خبر های جدید

اخوان‌المسلمین: انتخابات بدون مُرسی را به‌رسمیت نمی‌شناسیم

اخوان‌المسلمین: انتخابات بدون مُرسی را به‌رسمیت نمی‌شناسیم

اخوان‌المسلمین مصر تاکید کرد که انتخابات بدون حضور رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور را به‌رسمیت نمی‌شناسد. اخوان‌المسلمین مصر روز دوشنبه اعلام کرد که هرگونه انتخابات در این کشور که محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده در آن حضور نداشته باشد، از لحاظ قانون اساسی باطل است.

طلعت فهمی سخنگوی اخوان‌المسلمین گفت: عدم حضور مرسی در انتخابات، تجاوز به دستاوردهایی است که مصری‌ها در انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی کسب کردند. وی با بیان “مرسی همچنان رئیس‌جمهور قانونی مصر است و اختیارات خود را به کسی واگذار نکرده”، تاکید کرد: اخوان‌المسلمین هرگونه انتخاباتی را که غیر از این باشد را به رسمیت نشناخته و نخواهد شناخت.

اخوان‌المسلمین در مصر و بسیاری از کشورها، برکناری مرسی اولین رئیس‌جمهور منتخب مصر را کودتای نظامی می‌دانند و این در حالی است که بخشی دیگر از جامعه مصر این حادثه را یک انقلاب مردمی می‌دانند که با حمایت ارتش انجام شد.

مرسی در ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۲ (سوم جولای ۲۰۱۳) با بیانیه فرماندهٔ ارتش مصر عبدالفتاح السیسی برکنار شد و از آن زمان تاکنون برای رسیدگی به اتهاماتش در چندین پرونده، در زندان به سر می‌برد. از زمان عزل مرسی از قدرت در سال ۲۰۱۳ میلادی، نیروهای پلیس و ارتش این کشور دست‌کم ۱۴۰۰ تظاهرات کننده طرفدار مرسی را کشته و بیش از ۱۵ هزار اسلامگرا را سرکوب و زندانی کرده‌اند.

تاکنون صدها نفر از هواداران مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند و سازمان ملل متحد نیز این احکام را «بی‌سابقه در تاریخ معاصر» توصیف کرده است.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا