خبر های جدید

ملاله یوسف‌زی سفیر صلح سازمان ملل شد

ملاله یوسف‌زی سفیر صلح سازمان ملل شد

ملاله یوسف‌زی دختر پاکستانی و دارنده جایزه صلح نوبل از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سفیر صلح در امور آموزش دختران منتصب شد.

ملاله یوسف‌زی دختر نوجوان پاکستانی که پس از حمله در سرویس مدرسه توسط طالبان در صدر اخبار جهان قرار گرفت و دارنده جایزه صلح نوبل، طی مراسمی که با حضور دیپلمات ها، سازمان های مردم نهاد و شمار بسیاری از دانش آموزان دختر برگزار شد، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سفیر صلح در امور آموزش دختران برگزیده شد.

در این مراسم آنتونیو گوترش دبیر کل این سازمان طی سخنانی اظهار داشت: ملاله علی رغم آنکه در سن پایین به شهرت رسیده است اما چیزی از پشتکار، بخشندگی و فروتنی او کم نشده است. رفتن ملاله به اردوگاه های پناهجویی و حمایت از آموزش دختران قابل ستایش است.

دبیر کل سازمان ملل در ادامه ملاله را یک «قهرمان» دانسته و گفت: انرژی و فعالیت های او سهم موثری در تحقق اهداف سازمان خواهد داشت. مفتخرم که ملاله را به عنوان جوانترین سفیر سازمان منصوب کنم. او خود را وقف آموزش دختران خواهد کرد.

ملاله نیز در این مراسم سخنرانی کرده و گفت: آموزش حق مسلم تمام کودکان است. افراط گرایان برای متوقف کردن من هرکاری توانستند انجام دادند، سعی کردند مرا بکشند اما موفق نشدند. این زندگی دوم من بوده و هدف نهایی آن آموزش است.

او در ادامه با بیان اینکه به عنوان یک مسلمان از دیدن برخی مسائل آزرده خاطر می شوم، تاکید کرد: بازتاب رسانه ها از اسلام من را ناراحت می کند. در جهان ۱,۶ میلیارد مسلمان زندگی می کنند و کارهایی که اقلیت های افراط گرا انجام می دهند را نباید به اسلام نسبت داد.

گفتنی است ملاله یوسف زی ۹ اکتبر ۲۰۱۲ در سرویس مدرسه از سوی یکی از شبه نظامیان طالبان هدف ۳ گلوله قرار گرفت و از ناحیه سر آسیب دید. او ۶ روز پس از این حمله به انگلستان منتقل شده و روند درمان وی در بیمارستان ملکه الیزابت شهر بیرمنگام حدود ۳ ماه به طول انجامید. او در مارس ۲۰۱۳ از بیمارستان ترخیص شده و به همراه خانواده اش در این شهر مانده و تحصیل خود را از سر گرفت.

او که با داشتن ۱۷ سال جوانترین دارنده جایزه صلح نوبل است درآمده ۸ میلیون کرونی خود معادل ۲,۵ میلیون لیر را به مدارش پاکستان اهدا کرد. ملاله نماد آموزش دختران بوده و از طریق صندوق اعتباری که به نام خود راه اندازی کرده است برای آموزش دختران در کشورهای درحال توسعه فعالیت می کند.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا