خبر های جدیدسياسي اجتماعيمطالب جدید

اتحادیه ی جهانی علمای مسلمان سوزاندن خلبان اسیر اردنی؛ معاذ کساسبه را محکوم کرد

اتحادیه ی جهانی علمای مسلمان سوزاندن خلبان اسیر اردنی؛ معاذ کساسبه را محکوم کرد
ترجمه: حمید محمودپور – مهاباد
اتحادیه ی علما در بیانیه ی روز چهارشنبه، داعش را به تندروی و انحراف از تعالیم دین اسلام راستین متهم ساخت. و تاکید کرد که عملکردهای داعش چهره ی اسلام را که به خاطر رحمت برای جهانیان آمده، زشت نشان می دهد و چنین اقداماتی تنها در راستای خدمت به دشمنان اسلام است و اظهار داشت: سنت صحیح پیامبر (ص) تاکید می کند که تنها پروردگار آتش حق دارد که با آتش عذاب دهد.
اتحادیه ی علما این فاجعه را به ملت اردن و شاه و دولت و خانواده ی کساسبه تسلیت گفت.
متن بیانیه ی اتحادیه به شرح ذیل است:

حمد و سپاس برای خدا و درود و سلام بر رسول خدا (ص) و خاندان و یاران و دوست دارانش باد.
اتحادیه ی جهانی علمای مسلمان با نهایت تاسف و اندوه، خبر اقدام جماعت سازمان مدعی دولت اسلامی عراق و شام – داعش – در مورد سوزاندن خلبان اسیر اردنی؛ « معاذ کساسبه » تا دم مرگ را دریافت نمود. ما تاکید می کنیم که این سازمان به فعالیت تندروانه و خشونت آمیز و عجیب و غریب خود برای امت اسلامی ادامه می دهد و اسلام از جنایت های آنان بیزار و متنفر است و آنها در حقیقت سنت کلیسا را در قرون وسطی علیه مخالفان خود و مسیحی کردن مردم اسپانیا احیا می کنند؛ در حالی که همه ی این اقدامات در دین حنیف و حق گرای ما محکوم و حرام هستند.
اتحادیه در برابر این اقدام جنایت کارانه و زشت بر موارد زیر تاکید دارد:
۱- اتحادیه قتل خلبان اسیر اردنی؛ معاذ کساسبه با سوزندانش تا دم مرگ به وسیله ی داعش را محکوم کرده و آن را یک اقدام جنایت کارانه و مخالف شرع حق گرا و سنت صحیح نبوی و عملکرد مسلمانان در طول قرن های گذشته می داند. این سازمان اصول شرع و قوانین سلیم اجتهاد فقهی و معیارهای صدور فتوا یا حکم شرعی را رعایت نکرده است.

۲- اتحادیه ی علما تاکید می کند که این سازمان افراط گرا به هیچ وجه نماینده ی اسلام در هیچ عملکردی نیست و همیشه رفتارهایش توهین و زشت نمایی نسبت به اسلام است و آنان به زنجیره ی توطئه های دامنه دار و وسیع غرب و شرق به منظور اهانت به اسلام و مسلمانان پیوسته اند.

۳- اتحادیه اشاره می کند به این که صرفاً مبارزه ی این خلبان با داعش سوزندان او را توجیه نمی کند؛ زیرا او مطابق شرع و قوانین و عرف، حقوق و شرایط یک اسیر را دارد. علاوه بر این آنان خود را نسبت به قوانین و اصول اجتهاد و فقه مصالح و احادیث نبوی شریفه ی صحیح مانند ( تنها پروردگار آتش حق دارد که با آتش عذاب دهد ) به نادانی زده اند. در حدیثی دیگر آمده است که ( حقیقتاً تنها خدا بوسیله ی آتش عذاب می دهد.) و با توجه به بسیاری از احادیث و آرای ائمه و فقها و مجتهدان در طول عصرهای گذشته، ارجاع چنین اموری به علمای امت برای تحقیق و بررسی آن در پرتو شرایط عصر حاضر و اختلاف موقعیت ها و زمان ها در باره ی فتواهایی که در عصرهای معینی و به دلایل مشخصی و با معیارها یا قیود مشخصی و در نظر داشتن قوانین اجتهاد و استنباط طبق معیارهای شرعی ضرورت دارد.

۴- اتحادیه علمای امت اسلامی را به مبارزه ی جدی با این فکر افراطی و تندرو و منحرف و روشن نمودن حق برای مردم و افشای انحراف های فکری و منهجی و مبارزه با چنین سازمان هایی که دین اسلام را برای جهانیان زشت و تنفرآمیز جلوه می دهند، فرامی خواند.

۵- اتحادیه ی جهانی علما به ملت دوست و برادر اردنی و شاه و حکومت و خانواده ی کساسبه و به تمامی امت اسلامی تسلیت می گوید و از تمام مردم به خاطر بی ادبی و توهین به اسلام از سوی این سازمان افراط گرا پوزش می خواهد.

هدف، رضای خدا است و او است که به راه راست هدایت می کند.

دکتر علی محیی الدین قره داغی – دکتر یوسف قرضاوی
http://arabi21.com/story/807984 # 77199

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا