علمی ، پزشکمقالات ارسالی

سرعت شما در جهان هستی چقدر است؟


جهانی عظیم، سفری عجیب در کیهان با نیرویی شگفت انگیز:
در همین حال که شما در حال خواندن این مطلب هستید نیروی گرانش دارد شما را به سفری عجیب می برد.
زمین روزی یک بار به دور محورش می گردد و شما را نیز با خود می گرداند. زمین با سرعتی معادل 100،000 کیلومتر در ساعت در حال گردش به دور خورشید است و خورشید با سرعت 220 کیلومتر بر ثانیه به دور مرکز کهکشان راه شیری در حال گردش است و خود کهکشان راه شیری با سرعتی معادل 600 کیلومتر بر ثانیه دور مرکز گرانش گروه محلی دور می زند و ما نیز با آنها در حال دور زدن هستیم و تازه این هم آخر کار نیست زیرا چرخه های گرانش وسیع تری هم در عالم وجود دارند.
گروه محلی بخشی از خانواده بزرگ تری از کهکشان هایی است که با نیروی گرانش به هم پیوسته اند به نام ابرخوشه سنبله(virgo) که مجموعه ایی از حداقل 100 خوشه ی کهکشانی.

هیچکس نمی داند چقدر طول می کشد تا خوشه ی محلی ما به دور خوشه ی سنبله بگردد.وسعت آن به قدری زیاد است که در کلمات نمی گنجد و 110 میلیون سال نوری امتداد دارد. یعنی اگر شما می توانستید با سرعت نور حرکت کنید 100 میلیون سال طول می کشید تا امتداد آن را طی کنید.

حتی با وجود داشتن چنین عظمتی، خوشه سنبله تنها یکی از میلیون ها خوشه موجود در بخش قابل مشاهده ی کیهان است.
امروزه معتقدند حتی ابرخوشه ها بخشی از ساختارهای بزرگ تری هستند که توسط گرانش به هم پیوسته اند، ساختارهایی موسوم به ریسمان های کیهانی یا دیوارهای بزرگ.
ما بخشی از ابرخوشه ی پیچیده حوث(piscrs-centus) هستیم.
میدان گرانش نامحدود است و حوزه ی نفوذ آن در طول تاریخ کیهان به همه جا کشیده می شود.با این حال در کمال تعجب با وجود اهمیت کیهانی و در دسترس بودن آن گرانش نخستین نیروی طبیعی است که انسانها به میزان زیاد قادر به درک آن شده اند.
نیرویی که تمام کهکشان ها و خوشه ها و عناصر جهان را کنار هم نگه می دارد، شما روزانه در حال شکستن هستید زمانی که یک لیوان آب را از روی میز برداشته و به راحتی میل می کنید.

 ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک فقنا عذاب النار “

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن