رمضان

راه ورسم استقبال از رمضان مسلمانان در كشوره

راه ورسم استقبال از رمضان مسلمانان در كشورهاي اروپايي


 ( ترکیه ، یونان ، البانی ، آلمان ، ایتالیا ، انگلیس، نروژ ، اتریش )


همزمان با ماه مبارك رمضان، مسلمانان كشورهاي اروپايي با سنت ها و رسوم ويژه خود آداب اين ماه پربركت را بجا مي آورند.با فرا رسيدن ماه مبارك در كشورهاي اروپايي، مسلمانان اين كشورها با آداب و رسوم ويژه خود به استقبال اين ماه مي‌روند و رنگ و بوي معنوي را بر فضاي اين كشورها حكمفرما مي‌كنند . . .


 


* رمضان در تركيه


 


با آغاز ماه مبارك رمضان كشور تركيه حال و هوا و رنگ و بوي خاصي پيدا مي‌كند و مسلمانان اين كشور با چراغاني و تزيين گلدسته‌هاي مساجد تاريخي تركيه به استقبال ماه رمضان مي‌روند.


 


مسلمانان با حضور در مهم ترين و بزرگ ترين بازار قديمي استانبول به خريد شيريني و تنقلات ماه مبارك رمضان مي‌پردازند تا بر سر سفره‌هاي افطاري قرار دهند. همچنين زنان مسلمان شيريني مخصوص اين ماه همچون كنافه و باقلوا را تهيه مي‌كنند.


 


انجمن‌هاي خيريه در اين ماه خيمه‌ها و چادرهاي رمضاني را در ميدان ها و اماكن عمومي تركيه به منظور دادن افطاري رايگان به روزه‌داران بر پا مي‌كنند و ثروتمندان اين كشور نيز براي برپایی سفره‌هاي افطاري از يكديگر سبقت مي‌گيرند.


 


مساجد تركيه در اين ماه شاهد ازدحام كثيري از مسلمانان براي اداي نماز و برپايي مراسم شب هاي قدر است و يكي از پديده‌هاي بارز اين ماه در تركيه قرائت قرآن كريم در سراسر تركيه است.


 


با نزديك شدن وقت سحر نيز افرادي به نام “مسحرات” در خيابان ها و كوچه‌هاي تركيه به بيدار كردن مسلمانان مي‌پردازند.


 


* رمضان در يونان


 


مسلمانان يونان پيش از آغاز ماه مبارك رمضان براي استقبال از اين ماه پرفضيلت آماده مي‌شوند و مواد اوليه غذايي ويژه اين ماه را از مغازه‌ها تهيه مي‌كنند. با آغاز اين ماه، مسلمانان افطاري‌هاي دسته جمعي در مساجد به روزه داران می دهند و پس از آن مشغول تلاوت قرآن و اداي نماز مي‌شوند.


 


مسئولان مساجد در اين ماه، مسابقه‌هاي قرآن، حديث و فعاليت هاي فرهنگي دیگری را برگزار مي‌كنند. علاوه بر آن مسلمانان فطريه‌ها و زكات خود را براي توزيع ميان فقرا به مسئولان امور خيريه تحويل مي‌دهند.


 


همچنين با ورود به دهه آخر ماه رمضان، مسلمانان اين كشور به اعتكاف، شب زنده‌داري، تلاوت قرآن و اداي نماز مي‌پردازند. در روز عيد فطر نیز همه مسلمانان براي اداي نماز عيد گردهم جمع مي‌شوند و پس از آن براي ديد و بازديد به منزل يكديگر مي‌روند.


 


* رمضان در آلباني


 


مسلمانان آلباني در آغاز ماه مبارک رمضان با توزيع كتابچه‌ها و بروشورهاي مختلف به تشريح فضايل اين ماه پر فضيلت پرداخته و به استقبال ماه رمضان مي‌روند.


 


با رويت هلال ماه رمضان صداهاي طبل در مناطق مختلف آلباني شنيده مي‌شوند و بدين شكل روز اول ماه به طور رسمی اعلام مي‌شود. مسحرات نيز با در دست داشتن طبل‌های خود با حضور در كوچه‌ها و خيابان ها، مسلمانان را از زمان افطاري و سحري مطلع مي‌كنند. آنها در هنگام طبل زدن برخي دعاها و تواشيح‌ها را مي‌خوانند و شهروندان نیز در پايان ماه مبارك به اين افراد هدايا و پول مي‌دهند.


 


از عادت هاي نيكوي آلباني‌ها در اين ماه می توان به افزايش مهرباني ميان مردم به خصوص مسلمانان و مسيحيان اشاره کرد. در اين ماه ديد و بازديدها ميان آنها افزايش مي‌يابد و دشمني‌ها جاي خود را به دوستي‌ها مي‌دهد به گونه‌اي كه مسيحيان از فضاي عرفاني اين ماه تاثير مي‌گيرند و برخي از آنها اين ماه را به همراه مسلمانان روزه مي‌گيرند و با درك منزلت شب قدر، آن را به شب زنده‌داري و مناجات مي‌پردازند.


 


مسلمانان آلباني ‌همچنين در شب هاي ماه مبارك به اداي نماز شب، تلاوت قرآن، نشست‌ها و بررسي رويدادهاي كشورهاي اسلامي و مشكلات برادران مسلمان خود مي‌پردازند. در دهه آخر ماه مبارك رمضان نیز در مساجد معتکف مي‌شوند و به ذكر و مناجات خدا مي‌پردازند.


 


مسلمانان آلباني شب بيست و هفتم رمضان را شب قدر مي‌دانند و آن شب را به شب زنده داري مي‌پردازند.


 


* رمضان در آلمان


 


از ويژگي‌هاي بارز مسلمانان آلمانی در این ماه دادن افطاري‌هاي دسته جمعي به روزه داران است. آنان به مناسبت اين ماه با يكديگر آشنا مي‌شوند، روابط برادري ميان آنها تقويت مي شود و به رفع مشكلات يكديگر می پردازند.


 


زنان مسلمان آلمانی نيز در اين ماه به ياد كشورهاي خود به تهيه انواع شيريني همچون قطايف و كنافه مي‌پردازند و بر سر سفره‌هاي افطار شير، پنير، تخم مرغ و برخي نوشيدني‌ها را قرار مي‌دهند.


 


مسلمانان آلمان شب بيست و هفتم را شب قدر می دانند و آن را به شب زنده‌داري، خواندن نماز و تلاوت قرآن در مساجد مي‌گذرانند.


 


با نزديك شدن به پايان اين ماه مبارك مسلمانان، صدقات، اموال و زكات فطريه را به مراكز اسلامي مي‌دهند تا در ميان مستحقان و نيازمندان توزيع شود.


 


* رمضان در نروژ


 


نروژی ها براي رويت هلال ماه رمضان با مشكلاتي روبرو هستند و به همين دليل به سختي مي‌توان اولين روز ماه را در این کشور تعيين كرد.


 


مسلمانان در اين ماه پس از تناول افطاري براي اداي نماز به مساجد مي‌روند و در كلاس هاي وعظ و ارشاد رمضان شركت مي‌كنند. مسلمانان همچنين بر طبق عادات و رسوم كشور خود غذاهاي اين ماه را تهيه مي‌كنند و مغازه‌هايي كه فروشندگان آن مسلمان هستند مواد غذايي مورد نياز اين ماه را براي روزه‌داران تهيه مي‌كنند.


 


همچنین سفره‌هاي افطاري در مساجد براي روزه‌داران مسلمانان و به منظور ایجاد همستگي و رشد احساسات ديني ميان آنها بر پا مي‌شوند. علاوه بر آن مسلمانان با جمع آوري زكات اموال خود و فطريه، آنها را ميان مستحقان و نيازمندان توزيع مي كنند.


 


* رمضان در اسلوني


 


با آغاز ماه رمضان زندگي مسلمانان اسلواني رنگ و بوي خاصي به خود مي گيرد. مسلمانان اين كشور شب هاي رمضان را به عبادت، تلاوت قرآن و اداي نماز مي پردازند، چراكه جوانان مسلمان اسلوني اين ماه را فرصتی براي طاعت، عبادت و تقرب به خدا مي دانند.


 


زنان مسلمان نيز در اين ماه براي سحري غذاهاي “شوربا” و سيب زميني و براي افطاري انواع نان هاي افطاري، نوشيدني، گوشت سرخ شده و شيريني هاي “باقلوا” و “حرقه” را تهيه مي كنند.


 


مسلمانان این کشور عادات خود را از برخي كشورهاي همسايه همچون بوسني، مقدونيه و تركيه اقتباس کرده اند.


 


* رمضان در انگليس


 


مسلمانان انگليسي نيز به برپايي مراسم ديني و رسوم خود در اين ماه مي پردازند و با تاثير از سنت ها و رسوم فرهنگي و اجتماعي خود به استقبال ماه رمضان مي روند.


 


برخي بازارها و مغازه هاي عربي و اسلامي در اين ماه با فانوس هاي رمضان و پلاكارد تزيين مي شوند. آنها مواد غذايي مورد نياز اين ماه را براي مسلمانان تهيه مي كنند تا فضاي رمضان، هويت و ميراث اجتماعي آنها را در اين كشور منعكس كند.


 


مسلمانان اين كشور پس از افطار به اداي نماز مشغول مي شوند و به فعاليت هاي ديني چون برپايي سخنراني، درس هاي قرآني و ديني مي پردازند. همچنين مسلمانان در اين روزها براي نيازمندان سفره هاي افطاري را برپا مي كنند.


 


همچنين رستوران هاي عربي و اسلامي با هنگام نزديك شدن به ساعت افطار، مملو از روزه داران از تابعيت هاي مختلف مي شوند.


 


* رمضان در ايتاليا


 


مسلمانان ايتاليا با حلول ماه رمضان فرصتی برای فعاليت هاي ديني و مذهبي پيدا مي كنند و در كلاس هاي ديني مركز اسلامي شركت مي كنند.


 


مسلمانان ايتاليایی يا مقيم اين كشور در اين ماه پر فضيلت به تقويت روابط ميان خود مي پردازند به طوري كه از اين زمان به عنوان فرصتي براي بر پايي سفره هاي افطاري دسته جمعي استقاده مي كنند.


 


علاوه بر آن زنان مسلمان به پخت شيريني هاي ويژه ماه مبارك كه در آشپزخانه هاي كشورهاي عربي و اسلامي تهيه مي شود، مي پردازند.


 


* رمضان در آذربايجان


 


مسلمانان آذربايجان ماه رمضان را “ماه عروج” مي نامند و يك هفته قبل از حلول ماه مبارك به تدارك جشن مي پردازند. مسلمانان اين كشور با حلول اين ماه مسابقه اسب سواري و جشن هاي ملي خود را برگزار مي كنند.


 


در اين ماه صبر، دوري از رذايل و فراموشي اختلافات از ويژگي هاي بارز مسلمانان آذري است. خانواده هاي آذربايجاني طبق هاي غذا را براي هديه به خانواده هاي دوست و همسايه خود يا به عنوان احسان به فقرا و نيازمندان مي دهند.


 


*رمضان در اتريش


 


ماه رمضان در اتريش در فضايي دوستانه و معنوي آغاز مي شود و مسلمانان كشورهاي مختلف مقيم اين كشور با آداب و رسوم خاص كشور خود به استقبال اين ماه مي روند.


 


مسلمانان پس از صرف افطاري، براي اداي نماز به مساجد مي روند و در مسابقه هاي قرآني و فرهنگي شركت مي كنند. همچنين مسلمانان كمك هاي خيريه خود را به نفع فقيران و نيازمندان در كشورهاي عربي و اسلامي جمع آوري مي كنند.


منبع : شبستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا