به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
فقه معاصرمقالات ارسالی

آیا سیگار کشیدن حرام است؟

آیا سیگار کشیدن حرام است؟

در این بیانیه ,هیچ خدایی وجود ندارد و شایسته پرستش نیست جزء خدایی که محمد فرستاده و پیامبر او است ,از مسلمانان خواسته شده است که تمامی احکام تعیین شده توسط الله و رسولش(ص) را بپذیرند,اسلام یک وحی از جانب خدا است با یک قانون کامل برای زندگی که می گوید چه خوب و چه بد است: و هر دو راه [خير و شر] را بدو نموديم (البلد 10)

همانان كه از اين فرستاده پيامبر درس نخوانده كه [نام] او را نزد خود در تورات و انجيل نوشته مى‏يابند پيروى مى‏كنند [همان پيامبرى كه] آنان را به كار پسنديده فرمان مى‏دهد و از كار ناپسند باز مى‏دارد و براى آنان چيزهاى پاكيزه را حلال و چيزهاى ناپاك را بر ايشان حرام مى‏گرداند و از [دوش] آنان قيد و بندهايى را كه بر ايشان بوده است برمى‏دارد پس كسانى كه به او ايمان آوردند و بزرگش داشتند و ياريش كردند و نورى را كه با او نازل شده است پيروى كردند آنان همان رستگارانند (اعراف 157).

بنابراین سیگار کشیدن شر است یا نه؟

اجازه دهید اثرات ان مورد بررسی قرار گیرد.سیگار کشیدن یک قتل است که باعث ابتلا به سرطان ریه,سل,و بیماری قلبی می شود.

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد اموال همديگر را به ناروا مخوريد مگر آنكه داد و ستدى با تراضى يكديگر از شما [انجام گرفته] باشد و خودتان را مكشيد زيرا خدا همواره با شما مهربان است (۲۹ نساء).

و در راه خدا انفاق كنيد و خود را با دست‏خود به هلاكت ميفكنيد و نيكى كنيد كه خدا نيكوكاران را دوست مى‏دارد (۱۹۵ البقره).

این ایات نشان میدهد که  سیگار کشیدن حرام  است .سیگار کشیدن به هدر رفتن یک ثروت است. و حق خويشاوند را به او بده و مستمند و در راه‏مانده را [دستگيرى كن] و ولخرجى و اسراف مكن (۲۶).

چرا كه اسرافكاران برادران شيطانهايند و شيطان همواره نسبت به پروردگارش ناسپاس بوده است ( اسراء۲۷)..

 ناعادلانه است که یک فرد سیگاری به خود ,به اعضای خانواده خود, با سوزاندن پول خود و از بین بردن سینه وقفسه سینه  به خود ظلم کند.

فرد سیگاری نه تنها باعث اسیب رساندن به خود است ,بلکه به دیگران که در اطراف او هستند اسیب وارد می کند. افراد سیگاری  باعث انتشار شیطانی دود ان به صورت علنی و در نتیجه باعث تشویق دیگران برای انجام  همان کار می شود.

 یک فرد سیگاری به دلیل بی تاب شدن,نماز روزه …را دوست ندارد.فرد سیگاری بوی بیش از حد بد سیگار رادر خانه,اتومبیل,لباس حمل میکند.از موارد فوق واضح و روشن است که استعمال دخانیات بد و در نیجه حرام و غیر قانونی است.اگر شما تحت هر نوع تنش و استرس هستید پس با خواندن قران به سوی پروردگارتان بر گردید و غیر سیگاری شدن بدون کمک الله انجام نمی شود که شما پول را سوزانده و خود را به بردگی کشانده اید.

………………………………………………………………….

نویسنده :دکتر صالح الصالح

ترجمه : خواهر عایشه / پیام بیداری

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن