مقالات

از سخنان ارزشمند شیخ عبدالقادر گیلانی

از سخنان ارزشمند شیخ عبدالقادر گیلانی
شیخ عبدالقادر (رضی الله عنه )روز سه شنبه نوزدهم ماه شوال سال۵۴۵ ه . ق در مدرسه چنین فرمود:ریا کار لباسش پاک است و دلش نجس  ,از امور مباح رو گردان و در کسب مشروع سست   است. دین را وسیله ارتزاق قرار میدهد . بطور کلی از تقوی بدور و صراحتا حرام خوار است کار ریائیش را از  عوام می پوشاند , امّا قادر به پنهان کردن آن از خواص نیست , تمامی زهد و طاعتش ظاهری است ؛ ظاهرش آباد و باطنش ویران است شگفتا ! وای بر تو ! بندگی خدا بر دل است نه به تن , تمام اعمال درست به دل و باطن پیوستگی دارد . لباس ریا را از تن بدر آر و عریان شو   ، تا خداوند متعال لباس تقوی را بر تو بپوشاند  لباس سستی در انجام امر حقّ را از تن بدر کن . لباس شرک واتّکا به خلق را بیرون آور . از لباس خود خواهی و شهوا ت ودورویی عریان شو . لباس چشم داشت از دیگران وعلاقه به این که در نظر مخلوق ستوده ومقبو ل باشی را دور انداز . لباس دنیا  را در آر ورخت آخرت بپوش .

از اتّکا به قدرت خویش بیرون شو وبه قدرت وخواست خدا متوسّل باش . از سبب های ظاهری دوری کن ودست در مسبّب حقیقی بزن . هر گاه این ها را به جای آوردی الطاف خداوند شامل حالت خواهد شد . در رحمت بسویت باز می شود و بخشایش خداوند شامل حالت می گردد . به سوی  خداوند بشتاب در حالی که تمام خودی خود را هیچ انگاری . وجز بدو  . به دیگرا ن بی اعتنا ئ باشی . با حال پریشان بسویش بشتاب تا تو را مجموع دارد واز پریشا نی های ظاهر وباطن رهایت سازد. تا جائیکه اگر تمام در های کائنات بر روی تو بسته شود , و تمام  سنگینی های جهان بر دوش تو افکنده شود , کوچکترین زیان و ضرری بتو نخواهد رساند . زیرا خدای ترا نگه میدارد .

کیس که با دست توحید اتکاء بخلق را نابود کرد , و با دست توانای زهد از شر دنیا رست , و ما سوی خالق را نادیده انگاشت , صلاح و رستگاری او قطعی است .

من سعادت دنیا و آخرت شما را می خواهم , و از گزند نفس و هواهای شیطانی بر حذرتان می کنم . و توصیه میکنم پیش از آنکه مرگ بسراغتان بیاید نفس را بمیرانید . ((موتوا قبل ان تموتوا))

(یا قوم ) دعوت مرا اجابت کنید . من شما را بسوی خدا و در گاه او می خوانم .

برای حفظ نفس خود دعوت نمی کنم . چون منافق به سود خود تبلیغ می کند نه برای رضای خدا زیرا او طالب مال دنیا و بهره وری از آن است .

ای نادان گوش به تبلیغات و سخنان ریا کاران مده ,و فریب این دغلکاران را مخور .

تو به مصاحبت پاکان و راستان نیاز مندی ,تا از شر نفسی و شهوات ترا باز دارند .

خانه آنان را ملازم باش و از نصایحشان بهره مند شو .

سپس در خانه خود تنها به مجاهدت بپرداز . چه خر گاه به این دستودات عمل کردی , دردت دوا می شود , و به اذن خدای عز و جل به هدایت خواهی رسید . اما تو با زبان وارعی به قلب فاجر . زبانت سپاس خدای را بجا می اورد و دلت انکار می کند .

ظاهرت از اسلام خبر میدهد و باطنت از کفر . ظاهرت موحد است و باطنت مشرک . زهد و تقوی و دینت فقط صوری است و ظاهری . باطنت چنان ویرا ن است که به مزبله و آشغالدان شبیه است . هر گاه بر این حالت مداوت داشته باشی بدان که شیطان بر قلب چادر زده و در آن جای گرفته است .

اما مومن ابتداء به آبادانی باطن می پردازد آنگاه بعمارت ظاهر . بمانند کسی است که ساختمانی بنا کند , اوّل داخل آنرا به سامان می اورد و تزیین می کند , سپس به تهیه در پیکر آن توجّه می کند . بنا بر این باید اوّل با بندگی خداوند و توجه به او امر او عمارات اندرون را سامان داد ؛ و بعد به ظاهر و صورت پرداخت . اصل را بر تحصیل توشه آخرت و فرغ را بر دنیا قرار باید داد .
منبع :فتح الرّبّانی مجلس هشتم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا