خانه ---> زندگی نامه ---> پيامي امام مودودی به همه مسلمانان

پيامي امام مودودی به همه مسلمانان

پيامي امام مودودی به همه مسلمانان


مودودي در باره مهمترين وظيفه مسلمانان ميگويد: «پيام من به همه مسلمانان اين است كه مسئوليت هاي خود را تشخيص داده و به آن عمل كنند. برادران و خواهران! تنها با اعتراف به اسلام و پذيرش خداوند و دين او بري الذمّه نخواهيد شد. اين امر، مسئوليت هايي را نيز متوجه شما كرده و بر شما واجب است كه در انجام آنها كوشا باشيد. در غير اين صورت هم در اين دنيا و هم در آخرت مواخذه ميشويد. اين مسئوليت ها كدامند؟ اين كه شما به خداوند، فرشتگان او، كتابهاي آسماني ‌، پيامبران، و روز قيامت ايمان بياوريد. البته ايمان آوردن تنها اين نيست كه نماز بخوانيد، روزه بگيريد، زكات بپردازيد و حج انجام دهيد. بايد در ازدواج و در طلاق و ارث طبق مقررات اسلامي عمل كرده، بلكه علاوه بر اين امور، بزرگترين مسئوليت شما به عنوان مسلمان اين است كه براي مردم گواه آن حقيقتي باشيد كه پذيرفته ايد. قرآن از شما به عنوان ملت مسلمان خواسته بر بندگان خدا حجت را تمام كنيد.


 


«وَ كَذَالِكَ جَعَلْنَاكُمْ اُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَي النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيداً»


“شما را امتي كه در وسط شاهراه قرار دارد، ساختيم، تا در برابر مردم گواه دين خدا باشيد.»


 


آري، در اين آيه گواه بودن در برابر حق در برابر مردم، از مهمترين هدفهاي اين امت است. اگر اين هدف را تأمين نكرديد، تمام عمر را هدر داده ايد. آن را خدا بر شما واجب كرده است. مي فرمايد:


«يَا اَيُّهَا الَّذِينَ امَنُوا كُونُو قَوَّامِيْنَ لله شُهَدَاءَ بِالْقِسطِ»


“اي صاحبان ايمان، گواه راستي دين خدا باشيد.”


اين حكم محض نيست بلكه فرمان موكد است. زيرا مي فرمايد:


«وَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنْ كَتَمَ شَهَادَةً عِنْدَهُ مِنَ اللهِ»


“كيست ستمكار تر از آن كسي كه شهادت خدا را پنهان كند.”


خداوند، سرانجام بجا نياوردن اين مسئوليت را چنين فرموده كه قبل از شما يهود در مقام اداي اين شهادت و رسالت بودند اما به خاطر كتمان حق و شهادت عليه آن و به تعبيري به خاطر شهادت براي باطل مورد لعن و نفرين قرار گرفتند. ميفرمايد:


«ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الذِلَّةُ وَالْمَسْكَنَةُ وَ بَاؤا بِغَضَبٍ مِنَ الله»


“مهر ذلت، بينوايي بر آنان زده شد و مورد خشم خداوند قرار گرفتند.”


منظور از اين شهادت كه مسئوليت آن به شما گذاشته شده اين است كه؛ آن دين حقي كه براي شما آمده و واقعيتي كه بر شما منكشف شده ‌، راه نجات و پيروزي انسانهاست. حقيقت و راستي آن را به مردم نشان دهيد و حجت دين را بر مردم كامل كنيد.


اين اثبات به دو صورت ممكن است؛ يكي كلامي(زباني) و ديگري عملي. كلامي يعني با زبان و قلم حقيقتي را كه به وسيله پيامبران به ما رسيده است، به صورت روشن و با استفاده از ابزار روز به مردم برسانيم. و آنچه را كه خداوند براي راهنمايي انسان در عرصه هاي فكري، اخلاق، تمدن و معاملات، نظم و عدالت، تدبير مملكت و در ساير ابعاد زندگي فرستاده است، به صورت روشن بيان كرده با دلايل و شواهد، حقانيت آن را به اثبات برسانيم و تفكر مخالف آن را نقد كرده و معايب آن را مطرح كنيم و اين ممكن نيست مگر هنگامي كه امت، از هر جهت براي هدايت خلق، نگران و كوشا باشد، همانگونه كه پيامبران بودند. براي اداي اين حق لازم است كه كار هدايت خلق ، محور تمام تلاش اجتماعي و ملي ما قرار گيرد. همه توان فكري و فيزيكي خود را متوجه اين امر كنيم. در تمام سرگرميها و فعاليت ها بايد اين مقصد(هدايت خلق) را در نظر داشته باشيم و هرگونه حركت و كوششي عليه آن را در نطفه خفه كنيم.


اثبات يا شهادت عملي يعني نمود آن اصول حق در زندگي عملي است. بدين صورت مردم حقانيت دين را نه تنها در كلام بلكه به چشم خواهند ديد. دنيا بايد از منش مسلمانان به اهميت ايمان پي ببرد و باور كند كه اين دين(اسلام) با رهنمود هاي سازنده خود، چه انسان هاي خوبي را ميسازد و چه تمدن درخشاني را تقديم بشر ميكند. روي چه خطوط صحيح، علوم و فنون را رشد ميدهد و چه محيط هاي اقتصادي منصفانه اي را بوجود مي آورد. چگونه مردم به كمك و ياري همديگر ميشتابند و خوبيها را در دامان خود جاي ميدهند؟


حق اين شهادت(شهادت عملي) وقتي ادا ميشود كه مسلمانان در زندگي فردي و اجتماعي تابلوي تمام نمايي از حقانيت و صداقت دين خود باشد. كارنامه هر يك مظهر حق باشد و خانه ها از حقانيت آن معطر باشند. مغازه ها، كارخانه ها و مراكز تجاري از چراغ حقيقت آن درخشان باشند. مدارس از آن منور باشند و ادب و مطبوعات، سند و شاهد زنده اي بر حقانيت آن باشند. استراتژي ملي و تلاش اجتماعي دليل روشني بر اين صداقت باشد.


خلاصه اينكه هر جا و تحت هر شرايطي اگر با كسي روبرو شديم، طرف از شيوه عملكرد ما به حقيقت دين اسلام پي ببرد. زندگي انسانها هم با توسل به اين اصول اصلاح ميشود. همه اين اصول هم هنگامي محقق ميشود كه حكومتي بر آن مبنا تشكيل شود. چنين حكومتي با عدالت خود، با برنامه هاي اصلاحي اش، با حسن انتظام و امنيتش با سيره نيك دولتمردانش ‌، با استراتژي داخلي و سياست خارجي خدا پسندانه اش، با جنگ شرافتمندانه و صلح عادلانه اش و با آسايش و رستگاري يي كه براي مردمش ايجاد ميكند،‌ ثابت ميكند كه پيروي از ديني كه اين حكومت بر آن مبتني است، ميتواند سعادت دنيوي و رستگاري آخرت را براي انسانها به وجود آورد. در اين صورت امت اسلامي آن مسئوليتي را كه بر دوش گرفته انجام داده و حجت را تمام كرده است و ميتواند در روز قيامت در برابر پيامبر اكرم گواهي دهد كه آنچه را او آورده، به ديگران ابلاغ كرده است و اگر كسي از اين دين تبعيت نكرد، خود او مسئول است.


من هم پيامي را كه پيامبر(ص) از سوي پروردگارش آورد، تكرار ميكنم كه:


«تَعَالَوا اِلَي كَلِمَةٍ سَواءٍ بَينَنَا وَ بَينكُمْ اَلاَّ تَعْبُدُوا اِلاَّ الله وَ لَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَ لَا يَتَّخِذَ بَعضُنَا بَعضاً اَرْبَاباً مِنْ دُونِ اللهِ»


“بياييد به سوي آنچه كه ميان ما و شما مشترك است و اينكه غير از خدا كسي را عبادت نكنيم و كسي را با وي شريك نگيريم.”


هيچكدام از ما غير از خدا را كار ساز و مشكل گشا نداند. همه ما بنده يك خدا ،‌ پيرو يك پيامبر و معتقد به يك كتاب آسماني هستيم و يك قبله را مركز و مرجع خود ميدانيم. بياييد همه ما و شما بر اين نكته كه، غير خدا را بندگي نكنيم، بجز قانون وي ديگر از هيچ قانوني تبعيت ننماييم و غير از حكم و فرمان او، حكم ديگران را بر زمين به اجرا در نياوريم، وحدت نظر و وحدت عمل پيدا كنيم. _


 


و آخر دعوانا ان الحمد لله ربّ العالمين.


—————————————————–


منبع : زندگینامه سید ابوالاعلی مودودی


مولف : سعید اسعد گیلانی


مترجم : استاد نذیر احمد سلامی


انتشارات : نشر احسان 1380


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@