خبر های جدید

پیام اردوغان برای کردهای ترکیه – اسلامگرایان نیز مانند برادران کُرد، مظلوم واقع شدند

پیام اردوغان برای کردهای ترکیه

اسلامگرایان نیز مانند برادران کُرد، مظلوم واقع شدند

رجب طیب اردوغان هیچ گاه نمی توان فریاد زندانیان شکنجه گاه های دیاربکر را از یاد برد. ما خوب می دانیم در آن زندان های مخوف چه بلاهایی بر سر کردها آوردند و شکنجه گران پست و بی آبرو، اکنون باید از تماشای آینه شرم کنند.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی TRThaber رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه مطابق سنت سه شنبه ها در تالار ویژه حزب خود در مجلس ملی ترکیه صحبت کرد.

اگر چه محور اصلی سخنرانی اردوغان تحلیل روند پیشرفت مذاکرات ایمره آلی بود اما چندین بار بر روی این موضوع تاکید کرد که حفظ آرامش و امنیت ترکیه در روز پنجشنبه هفته جاری و در زمان انتقال اجساد سه تن از سران کشته شده پ.ک.ک به دیاربکر، اولویت نخست دولت است.

شکنجه گران زندان دیاربکر از آینه شرم کنند

اردوغان درباره رفتارهای دولت و نظامیان ترکیه در دهه های گذشته در ترکیه گفت:” هیچ گاه نمی توان فریاد زندانیان شکنجه گاه های دیاربکر را از یاد برد. ما خوب می دانیم در آن زندان های مخوف چه بلاهایی بر سر کردها آوردند و شکنجه گران پست و بی آبرو، اکنون باید از تماشای آینه شرم کنند. اما برادران من! تنها شما نبودید. ما نیز به خاطر دین، ایمان، نماز، ریش، تسبیح، سلام علیکم و خیلی نمادهای اسلامی دیگر مورد تحقیر و تهدید قرار گرفتیم. ما را بیکار و خانه نشین کردند و ده ها و بلکه صدها تن از رفقا و همکاران کنونی من در همان دوران و همزمان با شما، روزها و شب های سخت و دشواری را سپری کردند. اما به شکر خداوند آن سالیان سیاه به سرآمده و اکنون همه ما طرفدار برادری و آرامش هستیم.”

پیام برای دیاربکری ها، درسیمی ها و مرعشی ها

اردوغان در خصوص رویداد پاریس گفت:” هنور ابعاد قتل سه تن از سران کردها در پاریس روشن نشده است و گمانه زنی ها و تحلیل های بسیاری در این خصوص مطرح شده است اما نکته ای که از همه این ها مهم تر است این است که این اقدام از سوی هر کسی و یا هر گروه و دولتی صورت گرفته باشد، هدفی جز به بن بست رساندن گفتگوهای جاری ندارد. ما در حال پیشبرد دیدارهای مهمی در ایمره آلی هستیم و کسانی که نمی خواهند ترکیه روی آرامش، ثبات و برادری ببیند، با این اقدام خود تلاش کردند به صلح و گفتگوها ضربه بزنند. با این وجود من قاطعانه اعلام می کنم که تحت هر شرایطی پای حرف ها و مواضع صلح جویانه خود ایستاده ایم و می خواهیم به ترور و خشونت پایان دهیم.”

وی در ادامه گفت:” ما حتی اگر به طور کامل تنها بمانیم و هیچ حزب و گروه و دسته ای به روند گفتگوها و دیدارهای کنونی و نیز مراحل بعدی یاری نرساند، همچنان به تلاش برای به نتیجه رساندن این پروژه ادامه می دهیم. در این مقطع حساس من از همه هموطنانم در شهرهای دیاربکر، درسیم و قهرمان مرعش می خواهم در روز تشییع جنازه در اوج هوشیاری عمل کنند و به گروه های خرابکار اجازه دهند که نیات شوم خود را برای به بن بست رساندن دیدارها عملی سازند. بدون شک از همین حالا گروه های خرابکار و بد نیت، خود را مهیا کرده اند تا در روز پنجشنبه و در زمان انتقال و تشییع جنازه ها، ما را با مشکلات امنیتی روبرو کنند، اما تا زمانی که ما از حمایت هوشیارانه و مسئولانه مردم این شهرها برخوردار باشیم، آنان به اهداف خود نخواهند رسید.”

رویاهای ما با اشعار خانی و جزیری گره خورده است

اردوغان در ادامه در مورد کردهای ترکیه پیام های دیگری داده و گفت:” ما هیچ گاه ارزش معنوی، فرهنگی و تاریخی آثار بزرگانی همچون احمد خانی، فقیه طیران، ملای جزیری و دیگر بزرگان کُرد را فراموش نمی کنیم و رویاهای ما با اشعار و سخنان زیبنده آنان گره خورده است. همه ما با هم برادر هستیم. اذانی که در مساجد وان، حکاری و دیاربکر به گوش مومنین می رسد همان اذان شریفی است که در استانبول و آنکارا و قونیه نیز پخش می شود. مادام که از نظر باورهای دینی و فکری با هم برادر هستیم، زبان و تفاوت های قومی نمی تواند مانع از اتحاد ما شود.”

از ۷۵ میلیون ترکیه ای یک خواهش دارم

اردوغان در ادامه با حساس دانستن مقطع سیاسی کنونی ترکیه و ظریف دانستن موضوع گفتگو و مذاکره گفت:” مطمئن باشید هیچ آسیبی به ارزش ها و باورها و غرور ملی ما و نیز حساسیت های خانواده های شهدا وارد نخواهد شد و از همه هموطنانم می خواهم با در نظر گرفتن حساسیت های این مقطع، تحت تاثیر تبلیغات منفی و سیاه نمایی های رقبا و مخالفین صلح قرار نگیرند.”

حزب باغچلی به گِل نشسته است

اردوغان در ادامه سخنان خود انتقادات تندی علیه حزب حرکت ملی و مواضع وی مطرح کرده و گفت:” من نمی خواهم وقت خود و شما را با پاسخ دادن به سخنان تحقیرآمیز باغچلی صرف کنم. فقط می خواهم به شما بگویم که کشتی او و حزب حرکت ملی به گِل نشسته و مطمئنم ملت ترکیه در روز انتخابات در پای صندوق های رای، درس بزرگی به این گروه افراطی خواهد داد.”

دوران پویایی حزب صلح و دموکراسی

اردوغان درباره حزب صلح و دموکراسی گفت:” در صورتی که پ.ک.ک سلاح های خود را بر زمین بگذارد، فضا برای فعالیت سیاسی حزب صلح و دموکراسی، مناسب و مهیا خواهد شد چرا که تاکنون بارها پ.ک.ک به ضرب و زور سلاح مسیر فکری و حزبی این افراد را تغییر داده است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا