عباداتمطالب جدید

نکاتی برای بهبود کیفیت نماز خواندن

نکاتی برای بهبود کیفیت نماز خواندن

نویسنده: اسماعیل کس‌نزانی

  1. در ادا نمودن جملات و اذکار نماز عجله نکنید، سعی کنید آن‌ها را به گونه‌ای بیان کنید که بتوانید معنایش را در ذهنتان بازیابی کنید، در این صورت راحت‌تر می‌توانید به اهداف مورد نظر و ایجاد یاد خداوند نزدیک شوید!

  1. انجام دادن سنت‌های عملی موجود در نماز مانند بلند نمودن دست‌ها هنگام گفتن «الله اکبر»، یا نگاه کردن به سجده‌گاه و ترک حرکات اضافی به افزایش و بالا بردن تمرکز و توجه به نماز کمک کرده و ایجاد حضور قلب را آسان‌تر می‌کند!

  1. همیشه سعی کنید اول وقت نماز بخوانید، تصور کنید کسی شما را به مهمانی دعوت کرده است، آیا نشان ادب نیست که در اولین فرصت دعوت او را لبیک گوئیم؟ هر چقدر به خواندن نماز در اول وقت توجه بیشتری نمایید، در حقیقت درون خود را به مطیع بودن در برابر پروردگار و ایجاد خشوع و خضوع تربیت می‌کنید؛ البته نباید فراموش شود که نماز اول وقت، بهترین عمل نزد خداوند است!

  1. مستحب است پس از سوره‌ی فاتحه در دو رکعت اول، آیاتی از قرآن خوانده شود؛ تفاوتی ندارد چه مقدار و یا چه آیاتی می‌خوانید، مهم این است که آن را درک کنید و معنایش را بفهمید.

  1. مستحب است در سجده و تشهد، پس از اذکار مخصوص نماز، دعا خوانده شود؛ پیامبر‌ می‌فرماید:‌ «نزدیک‌ترین مکان بنده به پروردگار، سجده است پس بسیار دعا کنید». در تشهد نیز پس از صلوات فرستادن بر پیامبر خواندن هر دعایی مستحب و جایز است. دعاهای ساده‌ای را یاد بگیرید و در سجده و تشهد بخوانید. (البته در سجده از خواندن دعاهای قرآنی نهی شده است).

  1. خواندن نمازهای مستحب در کنار نمازهای فرض، فرد را بر انجام آن‌ها کمک کرده و تمرکزش را در خواندن آن‌ها بالا می‌برد.

  1. خواندن اوراد مستحب پس از نماز نیز به گونه‌ای دیگر به تثبیت روحیه‌ی به وجود آمده در نماز کمک کرده و دل‌ها را بیشتر صیقل می‌دهد! گفتن سه بار «استغفرالله»، سی و سه مرتبه «سبحان الله»، «الحمد لله»، «الله اکبر»، یک مرتبه «لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد و هو علی کل شیء قدیر»، خواندن «آیت‌الکرسی» و سوره‌های اخلاص، فلق و ناس.

مرتبط:

چند نکته برای تقویت جدیّت در نماز

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا