به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
سياسي اجتماعيمطالب جدید

نگاهی به انتخابات الجزایر و پیشینه ریاست جمهوری در الجزایر

نگاهی به انتخابات اخیر الجزایر و پیشینه ریاست جمهوری در الجزایر

  انتخابات روي ويلچر

فردي با ويلچر وارد حوزه انتخابي شد تا راي خود را به صندوق بيندازد. اين فرد كسي جز عبدالعزيز بوتفليقه نبود كه به پاي صندوق راي آمده تا دوباره خود را براي چهارمين دور متوالي به عنوان رياست جمهوري الجزاير انتخاب كند. انتخابات در الجزاير روز پنجشنبه برگزار شد و همگي منتظر نتايج انتخاباتي هستند كه از قبل مشخص شده است. طبق آمار نزديك به 51 درصد از واجدين شرايط در انتخابات الجزاير شركت كردند و نتايج اوليه آرا نشان مي دهد كه رييس جمهور فعلي الجزاير با 80 درصد آرا پيروز اين انتخابات است.

درگيري ها پس از اعلام نتايج اوليه
روز انتخابات شهرهاي الجزاير چهره چندان آرامي براي برگزاري انتخابات نداشت. در بسياري از شهرها معترضان در زمان برگزاري انتخابات با نيروهاي انتظامي الجزايري درگير شدند و تنها در منطقه قبايل هفتاد نفر مجروح شدند. اما پس از اعلام نتايج اوليه اگرچه برخي از طرفداران بو تفليقه به خيابان ها آمدند و به جشن و پايكوبي پرداختند اما از سوي ديگر مخالفاني كه به خيابان ها آمده بودند باعث شدند تا درگيري ميان دو طرف به وجود آيد. با اين حال علي بن فليس، رقيب اصلي بوتفليقه در انتخابات مي گويد نتايج انتخابات را قبول ندارد و مدارك محكمي دارد كه بوتفليقه در بيشتر مناطق تقلب گسترده صورت داده است. اما از سوي ديگر عبدالعزيز بلخادم، مشاور بوتفليقه نيز رسما اعلام كرد بوتفليقه براي چهارمين بار پيروز انتخابات رياست جمهوري شده و كوچك ترين شكي وجود ندارد كه وي رييس جمهوري آينده الجزاير است. با اين حال معترضاني كه در خيابان ها حضور داشتند به خبرگزاري يورونيوز مي گويند كه ما از هيچ كس طرفداري نمي كنيم. ما نه هوادار بوتفليقه هستيم و نه هوادار بن فليس. از همه چيز در الجزاير به ستوه آمده ايم، معترض ديگري كه به خيابان ها آمده بود نيز مي گويد مردم از هر لحاظ مخالف اين انتخابات هستند. اين انتخابات نيست، مسخره بازي است.

شرايط پيش از انتخابات
اگرچه انتخابات در موعد مقرر در الجزاير برگزار شد اما شرايط به گونه يي بود كه پيش از برگزاري انتخابات اعتراضات گسترده يي عليه نامزدي مجدد بوتفليقه براي چهارمين بار در انتخابات برگزار شد. او كه از سال 1999 رييس جمهور الجزاير شد با وجود سكته مغزي هم در سمت خود باقي مانده است و مردم به اين شرايط اعتراض دارند. پيش از انتخابات، ائتلافي متشكل از اسلامگرايان و گروه هاي سكولار مخالف دولت ضمن «تقلبي» خواندن انتخابات، خواستار تحريم آن شدند. به گفته آنها، بوتفليقه به خاطر نداشتن سلامتي، صلاحيت شركت در انتخابات را ندارد. در پي اعلام نامزدي بوتفليقه، سه نفر از نامزدهاي رياست جمهوري از شركت در انتخابات انصراف دادند، زيرا به نظر آنها نتيجه آن از پيش معلوم بود. در همين حال، گروهي از مخالفان متشكل از دانشجويان و جوانان با نام «بركت» براي مخالفت با نامزدي دوباره بوتفليقه چندين تظاهرات در سراسر كشور پيش از انتخابات برگزار كردند.

شرايط بوتفليقه
عبد العزيز بوتفليقه، رييس جمهوري الجزاير، با حضور خود در پاي صندوق راي پس از هفته ها غيبت، به شايعات فراوان در مورد وضع سلامت خود پايان داد، هر چند او روي صندلي چرخ دار راي خود را به صندوق انداخت. بوتفليقه 99 ساله است و بسياري احتمال مي دهند براي بار چهارم بر صندلي رياست جمهوري تكيه بزند. اما قطعا از شرايط جسماني مناسبي برخوردار نيست. او ارديبهشت ماه سال گذشته با سكته مغزي مواجه شد و به فرانسه انتقال يافت كه كمتر كسي فكر مي كرد بوتفليقه دوباره بتواند به شرايط عادي زندگي بازگردد و سمت خود را به دست بگيرد. اگرچه بوتفليقه از سال 99 بيش از دو دوره نمي توانست مسووليت رياست جمهوري را به دست بگيرد اما با تغيير قانون اساسي وي توانست دوباره در سمت خود ابقا شود.

رقباي بوتفليقه چه كساني هستند؟
با اين حال مهم ترين رقيب بوتفليقه براي رسيدن دوباره به صندلي رياست جمهوري، نخست وزير سابق وي علي بن فليس است. وي از دانشگاه الجزيره ليسانس حقوق گرفته و سال ها در مقام قاضي فعاليت كرده است. معترضان الجزايري به فليس هم انتقاد دارند و او را نيز تا حدودي از نزديكان بوتفليقه مي دانند. رقيب ديگر بوتفليقه، لوييزا حنون، رييس حزب كارگران الجزاير است. وي كه به خاطر فعاليت هاي سياسي سابقه زنداني شدن را نيز در كارنامه دارد، 10 سال پيش نام خود را به عنوان نخستين زن نامزد رياست جمهوري در تاريخ الجزاير به ثبت رساند.

نتايج
به نظر مي رسد نتايج انتخابات كاملاقابل پيش بيني است و با اعلام نتايج اوليه و رسمي انتخابات بوتفليقه با فاصله بسيار زيادي پيروز انتخابات است و چندان نيازي به پيش بيني انتخابات نيست، زيرا كمتر كسي را مي توان يافت كه فكر نمي كرد بوتفليقه دوباره رييس جمهور الجزاير نمي شود.

پیشینه

از هنگامی که الجزایر در سال 1962 استقلال خود را اعلام کرد، هفت رئیس جمهور بر آن حکومت کرده اند که هیچ یک از آنها پست خود را از طریق انتخابات ترک نکرده است(یا با کودتا یا مرگ).

“احمد بن بلا” اولین رئیس جمهوری الجزایر طی سالهای 1962 تا 1965 بود که با کودتای وزیر دفاعش، هواری بومدین برکنار شد، وی به مدت 13 سال بر الجزایر حکومت کرد و فقط مرگ سبب کنار زدن وی از عرصه قدرت در سال 1978 میلادی شد.

پس از بومدین، “شاذلی بن جدید” که قدیمی ترین فرد از نظر داشتن بالاترین درجه در ارتش الجزایر به شمار می رفت، به قدرت رسید، وی در سال 1992 تحت فشار ارتش مجبور به استعفا شد تا ریاست جمهوری گروهی(شورای عالی کشور) تشکیل شود که رهبری آن را محمد بوضیاف برعهده بگیرد که البته وی در همان سال ترور شد.

پس از بوضیاف، قدرت به علی کافی رسید که پس از پایان دوره شورای عالی کشور در سال 1994 از قدرت خارج شد تا ژنرال الیمین زروال ریاست جمهوری را به دست گیرد و وی در سال 1998 تصمیم به استعفا و برگزاری انتخابات زودهنگام گرفت، انتخاباتی که به پیروزی عبدالعزیز بوتفلیقه منجر شد، هم اکنون سومین دوره ریاست پیاپی وی رو به اتمام است اما وی باز هم چشم به چهارمین حضور خود در کاخ المرادیه دوخته است.

درکنار «عبدالعزیز بوتفلیقه»، رئیس جمهور کنونی، «علی بن فلیس» نخست وزیر اسبق،‌ خانم «لویزه حنون»، دبیر کل حزب کارگران، «موسی تواتی» نظامی سابق،‌ «فوزی رباعین» و «عبدالعزیز بلعید» رئیس جبهه المستقبل، نامزدهای دیگراین انتخابات هستند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن