زن خانوادهفقه معاصرمطالب جدید

وظایف زن در خانه ، آیا نظافت، تهیه غذا و.. از وظایف زنان است؟

وظایف زن در خانه ، آیا نظافت، تهیه غذا و.. از وظایف زنان است؟

سئوال:

وظایف زن در خانه ، وظایف زن و شوهر در قبال یکدیگر را از دیدگاه قرآن و سنت بیان کنید و بفرمایید کارهای منزل از قبیل نظافت، تهیه وعده‌های غذا و… از وظایف زن است یا نه؟

جواب:

وظایف شوهر در قبال همسرش:

۱- سرپرستی و اداره خانواده

۲- تأمین مسکن مناسب و نفقه (شامل غذا، لباس و…) برای زن

۳- پرداخت مهریه.

تکالیف زن در قبال شوهر:

۱- فرمانبرداری زن از شوهر، در غیر معصیت. خداوند می‌فرماید: (الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ…) [نساء:۳۴] پیامبر خدا(ص) فرموده است:

«لو کنت آمراً احداً أن یسجد لأحد لامرت المرأه أن تسجد لزوجها»[تزمذی و ابوداود] ترجمه: (اگر قرار بود به کسی امر کنم که برای کسی دیگر سجده برد، البته که به زن امر می‌نمودم تا برای شوهرش سجده ببرد)

۲- فرمانبرداری از شوهر درباره آمیزش جنسی. پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اذا دعا الرجل امرأته الی فراشه فلم تأته فبات غضبان علیها لعنتها الملائکه حتی تصبح»[متفق علیه]

ترجمه: (هرگاه مرد زنش را برای همبستری فراخواند و زن به خواسته‌ی او جواب ندهد و شوهرش شب را با عصبانیت سپری کند، ملائکه تا صبح زن را نفرین می‌کنند)

۳- اجازه خواستن از شوهر هنگام بیرون رفتن از منزل. پیامبر خدا(ص) فرموده است: «انه قد اذن لکن ان تخرجن لحاجتکن»[متفق علیه]

ترجمه: (همانا شما اجازه دارید برای انجام کارهایتان از خانه بیرون بروید) ۴- نگهداری از اموال شوهر.

خدمتگزاری شوهر و امور مربوط به خانه بر عهده‌ی زن است:

۱- خداوند متعال درباره‌ی زنان می‌فرماید: (…وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ ۚ وَلِلرِّجَالِ عَلَیْهِنَّ دَرَجَهٌ…)[بقره:۲۲۸]

حقوق زنان بر عهده‌ی مردان بر مبنای عرف خواهد بود. اما این که زن در رفاه و آسایش باشد و مرد خدماتی در منزل مانند جارو زدن، پخت و پز و رختشویی و… را بر عهده گیرد، نه شایسته و نه معقول است؛ زیرا مرد معمولاً خارج از منزل به کار و کوشش می‌پردازد و عدالت و برابری ایجاب می‌کند که کارهای خانه بر عهده‌ی زنان باشد.

در مقابل هر حقی تکالیفی وجود دارد، خداوند متعال علاوه بر مهریه، نفقه و لباس و مسکن زن را بر عهده‌ی شوهر گذاشته است، لذا بدیهی است که زن باید در برابر این حقوق وظایف و تکالیفی را بر عهده بگیرد. سخن کسانی که می‌گویند: وجوب مهریه و نفقه بر عهده‌ی مرد، در برابر استمتاع و لذت‌جویی او از زن است، نظریه‌ی مردودی است؛ زیرا استمتاع و لذت‌جویی میان هر دوی آنان مشترک است.

ابن قیم در کتاب «الهدی» می‌گوید: عقود مطلقه (قراردادهای بدون قید و شرط) بر مبنای عرف تفسیر می‌شوند، عرف نیز جاری بر این است که خدمات و امور داخلی خانه را بر عهده‌ی زن است. خداوند می‌فرماید: (الرجال قوامون علی النساء) اگر زن خدمت مرد را بر عهده نگیرد، بلکه بر عکس مرد خادم زن باشد، در آن صورت زنان سرپرست مردان خواهند شد!

آنچه از زنان اصحاب روایت شده، خدمتگزاری شوهر و انجام کارهای منزل را خود زنان بر عهده می‌گرفتند. از اسماء دختر حضرت ابوبکر رضی الله عنمها روایت شده که می‌گفت: خدمتگزاری شوهرم و امور داخلی خانه را خودم بر عهده می‌گرفتم و انجام می‌دادم، حتی خودم اسب شوهرم را آب و علف می‌دادم. خودم از چاه آب می‌کشیدم و خمیر می‌گرفتم و نان می‌پختم و انبان هسته‌های خرما را بر سر می‌گذاشتم و به مسافت‌ دوری می‌بردم.

پیامبر(ص) آن کار او را می‌دید ولی او را از انجام آن کار باز نمی‌داشت و نمی‌فرمود که آن کار، وظیفه شوهرت است.

فاطمه رضی الله عنها در خانه به علی(رض) خدمت می‌کرد و به کارهای داخل خانه می‌پرداخت. روزی فاطمه و علی رضی الله عنهما به خدمت پیامبر(ص) رفتند و از سنگینی کارهای منزل به او شکایت کردند و آن حضرت کارهای داخل خانه و امور منزل را به فاطمه سپرد و کارهای بیرون از منزل را به علی سپرد و نمونه‌های دیگری وجود دارد. گفتار و تأییدات پیامبر خدا(ص) برای مسلمانان تشریع و قانون‌گذاری است.

منبع: بخش سوالات فقهی اصلاح وب

‫۵ دیدگاه ها

 1. بسیار بد و یک جانبه نگرانه
  زن ریحانه است برای رشد و تعالی و حس مفید بودن نه تنها به کار و نگهداری منزل بلکه به کار خارج از منزل و در اجتماع هم نیازمند است (بماند که امروزه در بسیاری از زنگی ها زن برای گذران مخارج مجبور به کار بیشتر از دلخواه خارج از منزل هم هست)
  در چین شرایطی تقسیم عادلانه کار منزل چگونه است

 2. باسلام اولا این آقایی که در مورد نظرات خودش یه چیزایی گفته باید سوال کرد که آیا نسبت به خواهر ومادر خوش هم همین نظرو رو دارد؟ هستند مردهایی که مقایسه نمیکنن خواهرا ومادر خودشون رو بازنشون و میگن خواهرما با بقیه فرق داره و برای شوهراشون سنگ تمام گذاشته در صورتی که این نظر شوهرش نیست و شوهر خواهرش از دست زنش راهی جز تحمل زندگی را ندارد بخاطر بچه و مهریه زنش. من نظرم این هست که آدم اگه چیز خوبی برای خودش می خواهد برای دیگران هم بخواهد.نظرات باهم فرق دارند چون هرکس با توجه به مشکل خودش نظر میده ولی در کل باید گفت که خداوند در قرآن هم هوای زن رو داشته هم هوای مرد و خودشون گفتند که ما باید اطاعت پذیر دستورات الهی باشیم.چون قطعا خوبی ما رو می خواهد همانا خداوند عالم تر است.

 3. باسلام لطفا متن را تا پایانش بخوانید
  اولا در مورد تقیسم کار در خانه میشه از چند نظر براتون توضیح بدهم ۱_ از نظر اسلام قرآن و پیغمبر ۲_ ازنظر عرف عقل جامعه ۳_ از نظر آزادی و روشن فکری
  ۱_ از نظر اسلام و قرآن و پیغمبر
  در احادیت مختلف مشارکت و مساوات بین مرد زن در انجام کارها ی خانه آمده ولی در همین احادیت و قرآن حق مرد ان در ارث بردن را دو برابر زنان میداند واین یعنی چی آیا تبعیض است یا تناقض یا دیه زن نصف مرد است سوال آیا مردان سرپرست زنان هستند یا زنان واضح تر بگم اگه حق مرد در همین احادیث و قرآن این طور است پس چرا میگه باید در انجام کار خانه مردان و زنان مشارکت داشته باشند چر ا همین در احادیث مختلف میگه وظیفه زنان نیست غذا درست کنند حتی شیر به بچه خود بدهد و غیره… بعدش میگه زنان فقط باید از نظر جنسی مردش را تامین کنه آیا اسلام و قرآن فقط قصدش از زنان نیاز جنسی نیست اگه زنان آمده اند تا ببخشید بدهند خب این یعنی توهین به تمام خواهران و مادران اسلامی جون زنان فقط این کار از دستشان بر میاید و بس شرم بر اسلامتون
  ۲_ از نظر عرف و عقل در جامعه
  در ایران از قدیم عرف بوده زنان کار خانه را انجام دهند و مردان کار بیرون
  از خانه اینکه مرد آشپزی کنه ظرف بشوید و جارو کنه رو اینها مربوط به قانون تضاد اختلاف بین زن و مرد است که ریشه در دین اسلام داره که از یکطرف برای زن مهریه و نفقه رو قرار میده و از طرفی مرد رو موظف به پرداختش در صورت درخواست زنان میکنه ولی مردان حق ندارند بگن یا دستور بدن ظرف رو بشور یا آشپزی کن در اینجا میگن عرفه که زنان وظایف خود رادر خانه و در امور بچه داری انجام بدهد سوال اگه برای مردان عرفه ولی برای زنان در مورد مهریه و نفقه قانونه پس باید بگم این یعنی اختلاف بین مرد زن تازه در جامعه ایران اگه خانواده ای طلاق بگیرند طرف دختر ادعا میکنه دخترم رو بچاره کردی از دختر به زن تبدیل شده و این یعنی اصل بی فرهنگی آیا مرد هم عواطف نداره یا انسان نیست

  ۳_ از نظر آزادی و روشن فکری

  در این مورد هم بحث های فراوانی وجود داره ولی در زندگی اثر مردم جهان اینکه مرد و زن مجبور باشند در کنار هم زندگی کنند وجود نداره در ایران بسیاری مردان بخاطر عدم توانایی از پرداخت مهریه مجورنددر کنار زنان خود زندگی کنند ومردان همیشه در بند زنان خود گفتار کننند کجای دنیا مرد وزن باید همدیگر را تا پایان عمر تحمل کنه

 4. باسلام مطلب ذکر شده تماما بنفع مردان است ای کاش آن همه حدیثی که برای برخورد با زن وجود دارد و زن را ریحانه و گل و امانت معرفی میکند هم مد نظر قرار میگرفت… گویا نویسنده تصور کرده که زنان با بیان این احاویث پر رو می شوند !!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا