خبر های جدید

تنش تویتری مصر و روسیه

مصری‌ها از روس‌ها دلخور هستند
تنش تویتری مصر و روسیه

با سقوط هواپیمای روسی به دست داعش روس ها اکنون صحبت از استفاده از ماده ۵۱ منشور سازمان ملل می کنند. از ۳۱ اکتبر تا کنون شبکه های اجتماعی مملو از اظهار نظر روس ها درباره لزوم جنگ با تروریسم است، آنها می گویند که مسکو باید در واکنش به حمله تروریستی به هواپیمای مسافربری روسی در صحرای سینا واکنشی در خور توجه نشان دهد. بعضی از روس ها این حادثه را با حادثه لاکربی مقایسه کرده اند و از دولت متبوعشان خواسته اند بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل فورا در این زمینه وارد عمل شود.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، ماده ۵۱ منشور سازمان ملل تصریح می کند، اگر حق طبیعی کشوری از سوی فرد، کشور یا گروهی نقض شود، آن کشور حق دارد با استفاده از توانایی نظامی از خود دفاع کند.

حالا این پرسش مطرح است که روس ها چگونه می خواهند این ماده قانونی را اعمال کنند؟ پیش از این در ۱۶ فوریه ۲۰۱۵ دولت مصر در واکنش به اعدام ۲۱ مصری توسط داعش با استناد به این ماده از منشور سازمان ملل به مواضع این شبکه تروریستی در درنه در شرق لیبی حمله کرد که واکنش های بسیاری را در پی داشت.

اگر روسیه بخواهد واکنشی متوازن در برابر حملات تروریست ها به هواپیمای مسافربری خود از خود نشان دهد باید مواضع آنها را در مصر هدف قرار دهد. آیا روسیه از لحاظ قانونی می تواند دست به چنین کاری بزند؟

ناصر امین، عضو شورای ملی حقوق بشر در حساب تویتری خود در این باره نوشت: «ماده ۵۱ از میثاق سازمان ملل این اجازه را می دهد که دخالت های نظامی فردی یا چندجانبه بر اساس بند ۷ منشور سازمان ملل صورت بگیرد.»

وی تاکید می کند، وزارت امور خارجه مصر باید در سریعترین زمان ممکن نسبت به این اظهارات واکنش نشان دهد، این مساله مساله ای خطرناک است و نمی توان در برابر آن سکوت کرد. سکوت در برابر حق روسیه به استفاده از ماده ۵۱ منشور سازمان ملل جنایتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

بعد از آن که روسیه اعلام کرد بدون توجه به مصر به دنبال دلایل سقوط هواپیمای روسی بر فراز سینا خواهد رفت و بعدا بدون این که مصر را در جریان بگذارد، اعلام کرد بمبی یک کیلوگرمی که در هواپیمای مسافربری جاسازی شده بود، عامل سقوط آن بوده موجی از خشم و غضب در میان مصری ها به وجود آمده است.

نجاد البرعی، حقوق دان مصری در حساب تویتر خود نوشت: «این که پوتین به تنهایی و بدون این که مصر را در جریان بگذارد، اعلام می کند که هواپیمای روسی در پی یک عملیات تروریستی منفجر شده است اولا نشان از اهانتی غیرقابل توجیه به رفیق مصری است، ثانیا، آقای پوتین کُتی که به شما دادیم را به ملت مصر برگردانید.»

اشاره البرعی به سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مصر در فوریه ۲۰۱۴ است که در آن سفر عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر کُتی را به رسم یادبود به او اهدا کرد.

از سوی دیگر برخی دیگر از مصری ها می گویند که باید اعتراف کرد که اختلال در دستگاه امنیتی مصر موجب آن فاجعه شد و به اعتقاد آنها اعتراف بهترین دلیل برای وجود این اختلال است.

نبیل الحلفاوی، بازیگر سینما آن چه در مصر اتفاق افتاد را با حوادث پاریس مقایسه کرد و نوشت: «بعد از اتفاق تلخی که در پاریس اتفاق افتاد و فرانسوا اولاند اعتراف کرد که تروریست هایی از خارج با همکاری عواملی در داخل باعث این حادثه تروریستی شدند، فرانسوی ها یک باره موضعی واحد گرفتند و جهان نیز با آنها همراه شد. مصر نیز در چنین وضعیتی است. عملیات تروریستی زندگی را تعطیل نمی کند اما لازم است که اختلالات رفع و شکاف ها پر شوند و بر تدابیر امنیتی افزوده شوند، در غیر این صورت زندگی سخت خواهد شد و نمی توانیم با صداقت و شجاعت با مشکلات برخورد کنیم.»

در روسیه این عبارت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که گفت: «راهی جز انتقام نیست» به یکی از پرطرفدارترین عبارت ها در تویتر میان مردم روسیه تبدیل شده است. وی این عبارت را بعد از این که الکساندر پورتونیکوف، مدیر شورای امنیت فدرال روسیه در حضور او تاکید کرد، هواپیمای روسی در پی یک انفجار تروریستی سقوط کرده است، بیان کرد. پوتین وعده داد تروریست ها و عوامل آن حادثه تلخ را در هر کجای دنیا که باشند مجازات خواهد کرد. وی همچنین گفت: «حمله به داعش در سوریه باید ادامه یابد و بر تعداد آنها بسیار افزوده شود.»

http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1953977/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا