خبر های جدید

فرار مسلمانان روهینگیا از خشونت‌ها در میانمار

در ادامه تهدیدهای ناشی از پاکسازی قومی دولت میانمار، مسلمانان روهینگیا به امید یافتن سرپناهی در کشورهای همسایه، در حال فرار از خانه ‌های خود هستند.
مسلمانان روهینگیا از سوی مقام‌های میانمار مورد اذیت و آزار قرار می‌ گیرند و برای گریز از نقض دلخراش حقوق انسانی خود به کشورهای دیگر پناه می‌ برند؛ گروهی از این مسلمان زجر کشیده روز یک‌شنبه (۸ مرداد، ۲۹ ژوئیه) وارد "جامو" و "کشمیر" شدند.

نزدیک به ۵۰۰ هزار مسلمان روهینگیا نیز برای فرار از اذیت و آزار به دنبال پناه‌گاه در بنگلادش هستند.
"دیپو مونی"، وزیر خارجه بنگلادش، روز جمعه (۳۰ تیر،۲۰ ژوئیه) گفت، این کشور به میانمار برای بازگرداندن پناهندگان به این کشور کمک می ‌کند. این در حالی است که فرایند بازگشت این گروه از مسلمانان به میانمار ده‌ها سال وقفه داشته است.

این درخواست در حالی از سوی داکار بیان می ‌شود که نگرانی‌ها درباره پاکسازی قومی گروه اقلیت مسلمانان روهینگیا در میانمار رو به افزایش است.
دولت میانمار از به رسمیت شناختن مسلمانان این کشور به عنوان شهروندان میانمار خودداری و ادعا می‌ کند که آن‌ها مهاجران غیرقانونی هستند.

سازمان ملل می‌گوید، ده‌ها سال تبعیض، روهینگیاها را بی ‌وطن کرده است. همچنین به گفته این نهاد بین‌المللی، دولت میانمار محدودیت‌هایی را درباره عزیمت مسلمانان این کشور اعمال می‌ کند و آنها را از حق برخورداری از زمین، تحصیل و خدمات عمومی محروم کرده است. سازمان ملل می‌گوید، مسلمانان روهینگیا یکی از اقلیت‌های جهان هستند که به شدت مورد اذیت و آزار قرار دارند.

رئیس جمهور میانمار ۲۹ تیر (۱۹ ژوئیه) گفت: "تنها راه ‌حل" فرستادن نزدیک به یک میلیون مسلمان این کشور به اردوگاه پناهندگان سازمان ملل است که از سوی کمیساریای عالی پناهندگان این سازمان اداره می ‌شود.

وی افزود: «اگر کشور سومی بپذیرد، ما آنها را به آنجا می ‌فرستیم. به گمان ما راه‌ حل مساله این است.»
با درخواست دولت میانمار برای اسکان مسلمانان روهینگیا در اردوگاه‌های جدید پناهندگان، بر بدی وضعیت این گروه افزوده است.
این در حالی است که "اونگ سان سوچی"، نماد دموکراسی در میانمار، نیز در برابر جنایات علیه مسلمانان روهینگیا سکوت کرده است.

در دو سال گذشته، مسلمانان میانمار برای رهایی از سرکوب‌ سازمان‌ یافته دولت تلاش می ‌کنند تا با قایق از این کشور بگریزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا