خبر های جدید

موافقت حوثی ‌ها و علی عبدالله صالح با طرح صلح سازمان ملل

موافقت حوثی ‌ها و علی عبدالله صالح با طرح صلح سازمان ملل

انصارالله یمن و علی عبدالله صالح در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل پایبندی خود به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره یمن و حل بحران براساس مکانیزم اجرایی‌ توافق شده را اعلام کردند. خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از یک منبع سیاسی یمنی اعلام کرد که روز سه‌شنبه هیات اعزامی حزب کنگره ملی یمن به ریاست علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن و حوثی‌ها در عمان دو نامه به سازمان ملل فرستاده و در آن بر پایبندی خود به اجرای بندهای هفت‌گانه توافقنامه صلح که در مذاکرات مسقط بر سر آن توافق حاصل شد، تاکید کردند.

بند اول این توافقنامه بر اجرای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت توسط تمامی طرف‌ها براساس مکانیزم اجرایی که بر سر آن توافق شده، تاکید دارد.

بند دوم نیز شامل توقف دائم و فراگیر درگیری‌ها از سوی تمامی طرف‌ها و عقب‌نشینی گروه‌ها و شبه‌نظامیان مسلح از شهرهای یمن و پایان محاصره زمینی، دریایی و هوایی است.

بند سوم این توافق که در مذاکرات پیش اجرایی نشد، شامل نظارت بی‌طرفانه بر اجرای مکانیزم اجرایی صلح با نظارت سازمان ملل است. بند چهارم نیز بر احترام به قوانین بین‌المللی و آزادی تمامی بازداشت‌شدگان تاکید دارد.

بندهای دیگر نیز شامل از سر گیری فعالیت دولت مستعفی یمن به ریاست خالد بحاح و سرعت بخشیدن به مذاکرات میان طرف‌های یمنی با نظارت سازمان ملل و پایبندی به تحویل سلاح سنگین به دولت است.

دولت مستعفی یمن در مذاکرات ماه گذشته که تحت نظارت سازمان ملل برگزار شد موافقت کرد که با حوثی‌ها و علی عبدالله صالح مستقیما مذاکره کند اما کمی بعد با تغییر موضع خود اعلام کرد مادامی که حوثی‌ها و عبدالله صالح قطعنامه شورای امنیت را نپذیرند و آن را اجرایی نکنند، مذاکره‌ای با آنها نخواهد داشت.

اگر بار دیگر دولت مستعفی یمن کارشکنی و بهانه‌جویی نکند، موافقت حوثی‌ها و حزب عبدالله صالح با طرح صلح سازمان ملل می‌تواند به چندین ماه درگیری در فقیرترین کشور عربی و تجاوزات عربستان به این کشور پایان دهد.

موافقت حوثی ‌ها و علی عبدالله صالح با طرح صلح سازمان ملل

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا