خبر های جدید

ممنوع شدن پوشش کامل چهره در منطقه اویغور چین

ممنوع شدن پوشش کامل چهره در منطقه اویغور چین
اویغور مرکز ایالت سین کیانگ  واقع در شمال غربی چین و مرکزی برای اقلیت مسلمان این کشور است. روز پنجشنبه دولت منطقه ای پوشش حجاب کامل را در انظار عمومی به علت فشارها اعمال شده از سوی پکن از بیم حملات تروریستی ممنوع اعلام کرد.
بنا به سایت رسمی دولت سین کیانگ، کمیته دائمی پارلمان اورومچی این ممنوعیت را  تائید و در نظر گرفته است.دولت پکن در حال حاضر با وجود نگرانی متخصصین برای ایجاد نا آرامی‌های قومی در منطقه و بیم شدت یافتن افراط گرایی، این تصمیم را اتخاذ کرده است.
پیش‌تر اقلیت مسلمان ایغور در ایالت سین کیانگ رویه معمول سنتی را در زندگیشان اعمال می کردند اما به تازگی برخی از آنان سبک زندگی پاکستانی ها و عربستان سعودی را که زنانشان پوشش های کامل صورت را دارند در پیش گرفته اند .کارشناسان قوم شناسی اظهار کردند که تصمیم  به ممنوعیت پوشش کامل چهره(روبنده) موجب بدنامی و ناآرامی در ایغور خواهد شد.

جیمز لیبالد کارشناس مسائل قومی چین از دانشگاه لاتروب ملبورن گفت: این ممنوعیب سبب می شود که این گونه حجاب به عنوان نماد مقاومت و هویت قومی ملی محبوب تر شود. وی در ادامه افزود: در پنج سال گذشته دولت پکن به زور خواسته است استاندارد و شکل پوشش بانوان ایغور را تغییر دهد، اما این موضوع با الگوی بزرگتری تطابق می کند.
مردمان ایغور به زبان ترکی صحبت می‌کنند و چند سالی است، به دلیل اینکه دولت پکن مدعی مبارزه تروریسم و افراطگری است، مورد خشونت قرار گرفته اند .این اطلاعیه یک ماه پس از این اعلام می شود که دولت سین کیانگ اجرای فرایض مذهبی را در ساختمان های دولتی و همچنین پوشش لباس‌ و نمادهای مذهبی را ممنوع کرده است.
در ماه اوت سال جاری در شهر کارامای، واقع در شمال سین کیانگ ورود مردان جوانی که داری محاسن و زنانی که حجاب داشتن به اتوبوس های عمومی ممنوع اعلام شد.طبق این قانون، مقامات شهر استفاده از وسائل نقلیه عمومی را برای پنج گروه ممنوع کرده‌اند.
این گروه‌ها شامل افراد دارای روسری، روبنده (چادر)، برقع، لباس‌هایی با نماد هلال ماه و ستاره و جوانان با ریش بلند می‌شود.با توجه به افزایش تهدیدات تروریستی، سین کیانگ کمپین یک ساله ای را برای خشنونت‌های مرتبط با ترور در ماه می سال جاری تشکیل داد که تا ماه ژوئن ۲۰۱۵ به طول می انجاند.
مسلمانان ترک ‏تبار اویغور ساکن در ایالت سین کیانگ با جمعیتی بالغ بر ۸ میلیون نفر، در اثر سیاست های ضد اسلامی حکومت مرکزی چین ‏زندگی سختی را می گذرانند.‏ سین کیانگ از سال‌ها پیش و در پی تصرف ترکستان شرقی به نقشه چین اضافه شد و در ‏دهه های اخیر با سیاست های دولت مرکزی همواره مردم بومی آن زیر فشارهای ‏گوناگون بوده و از کمترین امکانات موجود در بخش های دیگر چین محروم هستند.
در سال‌های اخیر مقامات چینی برای شکستن فضای انحصاری زندگی مسلمانان اویغور ‏در این منطقه قوم بزرگ چینی هان که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد را ‏تشویق به زندگی در این استان کرده و وارد این منطقه می کنند تا ضمن به حاشیه بردن ‏مسلمان با اقلیت شدن قومیت آنها، تلاش برای رسیدن به نیازهای مشروع و حقوق ‏شهروندی آن‌ها را شورش و اغتشاش به نظر برسانند.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا