دعوت و داعیمطالب جدیدمهارتهای زندگی

چگونه در گروه و فعالیت جمعی بدرخشیم؟

چگونه در گروه و فعالیت جمعی بدرخشیم؟

نویسنده: تونی بازان  / مترجم: مهدی مددی

بسیاری از مردم و حتی آن هایی که خوش مشرب، اجتماعی و دارای اعتماد به نفس بالایی هستند، هنگامی که قرار است با جمعی یا گروه از مردم روبرو شوند اضطراب وجود آنان را فرا می گیرد. دیدن دریایی از چهره های عجیب و ناشناس، آن ها را دستپاچه می کند و آن ها بیشتر وقت را صرف ایستادن در گوشه ای می کنند و با ناامیدی سعی می کنند تا حداقل یک چهره ی آشنا پیدا کنند تا به او نزدیک شوند. نهایتا” آن ها تصمیم می گیرند که فرار کنند و متأسفانه با خودشان پیمان می بندند که دیگر در چنین شرایطی قرار نگیرند!

به هر حال ، سناریوی دیگری را تصوّر  کنید …

 کسانی که اداره کننده یک مهمانی اند با اطمینان  کامل وارد اتاق  می شوند و نگاهی به اطراف می اندازند تا میزان شلوغی را بررسی کنند، سپس به گروهی که دوست دارند، ابراز تمایل می کنند. چند دقیقه ای به مکالمه ی آن ها گوش می دهند. آنگاه به تدریج به آن گروه ملحق می شوند. سپس خودشان را معرفی می کنند و بعد از مدتی در قلب گروه جای می گیرند. این کار هر چند بار که لازم باشد می تواند تکرار شود. اگر این گروه آنقدر سرسخت باشد که به آسانی اجازه ورود به هر کسی ندهد، در این صورت شخصی که دارای هوش اجتماعی است به گروه دیگری می پیوندد

این فصل شامل نکاتی است که به شما کمک می کند تا به جای اینکه رویدادهای اجتماعی را تحمل کنید، از آن ها لذت ببرید.

ازدحام کاری

همانند بیشتر چیزهایی که فوت و فن دارند، کار کردن در یک اتاق شلوغ نیز فوت وفن خاص خودش را دارد که می تواند آموخته شود، تمرین شود و گسترش یابد. ابتدا با اطمینان عمل کنید.

اگر شما به کمک، فکر می کنید،   من هیچ کسی را نمی شناسم و نمی خواهم اینجا باشم! قرار نیست شما تصویر خیلی مثبتی از خود به مردم نشان دهید. به هر حال، اگر قبل از این که وارد شوید، نفس عمیقی بکشید، خیلی فوری احساس آرامش می کنید. در این صورت می توانید به استرس تان آرامش ببخشید. هر چقدر آرام تر و راحت تر به نظر برسید، کسانی که شما را می بینند نیز احساس آرامش می کنند. شما روح و درون مثبتی از خود بسازید.

نکته بعدی که باید به خاطر بسپارید این است که جمعیت، حاصل تجمّع تک تک افراد می باشد. این احتمال وجود دارد که حداقل یکی از آنان سرگردان باشد.

با لبخند و زبان رفتاری دلسوزانه ای به آن ها نزدیک شوید و خودتان را معرّفی کنید. آن ها به طور حتم به دلیل علاقه ای که از خود به آنان نشان داده اید از شما تشکر می کنند و در نتیجه آنان نیز علاقه شان را به شما نشان می دهند. اگر شخصی توجه شما را به خود جلب کرده است، او را تا بوفه یا میز غذا دنبال کنید. به وجود آوردن مکالمه با کسانی که روی مبل نشسته اند راحت تر است. راه بهتر این است که برای خودتان نیز یک سینی غذا بردارید. این راه مطمئن تری برای شکستن یخ می باشد.

به خاطر داشته باشید که از مهارت های زبان رفتاری و خواندن و شنیداری تان به طور کامل استفاده کنید و قبل از این که او را بشناسید، می توانید آرامش بیشتری داشته باشید و از مصاحبت با او لذت ببرید.

قاعده ی کلّی معاشرت

یکی از سخت ترین چیز هایی که مردم اغلب اوقات با آن مواجه می شوند، به خاطر سپردن نام افراد بعد از معرفی آن ها می باشد.

خصوصا” این مسئله زمانی درست است که به تعدادی از مردم معرّفی شده اید و کمی تحت فشار عصبی هستید. قانون کلی معاشرت مغز می گوید برای این که بتوانید ویژگی های روحی، جسمی و اجتماعی را داشته باشید باید معاشرت کنید. اگر می خواهید بهتر یاد بگیرید باید روابط مناسبی بین اشیا برقرار کنید؛ اگر می خواهید که بهتر به یاد بیاورید؛ باید روابط واضحی میان چیزهایی که باید دارید و آن چیزهایی که می خواهید به خاطر بیاورید، بر قرار کنید؛ اگر می خواهید مهارت اجتماعی شما به حد کمال برسد و یا اینکه یک رهبر اجتماعی باشید؛ باید با مردم معاشرت های موفقیت آمیزی داشته باشید.

مغز دارای قاعده ی مشابهی برای معاشرت می باشد که«تـأثیر ون رستروف» یا قاعده ی «برجسته بودن» یا «به یادماندنی» نام دارد.

در اوایل قرن بیستم، «دکتر ون رستروف» یک سری آزمایش هایی را انجام داد که منجر به کشف یافته های جالبی درباره گسترش هوش اجتماعی شد.

کشف جالب ون رستروف این بود: ما دوست داریم آن دسته از مردم، اشیاء، مکان ها و… را به خاطر بسپاریم که مغزمان به شکل برجسته ای آن ها را حک کرده است، آیا این امر در مورد شما نیز صدق می کند؟

اجازه دهید آن را بررسی کنیم.

قاعده ی «ون رستروف» این طور پیش بینی می کرد؛ زمانی که شما با دوستانتان اوقات خوش و خاطره های گذشته را به یاد می آورید از جملاتی شبیه این جمله ها استفاده می کنید: «آیا آن هفته ی خارق العاده را که در کوه های آلپ اسکی می کردیم به یاد می آورید؟» یا «آیا آن گلی که دیدید هیجان انگیزترین گل فوتبال نبود؟» یا «من هرگز هیچ غروب خورشیدی را به اندازه ی آن غروب خورشیدی که در تابستان ۲۰۰۱ دیدم، باشکوه و زیبا نمی دانم».

اینجا مسابقه ای برای بررسی این قاعده طرّاحی شده است. در زیر لیست برخی از کشورها و شهرها نوشته شده است. دفعه دوّم آن شهر و کشور را بخوانید و اوّلین ساختمانی را که با خواندن آن شهرها و کشورها در ذهن شما می آیند یادداشت کنید. به طور آشکاری ده ها میلیون ساختمان دیگر نیز وجود دارند که می توانید آن ها را انتخاب کنید. اگر چه قاعده ی ون رستروف پیش بینی می کنید که از ۱۰۰ نفر، ۹۹ نفر پاسخ های یکسانی خواهند داد!

در اینجا نام شهرها و کشورها نوشته شده است:

۱-      مصر

۲-      هند

۳-      پاریس،فرانسه

۴-      رم، ایتالیا

۵-      آتن، یونان

۶-      لندن، انگلیس

۷-      سیدنی، استرالیا

در اینجا جواب های داده شده توسّط بیشتر کسانی که این مسابقه را انجام داده اند، نوشته شده است. پاسخ های شما چگونه مقایسه می شوند؟

۱-      مصر         اهرام ثلاثه

۲-      هند         تاج محل

۳-      پاریس       برج ایفل (گاهی اوقات،نوتردام و لوور هم ذکر شده اند)

۴-      رم           کلیسیوم( استادیوم ورزشی)

۵-      آتن          پارتنون (معبد خدای آتنا در آتن)

۶-      لندن         بیگ بن (گاهی اوقات سنت پاول هم ذکر شده است)

۷-      سیدنی      خانه ی اوپرا (نوعی آهنگ ، تماشاخانه اوپرا)

قوانین ون رستروف!

فهمیدن و درک قانون اساسی انسان، بینش شگرفی از مردم و رفتار اجتماعی آن ها به شما می دهد، زیرا ما به طور طبیعی خواهان این هستیم که در یاد و خاطره دوستان، همکاران و افراد دیگر بمانیم. همچنین می خواهیم اطمینان یابیم که در ذهن دیگران شخص برجسته ای هستیم. داستان آقای آبی را در فصل قبل به یاد بیاورید. او واقعا” مطمئن شدکه در ذهن دیگران شخصی برجسته است.

آیا آنان را به یاد می آورید!

یکی از بزرگترین تقویت کننده های اعتماد به نفس اجتماعی و عمومی شما، به خاطر سپردن نام کسانی است که ملاقات می کنید. این مسئله ساده تر از آن است که به دنبال خصوصیت برجسته ای در درون آنان باشید.

از آن ها در مورد هیجان انگیزترین رویدادهایی که برایشان اتفّاق افتاده است بپرسید؛ هدف اصلی آنها از زندگی را بپرسید؛ زیباترین چیزی را که تا حالا دیده اند بپرسید، رویدادی فراموش نشدنی را بپرسید؛ و غیره.

این کار، تصویر برجسته ای از ون رستروف به شما می دهد که می توانید آن را با قاعده های معاشرت ترکیب کنید و ارتباطی میان اسامی آنان و تأثیر ون رستروف آنان برقرار کنید.

یکی از مزایای این روش، این است که نشان دادن علاقه ی شما به علایق مردم باعث می شود آن ها با شما احساس صمیمیت بیشتری بکنند و همچنین شما درگیر مکالمه ای بسیار اجتماعی می کند.

راه دیگر آن است که می توانید از قاعده های ون رستروف و معاشرت برای به خاطر سپردن نام و چهره اشخاص جدیدی که ملاقات می کنید استفاده کنید. سعی کنید برجسته ترین تصویری از آشنایی تان را به چیزی درباره نام یا ظاهر عمومی آن ها مرتبط کنید. این کار هر چه قدر غریبانه تر باشد بهتر است. مغز شما آن تصویر را ون رستروف می کند و اگر دوباره آن ها را ملاقات کنید به راحتی می توانید به یاد بیاورید که آنان چه کسانی هستند. برای مثال، اگر شما فردی به نام «سوسن تپه ای» را ملاقات می کنید، تصور کنید که بر تپه ای نشسته است و دستانش پر از گل های سوسنی است.

از ازدحام دور بایستید

اگر آرزو می کنید که در مجالس اجتماعی، ملاقاقات های کاری و مصاحبه های شغلی در خاطر بمانید و یا اگر مجبورید هر نوع ارائه ای بدهید، حالا می دانید که چطور این کار را انجام دهید. از مثال آقای آبی استفاده کنید. طوری لباس بپوشید و صحبت کنید شما را از دیگران متمایز کند. راه دیگر این است که می توانید علاقه ها و تفریح ها ی منحصر به فردی ایجاد کنید که (البته) در توسعه ی محدوده ی دوستان و آشنایانتان به شما کمک می کند. اگر شما در مقابل هر فردی بدرخشید آن ها شما را به خاطر خواهند سپرد.

راه دیگری نیز برای درخشیدن در گروه های غریبه وجود دارد: علایق عده ای از مردم را برانگیزید.

هنر موافق کردن مردم با خویشتن

راز سازماندهی هر گروه موفقی، برنامه ریزی، برنامه ریزی و برنامه ریزی است. «نقشه های ذهنی»، ابزارهای شگفت آوری هستند و مثالی از نقشه ی ذهن راجع به آن هایی که برای یک میهمانی برنامه ریزی می کنند در قسمت نقشه های ذهنی وجود دارد. یاد بگیرید که چگونه به مهمانتان آرامش بدهید.

گاهی اوقات برخی از مسائل ساده و جزئی می توانند آرامش میهمانان را در مجالس اجتماعی صلب کند.

این مسایل شامل :احساس تشنگی، احساس سرما، احساس گرسنگی، نیاز به حمام، احساس ناخوشی، ناآگاهی از آنچه در حال روی دادن است، نشناختن کسی در آن جمع و نگرانی در مورد مشکلات شخصی و … می شود. از این مشکلات مخصوصا”در شروع جلسه و میهمانی آگاه باشید (تأثیر تقدم در اینجا صدق می کند.)

همه ی مشکلات به غیر از آخری قابل حل هستند، اما ابتدا باید در مورد آن مشکل اطلاع پیدا کنید.

همدلی و مهارت های زبان رفتاری شما می توانند به شما کمک کنند. میزبانی که دارای هوش اجتماعی بالایی است، باید مطمئن شود که میهمانانش، متمّم یکدیگرند. و با هوشیاری آن هایی را که آرام تراند شناسایی کند و در صورت لزوم هنگامی که اکثر آن هایی که در مجلس هستند یکدیگر را می شناسند با کسانی که فقط او را می شناسند، ارتباطی متفاوت برقرار کند. همچنین جو حاکم بر آن موقعیت نیز بسیار مهم است. زمانی که شما میزان یا اداره کننده مجلسی هستید اطمینان یابید که در مجلس شما نور کافی وجود دارد، موزیکی در حال پخش است که مناسب مهمانان شماست، رایحه و عطری به مشام می رسد دلپذیر است و حالتی را به وجود می آورد که با خلقیّات مهمانان سازگار است، غذاهای خوشمزه ای آورده اید و …

مهمانان شما می توانند راحت باشند و از خودشان لذّت ببرند و شما نیز توانسته اید یک میهمانی موافق و خاطره انگیزی را برنامه ریزی و اجرا کنید.

تمرین اجتماعی

دوستان،همکاران و مشتریان تان را در «نقشه های ذهن تان» جای دهید.

کسانی که موافق اند، شناخت درونی و کاملی از دوستان،آشنایان، همکاران . مشتریان شان دارند. آن ها جزئیات و سوابق کسانی را که در زندگی آنها مهم است و با آن ها زندگی می کنند می دانند. «نقشه ذهن»، ابزار ایده آلی برای انجام این کار است. زمانی که شما کسی را ملاقات می کنید که فکر می کنید او شخص مهمی در زندگی شما خواهد شد، تصویر کوچکی در وسط یک صفحه که شخصیت او را خلاصه می کند، رسم کنید، شخصیت، زندگی یا ویژگی های فیزیکی.

برخی از شاخه های اصلی این عکس مرکزی را به بیرون انشعاب دهید که نشان دهنده ی قسمتهای اصلی مثل:خانواده، شغل، علاقه ها، ظاهر فیزیکی، تاریخ، مشخصه ها و … باشند.

از هر کدام از این شاخه های اصلی، می توانید شاخه های دیگری نیز انشعاب دهید تا تصویر کاملی از فرد به شما بدهد.

گوش دهید!

استفاده از مهارتهای شنیداری تان برای تأثیر گذاری بر یک مجلس بسیار راحت است، مخصوصا” اگر برای صحبت کردن با افراد غریبه اعتماد به نفس کامل ندارید.

داستان صدای گمشده ی مرا در فصل ۳ به یاد بیاورید.

گوش دادن به دیگران باعث می شود آنان فکر کنند که مهم هستند، هنگامی که باعث می شوید به مردم احساس اهمّیت دست بدهد، شما از آنان ون رستروف می سازید و هر کسی دوست دارد که یک ون رستروف باشد، آن ها از کسانی که به آنان گوش می دهند تشکر می کنند و به طور طبیعی فکر می کنند که شما شخص خاصّی برای تقدیر کردن از آن ها هستید.

بگذارید افراد آرامش داشته باشند

به آن چیزهایی که باعث می شوند مردم احساس ناراحتی کنند، توجه کنید، گرمای زیادی، سرمای زیادی و …

اگر شما در شروع جلسه از آن ها بپرسید که آیا راحت هستند یا نه، با این کار نشان می دهید که شما دارای شخصیتی مدبّر و فکور هستید.

اگر به این ترتیب از دیگران مراقبت کنید شما به عنوان دوستی خوب، شفیق، مهربان و مورد علاقه شناخته می شوید.

نقشه ذهنی جلسات اجتماعی

زمانی که ملاقات ها، جشن ها، عروسی ها، تولّدها و مهمانی ها را برنامه ریزی می کنید، آن ها را نقشه ذهن کنید. در نقشه ذهن، مطمئن شوید، تمام چیزها ی کوچک و بزرگی را که برای موفّقیت آن رویداد اجتماعی مهم است، در نظر گرفته اید. چنین نقشه ی ذهنی یک «تصویر کلی» از آن رویدادها به شما می دهد و باعث می شود که شما اعتماد به نفس و کنترل بیشتری به دست آورید. این روش از این که لیستی طولانی با مواردی خط خورده به دست بگیرید که اغلب اوقات نمی توانید آن را کنترل کنید و فکر می کنید که نکته ی مهمی از جا افتاده است، بسیار بهتر است .

تهیه«نقشه ذهن » یک رویداد، شما را تشویق می کند تا در برنامه ریزی تان بیشتر خلّاق باشید و این امر از شما عضو به یاد  ماندنی می سازد و شما از نردبان هوش اجتماعی بالاتر می روید.

تیغه ی مهارتهای معاشرتی خودتان را تیز کنید!

چهره ها، نام ها و شخصیت های مردم را با اختصاص دادن تصاویری که می توانید فکر کنید، به خاطر بسپارید. شما توانسته اید حافظه، خلّاقیت و یادآوری تان را با استفاده از این ترکیبات گسترش دهید.

و انجام دادن این کار، لذّت بخش است!

تقویت کننده های اجتماعی مغز

  • من در حال افزایش قدرت های «برقراری ارتباط» و «معاشرت» خود هستم.
  • من مثالی برجسته، و در حال افزایش قانون«ون رستروف» هستم.
  • من به طور فزاینده ای فکر دیگران را می خوانم.
  • در حال گسترش و توسعه ی احساساتم هستم.

———————————

 منبع: قدرت هوش اجتماعی  /نویسنده: تونی بازان  / مترجم: مهدی مددی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا