رمضان

حوادث تاریخ اسلامی در نیمه اول رمضان

حوادث تاریخ اسلامی در رمضان


تألیف:عبدالغفور گردهانی


● (حوادث در هفنه اول)


◊ 1رمضان


*نزول صحف إبراهیم:


صحف ابراهیم در شب اول رمضان نازل شد.


* مسلمانان در اول ماه‌ رمضان روزه گرفتند:


در روز یکشنبه یکم رمضان سال دوم هجری برابر با 2فوریه سال624 م. اولین رمضانی بود که مسلمانان روزه گرفتند و گفته شده روزه رمضان در روز دوشنبه اول شعبان سال 2 هجری فرض شد.


 


*فتوحات:


در روز اول رمضان سال20هجری برابربا 13 اگست641 م.در زمان خلیفه دوم حضرت عمر بن خطاب فتوحات اسلامی به دست فرمانده قهرمان بحضرت عمرو بن عاص (رض)به مصر رسید و مصر جزو کشورهای اسلامی شد.


*محاصره دیوار بابلی ها:


در اول رمضان20هجری برابر با13 اگست 641م. عمرو بن عاص دیوار بابلیون را بعد از آنکه در مسیر لشکر روم آنها را زمین گیر نمود محاصره نمود.


*شروع فتح اندلس:


در اول رمضان 91هجری برابر با 710 م.مسلمانان به رهبری طریف بن مالک در ساحل جنوبی اندلس فرود آمدند و با نیروهای جنوبی جنگ نمودند و فتح اندلس آغاز شد.موسی بن نصیر طریف بن مالک رابه منظور گشودن راهی برای جنگ اندلس معین کرده بود.


*تولد “شکیب أرسلان”:


در یکم رمضان 1286 هجری برابر با 25 دسامبر 1869 میلادی امیر شکیب ارسلان یکی از کسانی که به وحدت عربی فرا می خواند متولد شد. او اولین کسی بود که خواستار ایجاد دانشگاه عربی شد، همچنین او از بارزترین مردان اصلاح و رهبران آزاد سازی وطن در برابر استعمار بود. مقالات و نوشته هاو گفتارهای زیادی واز جمله تالیف (حلل ا لسند سیه ) و تاریخ غزوات عرب از او بر جا مانده است (اطلا عات بیشتر/arabic www.islamonline.Net )


*دشمنی صهیونیست و افزایش شهداء:


در اول رمضان 1425 برابر با 15 اکتبر 2004 میلادی 110 نفر فلسطینی شهید شدند که در میانشان 30 کودک بودند،در طی عملیاتی وسیع در شمال غزه که 17 روز ادامه داشت 400 نفر فلسطینی که نصفشان اطفال بودند مجروح گردیدند. اسرائیل آنرا ایام پشیمانی نام نهاد.


 


◊ 2رمضان


* جنگ بلاط الشهداء:


در 2 رمضان 114 هجری برابر با 26 اکتبر 733م آتش جنگ (بلاط الشهداء ) میان مسلمانان به رهبری عبد الرحمان غافقی و فرانسه به رهبری شارل مارتل شعله ور شد. این جنگ در منطقه ای واقع در بین 2 شهر تور و بواتییه فرانسه رخ داد و آتش جنگ بمدت 10 روز از اواخر شعبان تا اوائل ماه رمضان بر پا بود این جنگ با پیروزی هیچ کدام از دو گروه به پایان نرسید اما مسلمانان شبانه میدان جنگ را ترک کردند.


* کنفرانس ” تربیت وسیله ای برای آماده کردن دعوتگران “:


در2 رمضان 1402 هجری برابر با 24 یونیو1981 میلادی اتحاد جمعیت های دانشجویان مسلمان در بریطانیا کنفرانس نوزدهم خود را با شعار (تربیت وسیله ای برای آمادگی دعوتگران ) برگزار کرد.


* فتح مغرب میانی:


در 2 رمضان سال 82 هجری لشکریان مسلمان در شمال افریقا در مواجه با رومیان از یکسو وبربرها از جهت دیگر در گیر شدند. رهبر بربرها موسوم به کاهنه توانست که نیروها را جمع نماید وبا مسلملنان سالیانی طولانی جنگ نمود و فرمانده مسلمانان زهیر بن قیس نتوانست که بر او پیروز شود تا اینکه حسان بن نعمان مصمم به فتح همه مراکش در برخورد با لشکریان کاهنه در رمضان سال 82 هجری بر او چیره شد.


*سقوط دولت امویان و قیام عباسیان:


در 2رمضان سال 132 هجری برابر با 13 آوریل 750 میلادی عبد الله ابو عباس بر دمشق چیره شد و بدینوسیله دولت اموی سقوط نمود و دولت عباسیان بر پا گشت.


* تولد مورخ وفیلسوف مسلمان ابن خلدون:


او در 2رمضان سال 732 هجری برابر با 27 می 1332 میلادی از مادر زاده شد.


*استیلا بر کریت:


در این روز 1239 هجری برابر با سال 1824 میلادی مصری ها بر جزیره کریت چیره شدند.


 


◊ 3رمضان


*وفات فاطمه زهرا (رض):


در سوم رمضان برابر با 21 نوامبر 632 میلادی حضرت فاطمه زهرا دختر رسول (ص)و همسر علی بن ابیطالب و مادر اسباط حسن وحسین (رض) دار فانی را وداع گفت.


*وفات مروان بن حکم:


در3 رمضان 65 هجری برابر با 14 نوامبر 683 میلادی مروان حکم فوت نمود او موسس دولت اموی دوم است که در زمان خود تعدادی از مظاهر تمدنی از جمله نظام اوزان و مقادیر را قرار داد و در سال 65 هجری در دمشق وفات نمود.


*شهادت فرمانده چادی:


در 3 رمضان 1307 برابر با 22 آوریل 1890 میلادی فرمانده مسلمین امیر راج بن زبیر که اولین کشور اسلامی را در منطقه چاد بر پا نمود به شهادت رسید. پایتخت آن شهر دیکوا بود که پس از قیام فرانسوی ها در جنگ با کشوربه پایتخت دیکوا وارد شد.


*توقف مجله النذیر:


در سه رمضان 1358هجری برابر با 16 اکتبر 1939 جلوی انتشار مجله النذیر گرفته شد. النذیر یکی از مجلاتی بود که جماعت اخوان المسلمین آن را منتشر می کرد.


*حادثه تحکیم:


در سوم رمضان 37هـ برابر 11با فوریه 658م پیمات حکمیت میان علی بن ابی طالب ومعاویه بن ابی سفیان رضی الله عنهما منعقد شد.این اتفاق پس از جنگ جمل که از یکسو نیروهای تحت فرماندهی حضرت علی وبین بنی أمیه وعائشه وطلحه وزبیر از سوی دیگردر ماه شعبان سال 36هـ، وبعد از جنگ صفین در محرم سال 37هـ بین سپاه حضرت علی ومعاویه رخ داد.حکمیت با ظهور خوارج و استیلای معاویه بر مصر همزمان بود. رضی الله عن الصحابة أجمعین.


*دخول جلال الدوله سلطان بنی بویه بغداد:


در سوم ماه رمضان سال 418هـ، أبو طاهر جلال الدوله وارد بغداد شد. خلیفه قادردر استقبال او از شهر خارج شده بود و بدین ترتیب جلال الدوله در بغداد مستقر شد و خودش خطبه خواند.


 


◊ 4رمضان


فتح شهر بلگراد:


اگست 1521م:در 4 رمضان 927 ه. برابر با 8 اگست سلطان عثمانی موفق به فتح شهر بلگراد گردیدکه در میانه قرار داشت و دارای قلعه محکمی بود و دروازه اروپا به شمار می رفت. این شهر سه بار در سالهای 1441و 1456 و 1492توسط عثمانی ها محاصره شده بود..


إعلان جنگ بر علیه آلمان:


در 4رمضان 1073 برابر با12آوریل 1663م.دولت عثمانی بر علیه دولت آلمان اعلان جنگ نمود.این در حالی بود که 56سال از عهدنامه سیتفاتوروک که باعث توقف جنگ قبلی میان 2 کشور بود گذشته بود.این جنگ سبب بستن قلعه محکمی در حدود مرز عثمانی شد.


 


◊ 5رمضان


استرداد شهر انطاکیه:


در5 رمضان 666هـبرابر با 19 من می 1268م:مسلمانان موفق شدند به رهبری بیبرس شهر انطاکیه را از دست صلیبی ها باز ستانندانطاکیه 170 سال اسیر بود و باز پس گیری آن کار دشواری بود.


جنایت صهیونیست ها در شهر اللد:


در 5 رمضان 1367هـ برابر با11 من یولیو 1948م:نیروهای صهیونیستی به رهبری “موشه دایان” مرتکب جنایت سنگینی در شهر اللد فلسطین شدند،آها هنگام عصر وارد شهر شدند و مردم از ترس به مسجد هجوم بردند.در این حمله 426 فلسطینی به شهاددت رسیدند.آنها به این اکتفا ننموده به دستگیری جوانان در ورزشگاه شهر پرداختند و به اهالی نیم ساعت فرصت دادند که بدون هیچ گونه آب و مواد غذایی شهر را ترک نمایند که این خود عامل فوت بسیاری از سالخوردگان،زنان و کودکان گردید.


تولد عبد الرحمن الداخل:


در 5 رمضان 113هـ برابربا 9 نوامبر 731م عبد الرحمن الداخل (صقر قریش)دردمشق متولد شد. او موسس دولت اموی در اندلس است.


 


◊ 6رمضان


نزول تورات:


تورات بر سیدنا موسى علیه وعلى نبینا الصلاه والسلام نازل شد.


فتح عموریه:


در 6 رمضان 223هـ برابربا 31 یولیو 838م خلیفه عباسی معتصم ندای طلب کمک در فتح عموریه را لبیک گفت و آن را فتح نمود.


اولین پیروزی مسلمانان بر صلیبی ها:


در ششم رمضان سال 532هـ برابر با 17 می 1138م،به رهبری عماد الدین زنگی اولین پیروزی بر علیه صلیبی ها در شهر حلبدر شمال شام رخ داد.


فتح سرزمین سند:


در 6 رمضان 63هـ برابربا 14 می 682م محمد بن قاسمبر سپاهیان هند در رود سند پیروز گردید و فتح سرزمین سند پایان یافت.این کار در اواخر زمان ولید بن عبد الملک رخ داد.


 


◊ 7رمضان


افتتاح دانشگاه الأزهر به عنوان عبادت و علم اندوزی:


در 7 رمضان 361هـ برابربا 971م اولین نماز جماعت در الازهر اقامه شد وبدین ترتیب الازهر هم مسجد جامع و هم دانشگاه شد.


قاهره پایتخت فاطمیان شد:


در این روز به سال 632ه.قاهره توسط خلیفه فاطمی المعز به عنوان پایتخت تعیین شد در حالی که پایتخت قبلی المهدیه بود.


 


_________________


 


● (حوادث در هفنه دوم)


◊ 8رمضان


وفات استاد عباس سیسی:


در 8 رمضان 1425هـ برابر با 22 أکتوبر 2004م:استاد عباس سیسی یکی از افراد برجسته دعوت اسلامی در گذشت.او یکی از شاگردان امام شهید حسن البنا موسس جماعت اخوان المسلمین بود و با کتابش تحت عنوان “الدعوة إلى الله حب” مشهور است که در واقع یک مدرسه در زمینه دعوت است.


پیروزی بر دولت غزنویان:


در8 رمضان 431 هـ برابر با 23 می 1040 م:سلطان سلجوقی طغرل بیک بر سپاهیان دولت غزنوی در جنگ دندانکان پیروز شد و بدین ترتیب بر خراسان چیره گشت. او غزنویان را مجبور ساخت که دولت سلجوقیان را به عنوان یکی از دولت های بزرگ و قوی به رسمیت بشناسند.


سلطان آلب أرسلان حکومت را بدست گرفت:


در 8 رمضان 455هـ برابر با 4 سپتامبر 1036م:سلطان سلجوقی به نام “الب أرسلان”، بعد از وفات عموی خود سلطان “طغرل بیک” مؤسس حقیقی دولت سلجوقی قدرت را به دست گرفت.الب ارسلان از مردان بزرگ تاریخ است که توانست در نبرد ملاذ گرد در برابر رومیان به پیروزی دست یابد.


غزوه تبوک (العسرة):


در هشتم ماه رمضان 9هـ برابر با 18دسامبر 630م غزوه تبوک رخ داد و رسول الله پس از آنکه خداوند او را به بهترین صورت یاری کرد در همین ماه به شهر بازگشت.


 


◊ 9رمضان


وفات استاد مصطفى مشهور مرشد عام پنجم إخوان المسلمین:


در شامگاه پنج شنبه نهم رمضان المبارک 1423هـ مطابق با 14 نوامبر 2002م: استاد مصطفى مشهور مرشد عام پنجم إخوان المسلمین، پس از یک زندگی پربار توام با عطاء وعمل وجهاد وفداکاری دار فانی را وداع گفت.او یکی از خدمتگزارن اسلام بود که در 15 سپتامبر سال 1921م، در روستای السعدیین از توابع مرکز مینا القمح (استان شرقی)از مادر متولد شد.


قیام موسى بن نصیر در تکمیل جنگ اندلس:


در نه ماه رمضان سال 93هـ برابر با 18 یونیو 712م،فرمانده مسلمان موسى بن نصیر به منظور تکمیل جنگ اندلس قیام نمود و إشبیلیة وطلیطلةرا بطور کامل فتح کرد.


واقعه بلاط الشهداء


در نهم ماه رمضان 114هـ برابر با اکتبر 732م جنگ بلاط الشهداء در (تور – بواتیه) میان شارل مارتل فرمانده فرنگی و عبد الرحمن غافقی رخ داد.در این جنگ نیروهای عرب شکست خوردند و غافقی کشته شد واین جنگ در نزد فرنگیان به نام جنگ (تور) یا (بواتییه)موسوم شد.


فتح صقلیه:


در 9 رمضان 212هـ برابر با1 دسامبر 827م مسلمانان در سواحل جزیره صقلیه فرود آمدند و بر آن چیره شدند تا اسلام رادر آنجا منتشر سازند. فتح صقلیه به دست زیاد بن اغلب صورت گرفت.


شکست حرکت (بابک خرم دین)


در نهم ماه رمضان سال 222هـ برابر با 837م فرمانده حیدر بن کاوس اشروسنی – معروف به (افشین)که گمارده خلیفه عباسی معتصم بود توانست به شهر (البذ) مقر بابک خرم دین نفوذ کند.بابک پا به فرار گذاشت اما افشین اورا دستگیر نمود و به سامرا حمله نمود تا باقی مانده پیروان او را هم دستگیر نماید.او بسیاری را کشت و خانواده های آنان را اسیر ساخت.بدین ترتیب حرکت بابک خرم دین که نزدیک به 20 سال بر گرده مسلمین سوار بود به پایان رسید.طایفه بابک خرم دین مربوط به سرزمین فارس بود.


جنگ زلاقه:


در 9 رمضان 479هـ، برابر با 17 دسامبر 1086م یوسف بن تاشفین فرمانده سپاهیان مرابطین بر فرنگی ها به رهبری الفونس ششم در جنگ زلاقه پیروز شد. در این جنگ الفونس به همراه 9 تن از لشکریانش نجات یافت. برخی از منابع به آن اشاره دارند که جنگ زلاقه در روز جمعه 12 رجب 479هـ برابر با 23/10/1086م رخ داده است.


مجاهدان حجاز به مصر رسیدند تا در برابر نیروهای فرانسه بجنگند


در نهم ماه رمضان سال 1213هـ برابر با 18 فوریه 1899م مجاهدان حجاز به بندر (القصیر) مصر رسیدند تا در جهاد بر علیه نیروهای صلیبی فرانسوی به برادران مصری خود ملحق شوند.


 


◊ 10رمضان


آغاز حرکت برای فتح مکه:


در 10 رمضان 8هـ برابر با 1 ینایر 630م:رسول خدا–صلى الله علیه وسلم- واصحاب او در سال هشتم هجری حرکت بسوی مکه را برای فتح آن آغاز کردند،سالی که به سال فتح معروف شد.با این فتح تلاشهای پیامبر(ص)در دعوت اسلامی ثمر داد و آزار و اذیت از مسلمانان در شبه جزیره برداشته شد.


وفات بانو خدیجه بنت خویلد:


در 10 رمضان، ده سال پس از بعثت نبوی (3 ق. هـ) برابر با 620م مادر مومنان خدیجة دختر خویلد همسر رسول خداصلى الله علیه وسلم وفات یافت.


کشته شدن ولید پسر معاویه:


در دهم ماه رمضان سال 132هـ برابر با 21 آوریل 750 م خلیفه اموی،ولید بن معاویة را به قتل رساند.


کشته شدن وزیر (نظام الملک):


در ده رمضان سال 485هـ برابر با 13 اکتبر 1092م نهاوند، نظام الملک أبو الحسن علی بن إسحاق را بقتل رساند.او وزیر سلطان الب ارسلان بود وسپس بمدت سی سال به وزارت دربار پسر او ملکشاه سلجوقی رسید. نظام الملک فردی دانشمند؛بخشنده و بردبار بود که به تاسیس مدارس در سرزمین های فتح شده مشهور است.


جنگ المنصوره:


در 10 رمضان 648هـ برابر با 1250م شجرة الدر (زن ملک صالح) توانست درجنگ المنصوره بر لویس نهم چیره شود.او لویس را اسیر ساخت و تعداد بسیاری از سپاهیان او را کشت.


جنگ 6 اکتبر 1973م:


در 10 رمضان 1393هـ برابر با 6 اکتبر 1973م نیروهای مصری (بهترین نیروهای زمین)موفق شدند در جنگ (العبور )بر یهودیان پیروز شوند.این پیروزی پس از آن رخ داد که در نبردهای متعددی نیروهای عرب نتوانسته بودند یهودیان را شکست دهند.


 


◊ 11رمضان


شهادت سعید بن جبیر:


در 11 رمضان 95هـ برابر با 714م سعید بن جبیر بدست حجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید.


وفات چنگیز خان:


در11 رمضان 624هـ برابر با 25 اگست 1227م:تموچین پسر یسوکای بهادرمعروف به چنگیز خان موسس امپراتوری مغول وفات یافت. او یکی از قسی القلب ترین جنگجویان تاریخ بود که مرتکب جنایات زیادی شد که از شدت ترس اقدامات او مو بر اندام راست می شود.


پیروزی عثمانی ها بر صفویان در جنگ “شماهی”:


در11 رمضان 986 هـ برابر با 11 نوامبر 1578م:عثمانی ها بر صفویان در جنگ “شماهی” در قفقاز پیروز شدند. در این جنگ لشکر صفویه پانزده هزار کشته داد،طرفین این جنگ به منظور رهبری برجهان اسلام با هم می جنگیدند.


آشکار شدن حکومت عباسی در خراسان:


در یازده رمضان سال 129هـ برابر با 25 می 477م عباسیان در خراسان به رهبری ابو مسلم خراسانی حکومت خود را اعلام کردند.


نامه هولاکوخان به خلیفه مستعصم بالله:


در یازده رمضان سال 655هـ برابر با 21 سپتامبر 1257م فرمانده مغول هولاکو نامه ای به خلیفه عباسی مستعصم باللهنوشت ودر این نامه از او خواست که دربرابر او تسلیم شده و فرمانبرداری خود را به او اعلام دارد.


 


◊ 12رمضان


وفات امام ابن جوزی:


در 12 رمضان 597هـ برابر با 16 یونیو 1200م توفی امام “أبو الفرج بن الجوزی” شیخ عراق وفات یافت.وی امام حدیث وفقه و لغت وتفسیربود ودارای تالیفات زیادی بالغ برسیصد اثر است که از مهمترین آنها می توان به کتابهای “المنتظم فی تاریخ الملوک والأمم”، و”صفو الصفوة” “و”أخبار الأذکیاء” وغیره اشاره کرد.


بستن نشریه اخوان المسلمین:


در 12 رمضان 1357 هـ برابر با 4 نوامبر 1938 م:جلوی انتشارهفته نامه اخوان المسلمین گرفته شد.


کشتار مسلمانان توسط تایلندی ها:


در 12 رمضان 1425ه برابر با 26 من اکتبر 2004م:87 نفر مسلمان در تظاهراتی که در بخش نارسیوات در اعتراض به آزادی زندانیان مسلمان از زندان برگزار شده بود بدست نیروهای امنیتی تایلند کشته شدند. نارسیوات یکی از بخش های تایلند است که در آنجا اکثریت با مسلمانان است.


وارد شدن احمد بن طولون به مصر:


در دوازده رمضان سال 254هـ مطابق با 3 سپتامبر 867م أحمد بن طولون از طریق باکباک و عراق وارد مصر شد.


بنای مسجدجامع ابن طولون درقاهرة:


در12 رمضان سال 265هـ برابر با 7 می 879م مسجد جامع ابن طولون در قاهر بنا شد.


برپایی دولت دوم عباسی:


در 12 ماه مبارک رمضان سال331هـ برابر با 9 می 943م توزون از طریق ناصر الدوله ابن حمدان وارد بغدادشد و دولت دوم عباسی برپا ساخت.


فتح انطاکیه:


در 12 رمضان سال 666هـ برابر با 25 می 1268م انطاکیه بدست ظاهر بیبرس فتح شد. انطاکیه چنانچه معروف است شهری عربی در جنوب ترکیه است.


 


◊ 13رمضان


نزول انجیل:


انجیل بر پیامبر خدا حضرت عیسى علیه السلام در سیزده رمضان نازل شد.


وفات استاد عمر تلمسانی مرشدسوم جماعت اخوان المسلمین:


در 13 رمضان 1406ه برابر با 22 می 1986م:استاد عمر تلمسانی مرشد سوم جماعت اخوان المسلمین بعد از حیاتی مملو با جهاد وفداکاری وفات یافت. در دوران محنت حکومت جمال عبدالناصر با صبر و ثبات زندانهای ناصری را گذراند. او فردی بود که توانست بعد از مدتها دوری جماعت اخوان از جامعه مصر این جماعت را به صحنه اجتماع مصر برگرداند.


رسیدن عمر بن خطاب به فلسطین وفتح بیت المقدس:


در 13 رمضان 15هـ برابر با 18اکتبر 636م أمیر المؤمنین عمر بن خطاب بعد از جنگهایی که ضررهای زیادی را متوجه سپاه اسلام نموده بود و همگی در راستای فتح شام صورت گرفته بود به فلسطین رسید وکلیدهای شهر قدس بدست او داده شد.او در نامه ای به مردم نوشت که جان و اموالشان در امان است.


رسیدن عبد الرحمن بن هشام به خلافت در قرطبه:


در سیزده رمضان سال 414هـ برابر با 28 نوامبر 1023م عبد الرحمن بن هشام در قرطبه به خلافت دست یافت.او خلیفه اموی مشهور به مستظهر بالله بود و بمدت یک ماه و 17 روز خلافت کرد.


– برخورد صاعقه به مسجد نبوی:


در 13 رمضان سال 886هـ برابر با 5 نوامبر 1481م مسجد نبوی شریف در مدینه منوره دچار صاعقه ای شد که ستونها را سوزاند اما گنبد وقبر سالم ماند.


 


◊ 14رمضان


وفات مظفر الدین کوکبوری:


در 14 رمضان 630ه برابر با 24 یونیو 1233م:مظفر الدین کوکبوری یکی از امیران ماهر و فرماندهان سلطان صلاح الدین ایوبی در جهاد بر علیه صلیبی ها در گذشت. او در 27 محرم 549م متولد شده بود.


ولایت سلطان حسن بن ناصر محمد قلاوون


در14 رمضان 748ه برابر با 18 دسامبر 1347م سلطان حسن بن ناصر محمد قلاوون


حکومت مصر را بدست گرفت.قدرت مطلقا در دست او نبود.وی بزرگترین اثر اسلامی را در مصر موسوم به مدرسه سلطان حسن بنا نهاد.


سیطره مسلمانان بر سرقوسه:


در14 رمضان سال 264هـ برابر با 19 می 878م مسلمانان توانستند بر شهر سرقوسه در جزیره صقلیه مسلط شوند.


قرار دادن سنگ بنای دانشگاه الأزهر:


در 14 رمضان سال 359هـ برابر با 20 یولیو 970م سنگ بنای الازهر گذشته شد و بنای آن تا 2 سال به طول انجامید.


وفات محمد علی پاشا:


در 14 رمضان 1265هـ برابر با 3 اگست 1849م محمد علی پاشای بزرگ حاکم مصر درگذشت.


منبع : اصلاح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا