تربیت، اخلاق و تزکیه

اسلام و قلب

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اسلام و قلب

چیزی که می خواهم درباره ی آن صحبت بکنم ، ناحیه ی دل است که جنبه ی روحی محض دارد . دل داراي نگرش ، و آمادگيها و عوامل و صورتها و مفاهيمي است كه بر اساس آنها عنوان رباني يا شيطاني بر آن اطلاق مي‌گردد .

دين آمده است كه دلها را متوجه مفاهيم ارزشمند و والا قرار دهد . اين مفاهيم چيست ؟

قلب مؤمن حساس ، با شعور و كشٌاف است ، كه اگر از قساوت دور باشد ، حقايق امور را به عيان مشاهده مي‌كند .

آنگونه که خداوند مهربان در سوره ی – انفال:2-5 –  می فرمای : (( مؤمنان تنها كساني هستند كه هر وقت نام خدا برده مي‌شود ، دلهايشان هراسان مي‌گردد ، و هنگامي كه آيات او بر آنان خوانده مي‌شود بر ايمان‌شان مي‌افزايد و بر پروردگار خود توكل مي‌كنند . آنان كساني هستند كه نماز را چنانچه بايد مي‌خوانند ، و از آنچه بديشان عطاء كرده‌ايم مي‌بخشند . آنان واقعاً مؤمن هستند ، و داراي درجات عالي ، مغفرت الهي ، و روزي پاك و فراوان در پيشگاه خداي خود مي‌باشند .))

و در سوره ی – الحج : 34 –  می فرماید : (( مژده بده مخلصان متواضع را ، آنان كساني هستند كه چون نام خدا برده مي‌شود ، دلهايشان به هراس مي‌افتد و در برابر مصايبي كه گريبانگيرشان مي‌گردد شكيبايي پيش مي‌گيرند ، و نماز را چنانچه بايد مي‌خوانند و از اموالي كه بديشان عطا كرده‌ايم صرف مي‌كنند . ))

پس قلب مومن داراي حيات و حساسيت و شعور است و از غفلت و قساوت و غش بدور است . دل مؤمن همواره داراي شعوري است كه صاحبش را در مقابل گناه و معصيت بازخواست مي‌كند .

بنابراين حساسيت از لوازم قلب هر مؤمني است .

چنانچه خدای رحمان فرموده – الحج : 34 – : ((  آنان كساني هستند كه چون نام خدا برده مي‌شود ، دلهايشان به هراس مي‌افتد .))

اما دلهاي غير مومن ، گرفتار قساوت است :

و خداوند در سوره ی الزمر : 22  آنان را اینگونه توصیف می کند  : ((  واي بر كساني كه دلهاي سنگيني دارند و ياد خدا به آنها راه نمي‌يابد ، آنان واقعاً به گمراهي و سرگشتگي آشكاري دچارند .))

پس قلب مومن كه با خواست اسلام هماهنگي دارد ، همواره ارتباط با خداي علي و كبير را احساس مي‌كند و همواره به ياد خداست به طوريكه يك چشم بر هم زدن از خدا غافل نمي‌شود :

(فلو خطرت لي في سواك اراده علي خاطري يوما حكمت بردتي)

– اگر روزي تمايل به غير تو در من خطور كند آن روز مي‌تواني حكم به ارتدادم كني .-

بدينسان است كه دل مؤمن همواره در پرتو مراقبت خداي تعالي به سوي كمال بالا مي‌رود ، زيرا كه معتقد است : خدا مي‌شنود و مي‌بيند و بر اسرار او در سختي و خوشحالي آگاه است و خدا آنچه انجام مي‌دهد ، و هر جنبشي و حركتي در پيشگاه او ثبت و ضبط است . بنابراين دل مؤمن همواره به ياد خدا است .

همنگونه که خداوند در قرآن می فرماید : (( آيا گمان مي‌برند كه ما اسرار پنهان و سخنان در گوشي آنان را نمي‌شنويم ؟ آري فرشتگان مأمور ما در كنارشان حاضر و بر اعمال‌شان ناظرند ، و (همه كردار و گفتارشان را) مي‌نويسند و ثبت و ضبط مي‌كنند .)) الزخرف  80   (( ما انسان را آفريده‌ايم ، و ميدانيم كه به خاطرش چه ميگذرد ، و چه انديشه‌اي در سر دارد و ما از شاهرگ گردن به او نزديكتريم . )) ق:16

زندگي مومن در دنيا چنين است ، بطوريكه قلبش حساس است كه به سبب اين حساسيت مرتكب شر نمي‌شود ، و اعمال خير را ترك نمي‌كند ، با همه اينها او در وراي اين زندگي با خدايش ارتباط دارد .

اين چيزي است كه اسلام در قلب مومن بنا كرده است .

علائم شعور قلبي كه دل را استقامت مي‌بخشد چهار  چيز است :

1- احساس دقيق

 2- شعور و احساس مسئوليت

 3- ترس از خدا

4- آزادي از عوامل شر

اگر شما حساس باشي ، بدانكه ايمانت در حد حساسيت شما است زيرا شخص حساس هرگاه بسوي شر برود ، خود را ملامت ميكند ، و آنگاه خود را مي‌آزمايد : كه آيا حضور دل او بيشتر بوده يا غفلتش ؟ شخص مومن ميداند كه خداوند در خانه ، و در راه ، و کارگاه ، و در مزرعه ناظر بر او است . بنابراين ايمان شما در حد شعور شما است .

آيا در هنگام گناه آخرت را بياد مي‌آوري ؟ و ميداني كه چه گناهي كرده‌اي ؟ بايد بداني كه ايمانت بستگي به حدود آگاهي و بينش و بيداري شما دارد. وانگهي آيا از شر پرهيز ميكني ؟ از وسوسه‌هاي شيطاني دوري مي‌كني ؟ ايمانت با حدود پرهيزگاري تو سنجيده مي‌شود .

برادران : واجب است كه در اين موارد همواره آماده ی عمل باشيد ، تا كه مومن صادق شويد . اين بود آنچه دوست داشتم كه براي شما در اين شب بيان كنم .

درود و سلام بر سرور ما حضرت محمد و بر خاندان و يارانش باد .

                                                                            امام شهید حسن البنّا

************************************************************

منبع : نگرشهایی در اسلام                   ترجمه : استاد مصطفی اربابی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن