خبر های جدید

تاکید ترکیه بر ضرورت ایجاد تقویم شرعی واحد برای جهان اسلام

تاکید ترکیه بر ضرورت ایجاد تقویم شرعی واحد برای جهان اسلام

رئیس سازمان امور دینی ترکیه بر ضرورت ایجاد تقویم شرعی واحد در جهان اسلام و تاثیر آن بر وحدت و اتفاق نظر مسلمانان تاکید کرد.

استاد محمد گورمز، رئیس سازمان امور دینی ترکیه با اشاره به اینکه در عصر امروزی هنوز هم کشورهای اسلامی واقع در مناطق نزدیک هم در سه روز متفاوت اعیاد اسلامی را جشن می‌گیرند٬ اظهار داشت: “عدم ایجاد تقویم شرعی واحد و اتفاق نظر بین مسلمانان و عدم تعیین زمان درست آغاز هر ماه قمری٬ دنیای اسلام و مسلمانان را با تعدادی از محدودیت‌ها و مشکلات مواجه کرده است”.

وی این سخنان را در کنفرانسی به منظور رفع اختلافات در زمان شروع اعیاد اسلامی در جهان اسلام و ایجاد تقویم مشترک در این زمینه که با همکاری شورای تحقیق و فتوای اروپا، رصدخانه کاندیلی دانشگاه بوغازیچی استانبول و پروژه نظارت هلال اسلامی بیان داشت.

گفتنی است در کنفرانس مذکور ۵۰ نماینده از کشورهای مختلف دنیا از جمله ترکیه، مالزی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر، ایالات متحده آمریکا، قطر، مراکش و اردن شرکت کردند.

گرمز در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه کنگره، با تاکید بر اینکه اسلام، مسلمانان را به وحدت در حس، فکر و رفتار نیز دعوت می کند، گفت درحالی که علمای مسلمان سعی دارند تا قوانین و اصول قرآن کریم و سنت رسول الله را بفهمند، فضانوردان مسلمان نیز حرکت فضا و اجرام آسمانی را بررسی می کنند.

وی گفت: “در نظر بعضی‌ها این مساله خارج از موضوع‌های علمی و اجتهادی شده و تبدیل به یک بحث و جدل سیاسی شده است. جشن‌های ما که یکی از نماد‌های اتحادمان و رسم‌های اسلامی است، باعث اختلاف شده و مسلمانان را در نظر دیگران خوار کرده است. بنا بر این بعضی‌ها می گویند نمی خواهد این مساله را مورد بحث کنیم، ولی این رفتار به جز نادیده گرفتن تفرقه مسلمانان و رو پوشی آن نتیجه‌ای ندارد”.

وی افزود: باید دنبال یک‌ راه‌حل باشیم که نه نسبی و محلی، بلکه جهانی باشد. این راه نیز قرائت کتاب خدا به همراه سنت پیامبر آخر است.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا