خبر های جدید

پرده كعبه روزعرفه ، شنبه 14آبان تعويض مي شود

پرده كعبهپرده كعبه روزعرفه ، شنبه 14آبان تعويض مي شود

با تحويل پرده خانه خدا به پرده‌دار اين حرم امن الهی، در روز عرفه برابر با نهم ذی‌الحجه، شنبه 14 آبان، پرده كعبه طی مراسمی ويژه تعويض می‌شود.

به گزارش نوگرا ،نقل از ايكنا،  پرده جديد كعبه طی مراسمی شنبه، 14 آبان‌ماه، مصادف با نهم ذی‌الحجه روز عرفه (برابر با به افق عربستان) پس از شستشوی كعبه با گلاب ناب كاشان، بر بنای كعبه نصب‌ می‌شود.

اين پرده جديد كه با صرف هزينه‌ای بالغ بر 20 ميليون ريال سعودی تهيه‌ شده از جنس حرير طبيعی خالص و به رنگ مشكی، منقش به آيات قرآن‌ كريم است كه با خط زيبا، با نخ‌های طلا و نقره بافته‌ شده‌ و ده‌ها كيلو طلا و نقره در ساخت اين پرده استفاده شده‌ است.

ارتفاع اين پرده 14 متر و نوار دور آن به عرض 95 سانتيمتر است كه از 16 قطعه به شكل مربع تشكيل‌ شده‌ است.

نوار اطراف اين پرده منقش به آيات قرآن‌ كريم است كه در فواصل معين عبارات «يا حی و يا قيوم» ،«يا رحمن و يا رحيم» و «الحمدالله رب‌العامين» با رنگ طلايی دوخته‌ شده‌اند.

پوشش درب كعبه نيز از حريری به ارتفاع 5/ 6 متر و عرض 5/3 متر منقش به آيات الهی و تزئينات اسلامی با طلا و نقره است.

پرده خانه خدا از 5 قطعه تشكيل‌ شده‌ است كه هر قسمت يك طرف كعبه را می‌پوشاند و قطعه پنجم هم درب كعبه را در برمی‌گيرد كه هنگام نصب، وزن اين پرده به حدود دو تُن می‌رسد.

اين پرده با همكاری كارخانه‌های داخل و خارج عربستان تهيه‌ می‌شود و پارچه حرير اين پرده را هر سال به يكی از كشورها هديه‌ می‌كند؛ پرده قبلی نيز به رؤسا و سران كشورهای اسلامی اهدا می‌شود.

يادآوری‌ می‌شود، بافندگی و تهيه پرده كعبه با دست و ماشين حدود 8 ماه طول می‌كشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن