مقالات

از سخنان ارزشمند شیخ عبدالقادر گیلانی

از سخنان ارزشمند شیخ عبدالقادر گیلانی
شيخ عبدالقادر (رضي الله عنه )روز سه شنبه نوزدهم ماه شوال سال545 ه . ق در مدرسه چنين فرمود:ريا کار لباسش پاک است و دلش نجس  ,از امور مباح رو گردان و در کسب مشروع سست   است. دين را وسيله ارتزاق قرار ميدهد . بطور کلي از تقوي بدور و صراحتا حرام خوار است کار ريائيش را از  عوام مي پوشاند , امّا قادر به پنهان کردن آن از خواص نيست , تمامي زهد و طاعتش ظاهري است ؛ ظاهرش آباد و باطنش ويران است شگفتا ! واي بر تو ! بندگي خدا بر دل است نه به تن , تمام اعمال درست به دل و باطن پيوستگي دارد . لباس ريا را از تن بدر آر و عريان شو   ، تا خداوند متعال لباس تقوي را بر تو بپوشاند  لباس سستي در انجام امر حقّ را از تن بدر کن . لباس شرک واتّکا به خلق را بيرون آور . از لباس خود خواهي و شهوا ت ودورويي عريان شو . لباس چشم داشت از ديگران وعلاقه به اين که در نظر مخلوق ستوده ومقبو ل باشي را دور انداز . لباس دنيا  را در آر ورخت آخرت بپوش .

از اتّکا به قدرت خويش بيرون شو وبه قدرت وخواست خدا متوسّل باش . از سبب هاي ظاهري دوري کن ودست در مسبّب حقيقي بزن . هر گاه اين ها را به جاي آوردي الطاف خداوند شامل حالت خواهد شد . در رحمت بسويت باز مي شود و بخشايش خداوند شامل حالت مي گردد . به سوي  خداوند بشتاب در حالي که تمام خودي خود را هيچ انگاري . وجز بدو  . به ديگرا ن بي اعتنا ئ باشي . با حال پريشان بسويش بشتاب تا تو را مجموع دارد واز پريشا ني هاي ظاهر وباطن رهايت سازد. تا جائيکه اگر تمام در هاي کائنات بر روي تو بسته شود , و تمام  سنگيني هاي جهان بر دوش تو افکنده شود , کوچکترين زيان و ضرري بتو نخواهد رساند . زيرا خداي ترا نگه ميدارد .

کيس که با دست توحيد اتکاء بخلق را نابود کرد , و با دست تواناي زهد از شر دنيا رست , و ما سوي خالق را ناديده انگاشت , صلاح و رستگاري او قطعي است .

من سعادت دنيا و آخرت شما را مي خواهم , و از گزند نفس و هواهاي شيطاني بر حذرتان مي کنم . و توصيه ميکنم پيش از آنکه مرگ بسراغتان بيايد نفس را بميرانيد . ((موتوا قبل ان تموتوا))

(يا قوم ) دعوت مرا اجابت کنيد . من شما را بسوي خدا و در گاه او مي خوانم .

براي حفظ نفس خود دعوت نمي کنم . چون منافق به سود خود تبليغ مي کند نه براي رضاي خدا زيرا او طالب مال دنيا و بهره وري از آن است .

اي نادان گوش به تبليغات و سخنان ريا کاران مده ,و فريب اين دغلکاران را مخور .

تو به مصاحبت پاکان و راستان نياز مندي ,تا از شر نفسي و شهوات ترا باز دارند .

خانه آنان را ملازم باش و از نصايحشان بهره مند شو .

سپس در خانه خود تنها به مجاهدت بپرداز . چه خر گاه به اين دستودات عمل کردي , دردت دوا مي شود , و به اذن خداي عز و جل به هدايت خواهي رسيد . اما تو با زبان وارعي به قلب فاجر . زبانت سپاس خداي را بجا مي اورد و دلت انکار مي کند .

ظاهرت از اسلام خبر ميدهد و باطنت از کفر . ظاهرت موحد است و باطنت مشرک . زهد و تقوي و دينت فقط صوري است و ظاهري . باطنت چنان ويرا ن است که به مزبله و آشغالدان شبيه است . هر گاه بر اين حالت مداوت داشته باشي بدان که شيطان بر قلب چادر زده و در آن جاي گرفته است .

اما مومن ابتداء به آباداني باطن مي پردازد آنگاه بعمارت ظاهر . بمانند کسي است که ساختماني بنا کند , اوّل داخل آنرا به سامان مي اورد و تزيين مي کند , سپس به تهيه در پيکر آن توجّه مي کند . بنا بر اين بايد اوّل با بندگي خداوند و توجه به او امر او عمارات اندرون را سامان داد ؛ و بعد به ظاهر و صورت پرداخت . اصل را بر تحصيل توشه آخرت و فرغ را بر دنيا قرار بايد داد .
منبع :فتح الرّبّاني مجلس هشتم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن