خانه ---> دعوت و داعی ---> فنون و ابزار لازم براي تربيت ديني
دعوت جمعی

فنون و ابزار لازم براي تربيت ديني

فنون و ابزار لازم براي تربيت ديني 


در تربيت ديني فنون و تكنيك هائي مورد استفاده قرار مي گيرد كه به مواردي از آن اشاره خواهيم داشت .


1- در جنبه ابزار : 


ـ داستان ها :


غرض داستان هاي مربوط به حيات و مواضع پيشوايان مذهب است كه ذكر آن ضمن بالا بردن سطح فكر و معرفت كودكان موثر است سبب ايجاد تلاش همانندي هم خواهد بود . شما به همراه داستان و شرح حال و زندگي اولياي مذهب مي توانيد معارف و مباحثي را به كودك القاء كنيد .


– محافل و مجامع :


قرار دادن در جو مذهبي مثل مساجد و محافل ، جلسات مذهبي ، اجتماعات سالم ديني در رشد و پرورش ديني آنها بسيار موثر است . كودكان ما از حدود سه سالگي چنين آمادگي را دارند و در ضمن آن به فراگيري آيات و دعا و برنامه ها مي پردازند . طفل از همراهي با پدر براي رفتن به مسجد و مجلسي خوشحال مي شود و به مسائل مذهبي با علاقه گوش مي كند . از حدود ۸ سالگي دوست دارد عضو سازمان مذهبي شود و از آن احساس غرور كند .


ـ رفتارهاي مذهبي جمعي :


برگزاري نماز جماعت ، تربيت گروه سرودهاي مذهبي و مشاركت دادن كودك در آن خود از مسائل مورد علاقه كودك است . دكلمه ، نمايش ها ، عبادت هاي جمعي ، آوازهاي مذهبي به صورت گروهي و هماهنگي در اقناع عاطفه مذهبي كودكان بسيار موثر است و موجباتي را براي رشد مذهبي ، صفا و اخلاص فراهم مي آورد اگر چه برخي از آنها براي خوشايند ديگران صورت گيرد .


ـ منطق و استدلال :


بكار بردن منطقي كودك پسند و بيان مساله به زباني كه كودك را اقناع كند خود در رشد مذهبي او موثر است . برنامه ها بايد به صورتي منسجم و هماهنگ باشند . طوري كه به كودك نظمي فكري بدهند . براي طفل قابل درك و فهم باشد و او را در حد توان فكري او قانع سازند . و البته فراموش نخواهيم كرد كه تفكر منطقي در كودكان از حدود سنين ۷ ظهور كرده و تدريجا رشد خواهد كرد .


ـ فرصت ها :


در جريان زندگي و در مسير آن ، گاهي فرصت هايي پديد مي آيند كه دقايق آن براي مربي غنيمت و كل آن به صورت ابزار و وسيله اي در اختيار است .


در جامعه اسلامي مان جشن ها ، اعياد و مراسم بسيارند . در اين فرصت ها مي توان بحث هائي را ترتيب داد و ضمن آن از مسائل اسلامي ، از راه و رسم حيات اسلامي ، از اخلاق و عادات مذهبي سخن گفت و بذر رفتار اسلامي را در نهاد كودك كاشت .


 


 


 


2- در جنبه فنون : 


 


در اين جنبه ها نكات و شرايط متعددي مطرحند كه ذكر همه آنها در اين مختصر ميّسر نيست ، آنچه با رعايت اختصار در اين رابطه مي توان ذكر كرد عبارت است از :


ـ ارائه الگو :


نقش الگوها در رنگ دادن زندگي كودك سرنوشت ساز است . اصولا تربيت و به ويژه تربيت ديني بر اساس دستورات عملي و مدل هائي خواهد بود كه والدين و مربيان به كودك عرضه مي كنند . طفلي كه رفتاري را از والدين خود ببيند از آن تبعيت خواهد كرد. خواه رفتاري سالم باشد و خواه ناسالم .


جنبه پيروي از الگو در همه سنين مهم است و در سنين ۶-۱۲ داراي نقشي قويتر از ديگر سنين است . البته فراموش نخواهيم كرد كه تصور كودك چهار ساله از پدرش اين است كه او قدرت مطلق است ، همه چيز را مي داند و هر چه را كه انجام مي دهد درست است !


به همين منظور است كه معمولا توصيه مي شود كه والدين و مربيان مراقب رفتار و سخنان خود باشند . همه ما بايد بدانيم كه نصيحت زباني در پرورش ديني چندان كارساز نيست ، بلكه نقش عملي والدين كار سازتر است . رفتار مذهبي كودك بستگي دارد به ميزان علاقه و شايستگي و ميزان درك و فهم والدين و نوع رفتار و موضع گيري آنها در برابر حوادث و امور .


ـ عبرت آموزي :


اين هم نكته اي مهم و سازنده در تربيت است كه هر واقعه و جرياني را به صورت درسي در آوريم كه كودك از آن استفاده كند . اينكه فردي دروغ گفته و رسوا شده ، اينكه فردي ديگر خيانت كرده و آبرويش رفته است و آن سومي كه تنبلي و تن پروري كرد و گرفتار شده و آن چهارمي كه از دنيا رفته و از او نام نيك يا بدي باقي ماند . براي كودك درس است . در اينجاست كه وظيفه ماست تا اين درس را به كودك القاء و از وقايع به نحوي مفيد و شايسته ارزيابي كند .


ـ توجه به رغبت :


كودك هر زمان آماده انجام دادن همه كارها نيست . به عنوان مثال در ساعتي حوصله ندارد با شما نماز بخواند او را تحت فشار قرار ندهند و مجبورش نكنيد كه حتما برخيزد و نماز بخواند زيرا زيان آن از نفعش بيشتر است . بگذاريد خود با رغبت به سوي شما آيد تا بر اساس حضور قلب به عبادت بپردازد . هم چنين بكوشيد كودك شما با فردي ديگر كه پاي بند به مذهب است مانوس شود . انس ها الفت انضباط مذهبي را دروني مي كنند . طفل در عين آزادي فكر به آزادي عبادت و طاعت هم دست خواهد يافت و اين امر اگر از همان آغاز كودكي پيگيري شود در سنين قبل از ده و حتي در هشت سالگي خود را نشان مي دهد و به اصطلاح قواعد مذهبي در او ريشه دار مي شوند .


منبع : اطلاع رسانی خانواده


 

یک نظر:

  1. ناشناس

    سلام علیکم و رحمه الله و برکاته!
    دوستانی گرامی حدیقه تنویر با میوه های (مطالب) تازه منتظر قدم های گرم و پر حرارتی تان است، امید انشاءالله با نطریاتی زیبای تان در روشن گری و تنویر اذان همکار باشید.

    در پناه حق باشید، سلام بر شما و خانواده محترم شما

    http://www.tanweer.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@