عباداتمطالب جدید

نکاتی برای بهبود کیفیت نماز خواندن

نکاتی برای بهبود کیفیت نماز خواندن

نویسنده: اسماعيل كس‌نزانی

  1. در ادا نمودن جملات و اذكار نماز عجله نكنيد، سعي كنيد آن‌ها را به گونه‌اي بيان كنيد كه بتوانيد معنايش را در ذهنتان بازيابي كنيد، در اين صورت راحت‌تر مي‌توانيد به اهداف مورد نظر و ايجاد ياد خداوند نزديك شويد!

  1. انجام دادن سنت‌هاي عملي موجود در نماز مانند بلند نمودن دست‌ها هنگام گفتن «الله اكبر»، يا نگاه كردن به سجده‌گاه و ترك حركات اضافي به افزايش و بالا بردن تمركز و توجه به نماز كمك كرده و ايجاد حضور قلب را آسان‌تر مي‌كند!

  1. هميشه سعي كنيد اول وقت نماز بخوانيد، تصور كنيد كسي شما را به مهماني دعوت كرده است، آيا نشان ادب نيست كه در اولين فرصت دعوت او را لبيك گوئيم؟ هر چقدر به خواندن نماز در اول وقت توجه بيشتري نماييد، در حقيقت درون خود را به مطيع بودن در برابر پروردگار و ايجاد خشوع و خضوع تربيت مي‌كنيد؛ البته نبايد فراموش شود كه نماز اول وقت، بهترين عمل نزد خداوند است!

  1. مستحب است پس از سوره‌ی فاتحه در دو رکعت اول، آیاتی از قرآن خوانده شود؛ تفاوتی ندارد چه مقدار و یا چه آیاتی می‌خوانید، مهم این است که آن را درک کنید و معنایش را بفهمید.

  1. مستحب است در سجده و تشهد، پس از اذكار مخصوص نماز، دعا خوانده شود؛ پيامبر‌ مي‌فرمايد:‌ «نزديك‌ترين مكان بنده به پروردگار، سجده است پس بسيار دعا كنيد». در تشهد نيز پس از صلوات فرستادن بر پيامبر خواندن هر دعايي مستحب و جايز است. دعاهاي ساده‌اي را ياد بگيريد و در سجده و تشهد بخوانيد. (البته در سجده از خواندن دعاهاي قرآني نهي شده است).

  1. خواندن نمازهاي مستحب در كنار نمازهاي فرض، فرد را بر انجام آن‌ها كمك كرده و تمركزش را در خواندن آن‌ها بالا مي‌برد.

  1. خواندن اوراد مستحب پس از نماز نيز به گونه‌اي ديگر به تثبيت روحيه‌ي به وجود آمده در نماز كمك كرده و دل‌ها را بيشتر صيقل مي‌دهد! گفتن سه بار «استغفرالله»، سي و سه مرتبه «سبحان الله»، «الحمد لله»، «الله اكبر»، يك مرتبه «لا اله الا الله وحده لا شريك له، له الملك و له الحمد و هو علي كل شيء قدير»، خواندن «آيت‌الكرسي» و سوره‌هاي اخلاص، فلق و ناس.

مرتبط:

چند نکته برای تقویت جدیّت در نماز

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا