خبر های جدید

سوئیس : تعلیق شهروندی خانواده ۲ محصل مسلمان برای دست ندادن با معلم خود

سوئیس : تعلیق شهروندی خانواده ۲ محصل مسلمان برای دست ندادن با معلم خود

دولت سوییس روز سه شنبه حق شهروندی خانواده ۲ دانش آموز نوجوان مسلمان این کشور که حاضر به دست دادن به معلم خود نشدند، را به حالت تعلیق در آورد. پس از آنکه تصمیم این دو دانش آموز پسر که از قضا برادر هم هستند برای دست ندادن با معلم زن خود، مباحثی را در سطح ملی برای آزادی های مذهبی در این کشور ایجاد کرد، دولت این کشور حق شهروندی خانواده آنها را به حالت تعلیق در آورد.

پنجم آوریل (۱۵ فروردین) امسال بود که این دو برادر ۱۴ و ۱۵ ساله از مصافحه با معلم خود سرباز زدند و همین موضوع به یک بحث محیط آموزشی در این مدرسه و منطقه تبدیل شده بود. در ۱۷ فروردین مسولان مدرسه آنها در ناحیه ترویل در کانتون بازل (بال) در شمال سوئیس اعلام کردند که پسران دانش‌آموز مسلمان این مدرسه ملزم نیستند با معلمان زن دست بدهند.

در حالی که دست دادن دانش‌آموزان و معلمان در این کشور یک سنت محسوب می‌شود.  مسولان گفته بودند که تصمیم فوق را به درخواست این دو دانش‌آموز اتخاذ کرده که گفته بودند هرگونه تماس فیزیکی بین زنان و مردان مگر خویشاوندان نزدیک با اصول دین آنان، اسلام، مغایرت دارد.

در همان ایام شورای محلی ترویل از تصمیم این مدرسه حمایت نکرد و اعلام کرده بود که ‘این موضوع در حوزه اختیارات مدارس قرار دارد و شورای محلی مایل نیست در آن دخالت کند.’ با این همه، انتشار خبر معافیت دانش‌آموزان پسر مسلمان از دست دادن با معلمان زن موجی از انتقاد را در سوئیس به راه انداخت و دولت از تصمیم مدرسه در معاف کردن دانش‌آموزان مسلمان پسر از دست دادن با زنان به شدت انتقاد کرد.

منتقدان گفته‌اند که دست دادن دانش آموز و معلم بخشی از آداب و سنن سوئیسی است و کسانی که در این کشور تحصیل می‌کنند باید به سنت‌های بومی احترام بگذارند.

رئیس کمیسیون آموزش و فرهنگ پارلمان سوئیس گفته است که دست دادن معلم و دانش‌آموز ‘نشانه احترام و ادب است’ و رئیس کنفرانس وزیران آموزش کانتون‌های سوئیس نیز افزوده است که ‘برای ما قابل تحمل نیست که با زنان و مردان در جامعه به شکلی متفاوت رفتار شود’.

هر چند وزیر آموزش کانتون گفته بود که این تصمیم را ‘عملگرایانه’ می‌داند اما تصور نمی کند که دوام داشته باشد. در همان حال، برخی سازمان‌های مسلمانان سوئیس از مباحثاتی که در این زمینه به راه افتاده انتقاد کرده بودند.

رئیس شورای مرکز مسلمانان سوئیس در بیانیه‌ای گفته است که ‘این مورد به خصوص صرفا به دو دانش آموز دبیرستانی ارتباط دارد که خواسته‌اند به جای دست دادن، به شکل دیگری به معلمانشان ادای احترام کنند در حالی که نحوه برخورد با این موضوع به گونه‌ای است که گویی ارزش‌های محوری جامعه سوئیس به مخاطره افتاده است’.

این بیانیه می‌افزاید که فقه سنتی و همچنین اکثر فقهای معاصر معتقدند که دست دادن زن و مرد از نظر شرعی مجاز نیست. در مقابل، فدراسیون سازمان‌های اسلامی سوئیس تاکید داشته که دست دادن زنان و مردان ‘از نظر اعتقادات اسلامی’ مجاز است و در بسیاری از کشورهای اسلامی هم رواج دارد و نباید درسوئیس مشکل ساز محسوب شود.

این درحالی است که ‘سیمونتا سوماروگا’ وزیر دادگستری این کشور امروز مصافحه میان شهروندان را از اصول و قوانین ملی کشورش خواند.

اگرچه موضوع مصافحه طی دو هفته برسر زبان های مردم این کشور بود، با این وجود دولت این کشور امروز برای فروکش کردن مباحث مربوط به تبعیض جنسیتی در این کشور تصمیم نهایی خود را برای تعلیق شهروندی خانواده این دو برادر اعلام کرد.

آدریان باومگارتنر، سخنگوی ایالت بازل امروز در گفت وگو با خبرگزاری ‘ای تی اس’ این کشور این گونه تعلیق حق شهروندی برخی شهروندان را امری طبیعی در این کشور خواند تا روند طبیعی سازی و ملی سازی اقوام در این کشور به حالت عادی تبدیل شود.

این درحالی است که پدر این دو دانش آموز که سوری الاصل و امام جماعت یک مسجد در این ایالت نیز به حساب می آید در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۰) به سوئیس مهاجرت و درخواست پناهندگی کرده بود.

از جمعیت هشت میلیونی سوئیس، ۳۵۰ هزار نفر مسلمان هستند.

براساس این گزارش، پیش از این نیز یک خانواده مسلمان این کشور از مسولان مدرسه خواسته بودند تا دخترشان از شرکت در کلاس آموزش شنا معاف شود.

منبع: جماران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا