خانه ---> حركات و احزاب ---> اظهار نظر دبیرکل جماعت در خصوص وضعیت پس از کودتای نظامی در مصر

اظهار نظر دبیرکل جماعت در خصوص وضعیت پس از کودتای نظامی در مصر

اظهار نظر دبیرکل جماعت در خصوص وضعیت پس از کودتای نظامی در مصر

تهران – پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح

جلسه‌ی شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح ایران، با حضور اکثریت اعضا، پنجشنبه‌ی گذشته 13 تیرماه، در دفتر مرکزی در تهران برگزار و وضعیت ایران پس از انتخابات و مصر بعد از کودتا تحلیل شد.

در ابتدای این نشست، استاد عبدالرحمن پیرانی، دبیرکل جماعت، با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، ضمن تبریک فرارسیدن این ایام و لحظات گرانقدر و خجسته، اظهار امیدواری کرد که همه‌ی مسلمانان و به‌ویژه هموطنان با ادای شایسته، صیام و قیام و تلاوت قرآن، بهره‌ی وافی و کافی ببرند و در پایان این موسم فرخنده، رحمت و مغفرت الهی و رهایی از آتش دوزخ را فرا چنگ آورده باشند.

وی سپس با اشاره به یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، حضور هوشمندانه و مسؤولانه‌ی هموطنان و به‌ویژه شهروندان اهل‌سنت را نشانه‌ی امیدوارکننده‌ای ارزیابی و از همه‌ِ‌ی اعضا، هواداران و مخاطبانی که به بیانیه‌ی جماعت دعوت و اصلاح ایران در این‌باره پاسخ مثبت دادند، تشکر کرد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهور منتخب، اعتماد ملت را پاس بدارد و به وعده‌های خود عمل کند و در همین چارچوب، ضمن اعلام آمادگی جماعت برای همراهی با خواست و اراده‌ِی شهروندان، عنوان داشت که جماعت بر خود لازم می‌داند میزان تحقق وعده‌های دولت یازدهم را با دقت پیگیری و در حد توان و امکان خود برای داشتن میهنی آزاد و آباد و سرفراز در بازگرداندن کشور به مسیر تعادل، مشارکت نماید.

در ادامه استاد پیرانی به تحولات مصر اشاره کرد و گفت: متأسفانه مشکلات کشورهای اسلامی و ملت‌های مسلمان فراوان است و پس از بهار عربی، مشکلات جدیدی پدیدار شد. وی افزود: غالب کشورهای اسلامی، در بیشتر دوران تاریخ معاصر خود شاهد دیکتاتوری و حکومت‌های استبدادی بوده‌اند و این محرومیت تاریخی از آزادی باعث شده است مسلمانان فاقد تجربه‌ی کافی در جهت تعامل فراگیر دمکراتیک باشند.

وی ادامه داد: در مورد مصر، پس از پیروزی انقلاب 25 ژانویه، روند سیاسی در این کشور نتوانست به تعادل مطلوب برسد و دو طیف اسلام‌گرا –با محوریت جنبش اخوان‌المسلمین- و سکولارها، موفقیت چندانی نداشتند. البته آقای مرسی در سخنرانی‌های اخیر قبل از کودتا به‌ وقوع برخی اشتباهات از سوی خود اشاره نمود و قطعاً نقدهایی به عملکرد او وارد است. اصولاً عرصه‌ی سیاست، به‌ویژه در کشور مهم و عظیمی مانند مصر، عرصه‌ی پیچیده‌ای است و رئیس‌جمهور مصر نیز در کشاکش این پیچیدگی‌ها مصون از خطا و اشتباه نبوده است. اما واقعیت این است که مخالفان نیز تجربه‌ی قابل قبولی را در سوق دادن کشورشان به سوی ثبات و آرامش ثبت نکردند.

از همان آغاز دوره‌ی ریاست جمهوری، به جای همکاری و نصح و نظارت، بنا را بر کارشکنی و مشکل‌آفرینی گذاشتند. در چند مرحله در جهت سرنگونی رئیس‌جمهور اقدام کردند و هربار در فاز ناکارآمدسازی سیستم وارد شدند تا اینکه در نهایت توانستند با همراه کردن ارتش با خود در کودتایی تزیین شده به حضور برخی شخصیت‌های دینی و اسلامی، رئیس‌جمهور قانونی را برکنار نمایند.

وی افزود: آرزو داشتیم، برخی از شخصیت‌های اپوزیسیون که جایگاه داخلی و بین‌المللی قابل قبولی داشتند، به جای کشاندن سرنوشت انقلاب ملت مصر به نقطه‌ی مبهم و بحرانی کنونی، از نفوذ و اعتبار خود برای ایجاد ثبات و نظم و نهادینه کردن قانون، وارد عمل شوند. نیز برخی از اسلام‌گرایان مصر که تا پیش از جدی شدن انقلاب در مصر، اصولاً عمل حزبی و سیاسی را نامشروع می‌دانستند، به یکباره به عرصه‌ی سیاست وارد شدند و از قضا در تعمیق شکاف بین اسلام‌گرایان میانه‌رو و نیروهای سکولار نقش و سهم عمده‌ای داشتند، در کمال تعجب در کنار همان سکولارها و پشت‌سر ژنرال‌های کودتاگر قرار گرفتند و در بخشی از ویترین کودتاچیان جا خوش کردند.

وی در ادامه گفت: البته نباید نقش بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را نیز نادیده گرفت؛ چراکه مواضع شفاف و صریح رئیس‌جمهور قانونی مصر، خشم بعضی از کشورهای ذی‌نفوذ منطقه را برانگیخته بود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که قضایای جاری به نفع ملت مصر و توسعه و تعالی این کشور ختم به خیر شود و خاطرنشان کرد: تاریخ به عقب برنخواهد گشت و علی‌رغم فراز و فرودها حرکت تاریخ رو به جلو ادامه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@