خبر های جدید

سخنرانی تاریخی اوباما در مسجدی در بالتیمور

سخنرانی تاریخی اوباما در مسجدی در بالتیمور

نویسنده: گاردینر هریس
رئیس جمهور اوباما روز چهارشنبه مسلمانان ایالات متحده را قسمتی از «خانواده آمریکا» نامید و به طور ضمنی از کاندیداهای جمهوری خواه انتقاد کرد و به شهروندان گفت: «تماشاگر تعصب نباشید.»

آقای اوباما در بازدید از مرکز اسلامی بالتیمور که اولین بازدید وی از مسجدی در آمریکا در دوران ریاست جمهوری اش بود آیاتی از قرآن را خواند و از مسلمانان آمریکا به عنوان قسمتی تعیین کننده از تاریخ آمریکا و حیاتی برای آینده کشور، تمجید کرد. اوباما در صحبت هایش گفت: «اگر ما درباره آزادی ادیان جدی هستیم -و من هم اکنون با همکیشان مسیحی خودم هم که اکثریت کشور را تشکیل می دهند صحبت می کنم- باید درک کنیم که حمله به یک دین، حمله به کل ادیان ماست.»

اگرچه اوباما اشاره ای به نام کاندیداهای جمهوری خواهی همچون دونالد ترامپ که خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به ایالات متحده شده است، نکرد اما مخاطب صحبت های وی معلوم بود: «ما سیاست هایی که براساس تعصب و هدف قرار دادن مردم به خاطر دینشان تعیین می شوند را رد می کنیم.»

اگرچه جورج دبلیو بوش هم شش روز پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از مسجدی در واشینگتن بازدید کرد، اما اوباما در این سال ها بنا به دلایلی از مساجد آمریکا بازدید نکرده بود. براساس نظرسنجی ماه سپتامبر سی ان ان، ۴۳ درصد از جمهوری خواهان و ۲۹ درصد از آمریکایی ها فکر می کنند وی مسلمان است. مشاوران وی از این می ترسیدند که بازدید وی از یک مسجد باعث تقویت این گمانه زنی ها شود.

اوباما به افراد حاضر در این مسجد گفت جنجال بر سر دین رئیس جمهور چیز جدیدی نیست «به هر حال مخالفان توماس جفرسون هم سعی داشتند تا وی را مسلمان جلوه دهند. بنابراین من اولین نفر نیستم. من شریک خوبی دارم.»

مسلمانان حاضر در این نشست از سخنرانی اوباما استقبال کردند. نماینده آندره کارسون (دموکرات از ایندیانا) که مسلمان است می گوید: «من فکر می کنم این یکی از بهترین سخنرانی هایی بود که وی انجام داده است.» کیث الیسون (دموکرات از مینه سوتا) دیگر نماینده مسلمان هم گفت: «سخنرانی وی قلب من را ربود و پادزهری قوی برای افزایش نابردباری ها بود.»

اما مورتون کلاین، رئیس سازمان صهیونیست های آمریکا که یکی از گروه های قدیمی حامی اسرائیل است به بازدید اوباما از مسجدی که رهبران آن از اقدامات نظامی اسرائیل انتقاد می کنند، حمله کرد و گفت: «رفتن به چنین مسجدی تنها موجب تشویق مسلمانان رادیکال به آسیب زدن به آمریکایی ها می شود.» کاخ سفید و مرکز اسلامی بالیتمور واکنشی به سخنان کلاین نشان نداده اند. ابراهیم هوپر، سخنگوی شورای روابط آمریکا و اسلام می گوید: «همه مساجد شاهد حملات مشابهی بوده اند.»

نگرانی ها در ایالات متحده درباره مسلمانان و آوارگان سوری پس از حملات تروریستی پاریس و تیراندازی در سن برناردینو افزایش یافته است. براساس گزارش شورای روابط آمریکا و اسلام، از آن زمان حملات به مسلمانان و مساجد آمریکا افزایش یافته است. رهبران مسلمان آمریکا در دیداری که ماه گذشته در کاخ سفید داشتند از مقامات ارشد دولت درخواست دیدار رئیس جمهور از مسجدی را داشتند تا این گونه حملات متوقف شود.

اوباما در سخنرانی اش به برخی از «حقایق اصلی» درباره اسلام در ایالات متحده اشاره کرد که چندان در رسانه های خبری به آنها پرداخته نشده است. این حقایق شامل این موارد است: اسلام دین صلح است. برخی از اولین آمریکایی ها مسلمان بوده اند. جفرسون و دیگر پدران بنیانگذار آزادی عبادت مسلمانان را تضمین کردند. مسلمانان در همه جای جامعه آمریکا به عنوان دکتر، معلم، سرباز و ستاره های ورزشی حضور دارند.

اوباما می گوید بسیاری از آمریکایی ها فقط زمانی درباره اسلام شنیدند که حمله ای تروریستی صورت گرفته و این مسئله باید تغییر کند. وی در ادامه گفت: «برنامه های تلویزیونی باید مسلمانان را در مسائلی به غیر از امنیت ملی نشان دهند. این کار سختی نیست. زمانی هم وجود داشت که هیچ فرد سیاهپوستی در تلویزیون حضور نداشت.»

اوباما سخنرانی اش را با یک یادآوری به مسلمانان آمریکا پایان داد: «شما تنها نیستید، هم وطنان آمریکایی شما در کنارتان هستند.» وی به دیگران هم یادآوری کرد که «تنوع ضعف ما نیست، بلکه یکی از بزرگترین توانایی های ما است. ما یک خانواده آمریکایی داریم. ما به همراه هم رشد و سقوط می کنیم.»

منبع: نیویورک تایمز/ مترجم: حسین هوشمند

منبع: دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا