خبر های جدید

اذعان سازمان عفو بین الملل به پایمال شدن حقوق رئیس جمهور مصر

نیکولاس بیاچاود؛ مسؤول دفتر سازمان عفو بین الملل در شمال آفریقا گفت: حقوق رئیس جمهور؛ محمد مرسی پایمال شده است. وی نیروهای حاکم بر مصر را به بی‌توجهی به حق محاکمه‌ی عادلانه مرسی، اولین رئیس جمهور منتخب در مصر به سبک دموکراتیک، متهم ساخت.

بنا بەگزارش اصلاح‌وب بە نقل از  روزنامەی مصری الشعب الجدید، بیاچاود در گفتگو با خبرگزاری آناتولی صراحتاً اعلام نمود که در طول جلسه‌ی اول محاکمه‌ی مرسی که در روز دوشنبه و پیش از آن برگزار گردید، نشانه‌هایی از ایجاد نگرانی وجود داشت. او اشاره کرد که قضیه‌ی نقض حقوق محمد مرسی به رفتاری که او در طی جلسه‌ی دادگاهی شاهدش بود، منحصر نمی‌شود؛ بلکه متعلق به رفتارهایی است که از زمان برکناری او در تاریخ سوم ژوئیه در حق او انجام گرفت.

بیاچاود در این خصوص به محرومیت چند ماهه‌ی مرسی از ملاقات با خانواده و وکیلش اشاره نمود و آن را دلیلی قاطع بر نقض حقوق رئیس جمهور معزول به شمار آورد.

بیاچاود اظهار داشت که وکلای مرسی به سازمان گزارش دادند که نسخه‌ای از پرونده‌ی رئیس جمهور را در تاریخ ۳۰ اکتبر گذشته دریافت کرده‌اند که حدود ۷۰۰۰ صفحه است. امری که موجب نگرانی است، اینکه نیروهای حاکم بر مصر به وکلای مرسی اجازه دادند که فقط چند روز پرونده را برای تهیه‌ی دفاعیه در اختیار داشته باشند.

در اولین جلسه‌ی محاکمه در روز دوشنبه، دادگاه برای اطلاع وکلا از اوراق پرونده، محاکمه را به روز هشتم ژانویه‌ی آینده موکول کرد.

بیاچاود بیان کرد که باید دلایل اتهامات مرسی روشن و شفاف اعلام گردد تا عادلانه بتوان از محاکمه او سخن به میان آورد. وی افزود: ما در مورد مرتبط دانستن رویدادهای اطراف کاخ ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ م به مرسی و یارانش بدون تفهیم اتهام به مسؤول یا فعالی سیاسی یا جناح مخالف مرسی، کاملاً احساس نگرانی می‌کنیم.

مسؤول دفتر عفو بین الملل اشاره نمود که لازم است که بخاطر به عقب انداختن جلسه‌ی محاکمه به ماه ژانویه، به مرسی و ۱۴ نفر از یاران بازداشت شده‌ی او اجازه ملاقات با خانواده و وکیلانشان داده شود. او تاکید کرد که باید خصوصاً به مرسی فوراً اجازه‌ی ملاقات با وکلا و خانواده‌اش، داده شود.
منبع: الشعب الجدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا