خبر های جدید

تمایل اخوان المسلمین به طرح پیشنهادی اندیشمندان مصری برای پایان بحران

تمایل اخوان المسلمین به طرح پیشنهادی اندیشمندان مصری برای پایان بحران

به گزارش پایگاه خبری الرساله نت، اخوان المسلمین مصر با هدف جلوگیری از خون ریزی و پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور اعلام کرد با طرحی که تعدادی از اندیشمندان مصری برای برون رفت از بحران ارائه کرده اند موافقت می کند.
بر اساس این طرح پایان تحصن هواداران محمد مرسی رئیس جمهوری معزول مصر مبتنی بر آزادی مرسی است ضمن اینکه تمامی زندانیان سیاسی که پس از حوادث سی ام ژوئن در مصر بازداشت شده اند باید آزاد شوند و در راس این افراد رهبران اخوان المسلمین و محمد مرسی قرار دارند.
در طرح ارائه شده خواسته شد به قانون اساسی 2012 که پس از حوادث سی ام ژوئن عمل به آن تعلیق شده است عمل شود و نخست وزیر اختیارات رئیس جمهوری را به دست بگیرد تا زمینه برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در فاصله زمانی 90 روزه فراهم شود.
در بخش دیگری از این طرح به ضرورت آغاز به کار آن دسته از شبکه های تلویزیونی ماهواره ای و روزنامه هایی اشاره شد که پس از بحران اخیر ممنوع الفعالیت شده اند.

در میان این اندیشمندان کسانی همچون سلیم العوا ، فهمی هویدی و… وجود دارند.

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه العالم ؛ “محمد سليم العوا” از “عبدالفتاح السيسي” فرمانده كل نيروهاي مسلح و وزير دفاع مصر خواست تا طرح وي براي حل بحران كنوني اين كشور را بپذيرد. اين طرح را كه العوا به همراه شماري از شخصيت هاي مصري براي برون رفت از بحران ارايه كرده است، شامل بازگشت محمد مرسي رئيس جمهور معزول به قدرت و تشكيل دولتي ملي است كه گروه اخوان المسلمين به طور ضمني از آن استقبال كرده و وعده داده است كه آن را بررسي مي كند.

وي خاطرنشان کرد: قتل و خونريزي هرگز بحران مصر را حل نخواهد كرد و ضروري است كه گفتگوي سياسي و دموكراتيك در اين كشور برقرار شود.العوا تأکید کرد: اميدوارم كه عبدالفتاح السيسي به اين طرح پاسخ مثبت بدهد و من او را حقيقتا از قديم مي شناسم و اميدوارم به آن پاسخ مثبت بدهد.محمد سلیم العوا افزود: اگر پاسخ مثبت هم ندهد ما از ارايه توصيه و مشورت دست نخواهيم كشيد و طرح دوم و سومي را ارايه خواهيم كرد زيرا مصر با ارزش تر از آن است كه آن را در چرخه خون و خونريزي رها كنيم تا از دست برود.

این نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری مصر تصريح كرد: قتل در خيابان، سرکوب و کشتار تظاهرات كنندگان و تعرض به آنها همانند بامداد دیروز (شنبه) و جمعه شب گذشته به نتيجه نمي رسد بلکه تنها راه نتیجه بخش همان گفتگوي سياسي دموكراتيك است كه ما در تلاش براي تحقق آن هستيم.در این طرح العوا توصیه شده كه دولت توافقي جديدي با تفويض محمد مرسي به عنوان رئيس جمهور قانوني مصر تشكيل شود و حازم الببلاوي نخست وزير كنوني مصر در آن جايي نداشته باشد.

اين طرح همچنين بر برگزاري انتخابات مجلس نمايندگان طی دو ماه از تاريخ برگزاري اولين جلسه دولت جديد و سپس تشكيل دولتي دائمي و بعد از آن تعيين زمان انتخابات رياست جمهوري براساس قانون اساسي تاكيد دارد.به دنبال فراخوان فرمانده ارتش مصر برای حضور مخالفان مرسی طی روز جمعه گذشته (4مردادماه) در خیابان ها، حامیان مرسی نیز به صورت گسترده تظاهرات کردند.این تجمع ها به درگیری میان طرفداران “محمد مرسی” رئیس جمهور برکنار شده مصر و مخالفانش طی روزهای جمعه و شنبه (4 و 5 مرداد ماه) منجر شد به طوری که 120 نفر کشته و بیش از 4هزار نفر مجروح شدند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا