق و آینده آن تاثیر خواهد گذاشت.»

خطر دیکتاتوری و تجزیه عراق

تنها انتخابات پارلمانی کردستان نیست که می تواند بر اوضاع سراسر عراق تاثیر بگذارد. مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان، به تازگی هشدار داده است که اگر عراق مسیر دیکتاتوری را بپیماید، کردستان استقلال کامل خود را از عراق اعلام خواهد کرد.

بارزانی گفته است: «برای جلوگیری از استقرار دیکتاتوری در بغداد باید همه احزاب این کشور قانون اساسی را رعایت کنند، در غیر این صورت عراق به سه بخش کردستان در شمال، سرزمین شیعیان در جنوب و سرزمین سنی ها در مناطق مرکزی تقسیم خواهد شد.»بسیاری از سیاستمداران عراقی نوری مالکی، نخست وزیر شیعه عراق را، به قدم برداشتن در مسیر استبداد فردی متهم کرده اند.

شکوفایی اقلیم کردستان

 از سال ۱۹۹۱که شمال عراق منطقه پرواز ممنوعه اعلام شد، اقلیم کردستان عراق پیشرفت های چشم گیری داشته است. این پیشرفت ها در سایه ۱۷درصد سهم درآمد نفتی عراق و امنیت نسبی در کردستان حاصل شده است. همزمان اقلیم کردستان نه تنها با ترکیه مناسبات گرمی دارد، بلکه در میان کردهای شمال سوریه نیز دارای نفوذ نسبی شده است.

دولت ترکیه با این که گرایش های قومی کردهای خود را سرکوب می کند، مناسبات خود را با کردستان عراق تقویت کرده است. در حال حاضر آنکارا بزرگترین شریک تجاری اقلیم کردستان محسوب می شود. آنکارا از این طریق توانسته است مانع نزدیکی اقلیم کردستان عراق با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) شود.

در کردستان علاوه بر شکوفایی اقتصادی و ثبات نسبی، ظرف ۲۰سال اخیر نهادهای مدنی و آموزشی گسترش یافته اند. اقلیم کردستان همچنین توانسته است با تامین استقلال سه قوه قضاییه، مجریه و مقننه، زیرساخت های یک جامعه قانونمدار را تامین کند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا