خبر های جدید

وضعیت دانشگاههای مصر

دانشگاه‌های مصر از آغاز سال تحصیلی جدید، صحنه افزایش درگیری‌ها و تظاهرات در واکنش به مشکلات تحصیلی و حمایت از «محمد مرسی» رئیس جمهور برکنار شده این کشور بوده است.
به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تنها طی هفته گذشته، ‌ده‌ها دانشجوی مصری در اعتراض به مقامات داخلی این کشور در درگیری با نیروهای پلیس در دانشگاه‌های قاهره و سراسر مصر مجروح شدند. ۱۳ دانشجوی منتسب به حزب «اخوان المسلمین» از «دانشگاه الازهر» نیز به دلیل شرکت در تظاهرات اخراج شدند.
دانشجویان مصری معتقدند دلیل موجهی برای انجام تظاهرات دارند. اخبار منتشر شده در ماه نوامبر از سوی اتحادیه دانشجویی مصر حاکی از کشته شدن ۲۱۳ دانشجو، بازداشت ۵۳۰ دانشجو و حدود ۲۰۰۰ نفر مجروح به دنبال کودتای نظامی سوم ژوئیه در این کشور است.
به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتیزنیوز، در ماه نوامبر ۸۸ درصد از خواسته‌های دانشجویان را مسائل سیاسی و بازمانده مشکلات آموزشی تشکیل می‌داد. این مسائل شامل ثبت نام، نقل و انتقال دانشجویان و هزینه خوابگاه می‌شدند.
مهمترین خواسته سیاسی ماه گذشته دانشجویان نیز آزادی استادانی بود که در خلال تظاهرات در حمایت از «محمد مرسی»، رئیس جمهور برکنار شده این کشور دستگیر شده بودند. از کودتای نظامی سوم ژوئیه در مصر تاکنون ۱۰۶ استاد و مدرس دانشگاه‌ها در این کشور دستگیر شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا