خانه ---> مقالات ارسالی ---> بهارعربي، انتخاب ملت ها يا دسيسه ي استعمار؟!
نویسنده:‌ عبدالخالق احسان روزي با جمعي از همكاران نشسته بوديم كه صحبت از مسايل جهاني و قضاياي سياسي به ميان آمد و در مورد انقلاب كشور هاي عربي يا بهار عربي بحث شد و يكي از دوستان گفت: اين هم دسيسه استعمار است و مي خواهد با اين تغييرات و دگرگوني ها منافعش را تأمين نمايد؛ چون ديگر حكومت استبدادي به منافع آمريكا نبودند و حالا مي خواهد با سرنگوني اين حكومت ها منافعش را فراچنگ آورد.

بهارعربي، انتخاب ملت ها يا دسيسه ي استعمار؟!

بهار عربیبهارعربي، انتخاب ملت ها يا دسيسه ي استعمار؟!

نویسنده:‌ عبدالخالق احسان

روزي با جمعي از همكاران نشسته بوديم كه صحبت از مسايل جهاني و قضاياي سياسي به ميان آمد و در مورد انقلاب كشور هاي عربي يا بهار عربي بحث شد و يكي از دوستان گفت: اين هم دسيسه استعمار است و مي خواهد با اين تغييرات و دگرگوني ها منافعش را تأمين نمايد؛ چون ديگر حكومت استبدادي به منافع آمريكا نبودند و حالا مي خواهد با سرنگوني اين حكومت ها منافعش را فراچنگ آورد. و ادامه داد كه ما مسلمانان ساده هستيم و فكر مي كنيم، اين انقلاب به نفع كشورها و ضرر آمريكاست در حالي كه چنين نيست بلكه هر تغييري كه در جهان رونما مي شود به اثر پلان ها و برنامه هاي دقيق و حساب شده استعمار مي باشد.

بعد با خود انديشيدم كه اگر امريكا همه كاره است، پس نقش خداوند چه مي شود؟ مگر خداوند در طول تاريخي امپراتوري هاي شكست نداده؟ امپراطوري فارس و روم توسط مسلمانان سرنگون شدند و دو امپراتوري اروپا و شوروي توسط افغان ها فروپاشيدند و حالا چرا نا اميد باشيم و اين قدر از امريكا و امپراتوريش بترسيم به يقين كه اين معادله برهم خواهد خورد و اين جهان تك قطبي دگرگون خواهد شد. درين مورد استاد راشد غنوشي رئيس حزب « النهضه» تونسي در مصاحبه گفته است: بطلان اين انديشه كه « هرچه امريكا بخواهد مي شود» ثابت شد و ما يقين داريم هر چه خدا بخواهد و ملت ها آرزو كنند، شدني مي باشد.

وقتي مي گوييم بهار عربي خواست ملت هاي اسلامي است و به زودي شاهد تأسيس حكومت اسلامي خواهيم بود و ديگر مردم فريب استعمار را نخواهند خورد. عده عصباني شده مي گويند:‌ چرا حكومت اسلامي در مصر تشكيل نشد؟ و چرا اخوان المسلمين به رياست جمهوري كانديد ندارند؟ چرا هنوز قرار دادهاي قبلي مصر با امريكا لغو نشده؟ و چرا هنوز حجاب اسلامي در تونس، مصر، تركيه و ليبيا رعايت نمي شود؟ و…

در جواب اين گونه سؤال ها بايد گفت:‌ كه عجله نبايد كرد، اين سنت تدريجي خداوند است كه آهسته آهسته اوضاع جهان را دگرگون مي كند و هنوز مشكلات زيادي فراروي حركت هاي اسلامي و ملت هاي اسلامي وجود دارد و هنوز تفاله هاي حكومت هاي استبدادي در مصر، تونس و ليبيا هستند؛ لذا تغيير اساسي و مطلوب فرصت مي طلبد و ما بايد انديشه ها و افكار را اصلاح كنيم و از نا اميدي بيزار شده و به كمك الهي دل ببنديم و براي اصلاح خويش و دعوت ديگران كمر همت بسته كنيم.

واقعيت اين است كه عامل اصلي اين خيزش ها مشكلاتي مي باشد كه حكومت هاي استبدادي و وابسته به استعمار به وجود آورده بودند. از جمله:‌ فقر، بيكاري، عدم اهميت به مردم، خوشگذراني حكومت داران، توجه به منافع امريكا و اسرائيل و بي توجهي به منافع ملت ها. اين عوامل و امثال شان باهم يك دست شده و ملت ها را ازين وضعيت ناراحت كرده بودند و چون نظام پوليسي و حالت اضطراري حاكم بود مردم نمي دانستند از كجا شروع كنند كه جرقه اين خيزش از تونس و پس از خودسوزي محمد بو عزيزي آغاز گرديد و حركت هاي اسلامي در تونس و مصر كه سالهاست در خفقان به سر برده و از فعاليت سياسي ممنوع بودند و به آن هم با مردم ارتباط داشته و اعتماد مردم را جلب نموده بودند؛ آنگاه كه حركت ها و قيام هاي مردم به ميان آمد، جريان هاي اسلامي ازين فرصت ميمون حسن بهره را گرفته و تظاهرات را سمت و سو مي دادند و از تخلفات و تخريب بازارها ومنازل جلوگيري مي كردند. كه در نتيجه، اين انقلاب ها در تونس، مصر و ليبيا به ثمر نشست، اميد واريم به زودي سرنوشت ملت هاي يمن و سوريه نيز معلوم شود و از زير يوغ استبداد رهايي يابند.

همه مي دانيم كه ملت هاي اسلامي از حضور امريكا در منطقه ناراضي اند و ايمان دارند كه هيچگاه يهود و مسيحيت به منافع آنان نمي انديشند. آيا ممكن است مردمي كه به خداوند ايمان دارند و از امريكا ناخشنود مي باشند، مدت شش ماه حتي يك سال را روز و شب در ميدان باشند و شب را در جاده ها سپري كنند و صدهاو هزارها شهيد و زخمي تقديم نمايند، در نتيجه همه دست آوردها را به امريكا بدهند؟ هرگز.

قبول داريم كه امريكا هر كجا پا مي گذارد به دنبال منافعش مي گردد و حالا كه حسني مبارك به امريكا نفعي رسانده نمي تواند، به او ارزشي قايل نيست؛ اما حالا ملت ها بيدار شدند و حركت هاي اسلامي با پختگي رسيده و براي ساختن حكومت اسلامي توانا برنامه دارند كه اگر مصاحبه هاي رهبران حركت هاي اسلامي را مطالعه كنيم مي بينيم كه با خيلي وضاحت و پختگي پلان هاي شان را ارايه مي كنند و چگونگي تعامل شان را با ديگر جريان ها و حكومت ها به صورت شفاف و واضح بيان ميدارند كه درين خصوص مي توان به پيام هاي هفتگي مرشد عام اخوان المسلمين، مصاحبه استاد راشد غنوشي در خصوص اين كه چرا اسلامگرايان از حكومتداري مي ترسند؟ و مصاحبه دكتور خيرت شاطر معاون مرشد عام اخوان المسلمين با تلويزيون الجزيره و مصاحبه دكتور عصام العريان معاون حزب آزادي و عدالت شاخه سياسي اخوان المسلمين و مصاحبه طارق زمر يكي از رهبران سلفي در مصر، اشاره كرد كه اين نوشته و مصاحبه ها در سايت ها و مجله ها نشر شده اند.

فكر مي كنم مشكل كساني كه نمي توانند قبول كنند كه حركت اسلامي پيروز خواهد شد و حكومت هاي اسلامي تأسيس خواهد گرديد اين است كه تاريخ حركت هاي اسلامي معاصر به خصوص حركت جهاني اخوان المسلمين را مطالعه ندارند و جريان هاي امروزي را از رسانه هاي غربي دنبال مي كنند؛ اگر اخبار جهان اسلام را از  رسانه هاي واقعگرا هم چون الجزيره پي گيري كنيم به اين نتيجه نهايي مي رسيم كه اين انقلاب ها خواست مردم بوده و به زيان استعمار و سرنگوني وابستگان شان مي انجامد و در فرجام اين پيروزي ها ، مسجد اقصي از چنگال صهيونيست ها نجات ميابد كه نشانه هاي آن را در آزادي اسيران فلسطيني و مصالحه بين گروه هاي فلسطيني مي بينيم. انشاء الله

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@