مقالات

پرهیزکاری و عمل نیک

پرهیزکاری و عمل نیک

« این رساله فوق العاده مهم است »

بدیع الزمان سعید نورسی

بردران عزیز و با وفایم : دراین ایام –در مورد بنیاد و بنیان تقوی و پرهیزکاری و عمل صالح که بعد از موضوع ایمان در نظر قران کریم ،مهمترین بنیاد و اساس می باشد ،اندیشیدم .

 

پرهیزکاری عبارت است از :  ترک اعمال ممنوع و حرام و دوری جستن از گناهان و پلیدی ها .

عمل صالح عبارت است از :  انجام دادن دستور به منظور کسب ثواب و خیرات .

 

دراین زمان که دوران ریشه کن شدن و نابودی مبانی اخلاق و روح است ،و دوران تحریک شهوات و ورش نفس اماره است .دوران لجام  گسیختگی شهوات است .در این اوقات پرهیز کاری اساس و بنیانی بسیار مهم ،بلکه حتی سنگ زیر بنا به حساب می آید ،و اهمیت و برتری زیادی به خود اختصاص داده است ،چون پرهیزکاری عبارت است از دفع مفاسد و ترک گناهان کبیره ،و بنا بقاعده کلی همیشه دفع مفاسد بهتر از جلب منافع است .

 

و از آنجاییکه در این مرحله جریانات بنیان کن برای روح و اخلاق هر چه بیشتر ،قویتر و بزرگتر می شود ،تقوی ،به صورت بزرگترین اساس و محکمترین سد راه جلو گیری این جریان بنیان کن و هولناک ،در آمده است ،از این رو فردیکه فرایض را انجام میدهد و از ارتکاب کبا یر دوری می جوید ،به امید خدا نجات می یابد چون انجام دادن کار نیک و خالص ،با وجود این همه کبایر همه گیر ،امری است کمیاب و نادر .واقعاًانجام دادن یک عمل نیک در این شرایط حساس و اوضاع مشکل و سنگین ،به منزله اعمالی فراوان است و حکم آن را دارد.پرهزکاری خود متضمن نوعی عمل صالح است زیرا ترک نمودن حرام واجب است و ثواب انجام دادن واجب به مراتب بیشتر از ثواب انجام دادن سنن و نوافل است .در این عصر و زمانه که بدیها و گناهان از هر سو هجوم آورده است پرهیز و دوری جستن از یک گناه یا عملی ناچیز به منزله اجتناب و ترک صدها گناه است ، که از آن گناه ناشی می شود ، وبه منزله انجام دادن صدها واجب است.

این نکته شایان بسی توجه واهتمام است و بدون خلوص نیت و تقوی و قصد فرار از گناه ، به دست نمی آید و میسر نیست و با انجام دادن آن انسان اجر و ثواب اعمال فراوانی نصیبش می شود که در آن کوشش چندانی نکرده است .

 

مهمترین وظیفه مسلمانان و خادمان قرآن کریم در این مرحله عبارتند است از:

 

اینکه تقوی و پرهیزگاری را اساس و بنیان تمام برنامه ها و اعمال خود قرار داده ،آنگاه مطابق آن در برابر جریان بنیان برانداز مهاجم و هولناک گناهان پیرامون خود قیام کنند، چون در ضمن حیات اجتماعی کنونی انسان در هر دقیقه با هزاران گناه و خطایا مواجه می شود، پس بدون تردید تقوا می تواند انسان را وادار کند صدها عمل نیک را انجام دهد ، واین امر با دوری جستن و اجتناب از محرمات میسر است. آنچه مسلم است ؛ بیست نفر در مدت بیست روز نمی توانند  ساختمانی را بسازند وانگهی تنها یک نفر می تواند در مدت یک روز آن را ویران کند واز بیخ و بن بر افکند.

 

پس در مقابل یک نفر خرابکار وبنیان افکن( اخلاقی و روحی ) باید بیست نفر سازنده و تعمیر کار کار کنند، اما متاسفانه ما عکس آنرا مشاهده می کنیم ودر مقابل هزاران خرابکار و ویرانگر فقط یک سازنده موجود است و آن هم رسایل نور است.

لذا مقاومت و قیام و مقابله خادمان قرآن به تنهایی،در مقابل چنان تخریبات هولناکی ، جداً کاری است فوق العاده و خارق العاده ! و اگر این دو نیروی مخالف ، برابربودند خوار ق و پیروزیهای مهم در ساختمان و بنای ( اخلاقی و روحی ) مشاهده می کردی بگذار تنها یک مثال بیاوریم :

 

یکی از مهمترین و بزرگترین سنگهای زیربنای حیات اجتماعی  عبارت است از:  

اینکه کوچک احترام بزرگ را رعایت کند، و بزرگ نسبت به کوچک محبت و ترحم و دلسوزی داشته باشد،اما با کمال تأسف مگر نمی بینی این ساختمان به کلی واژگون ومنهدم شده و فروریخته است؟تا جاییکه ، اخبار و گزارشهای اسفناک و رنج آور و حوادثی دردناک در مورد مادران و پدران می شنویم،ومسلم است تمام این نابسامانیها به سبب خرابی و واژگون شدن این اساس استوار،رخ میدهند!

اما از پرتو فیض ولطف وفضل الهی هرجا رسایل قرآنی جا پایی یافته است در مقابل این خرابکاری ها ایستاده و مقاومت کرده است وفرصت ویران شدن این بنیان اساسی اجتماعی را نداده است بلکه حتی به مرمت و تعمیر این خرابکاری ها نیز پرداخته است.

همانطور یاجوج و ماجوج با تخریب سد ذوالقرنین فساد را در روی زمین رایج  و منتشر کردند،امروز،با تخریب سد قرآن،فسادی بد تر از فساد یاجوج و ماجوج گیتی را فرا گرفته و منتشر شده و دنیا را در تاریکی هراس و آشوب و هرج و مرج فرو برده است، و تیره روزی های شنیع و زشتی الحاد،حیات اجتماعی واخلاقی را در بر گرفته است…از بر وبحر فساد نمایان شد.و این ظهور فساد نتیجه تزلزل سد قرآن و شریعت و دین محمدی است.

از این روقیام و مبارزه وجهاد معنوی طلاب نور،بر ضد این جریان سیل آسا و بنیان بر انداز_به امید خدا_جهادی عظیم و پر ثواب به حساب می آید، زیرا جرقه از آتش جهاد صحابه کرام که در مقابل عمل کوچک به ثوابی جزیل نائل می شوند،در این جهاد نیز دیده می شود و به چشم می خورد.

 

پس ای برادران عزیز!

در چنین اوقات حساس و خطیری ودر مقابل این حوادث سهمگین و بزرگ، بدانید : که بزرگترین نیروی ما – بعد از نیروی اخلاص – همانا «تشریک مساعی در اعمال اخروی است» و بدین وسیله هریک از شما در دفتر اعمال برادران، نیکی های فراوان ثبت و ضبط می کند، همانطور که به وسیله زبان ،کمک و امداد به دژ و قلعه تقوی  ارسال می دارد.

مخصوصاً برادر حقیر و ضعیفتان« سعید»[۱] که از هر طرف در معرض هجوم شدید قرار گرفته است، دراین سه ماه مبارک و این ایام مشهود، سخت به کمک و مساعدت شما نیازمند است.

من هرگز این کمک را ازشما بعید نمی دانم، زیرا شما صلاحیت و استعداد چنین کوششی را دارید،وشما قهرمانان با وفا ومشفق به حال برادر خود هستید، ومن با تمام جوارحم این کمک  معنوی را از صمیم قلب خواستارم.

 من هنوز به نوبه خود طلاب را در ادعیه و حسنات خود شریک خواهم نمود، بلکه هر روز به نام طلاب نور بیش از صد بار در پیشگاه حضرت حق دعا می کنم، اما به شرط التزام و وفا به ایمان . دستور تشریک مساعی در اعمال اخروی چنین است.

—————————————————-

منبع: راهنمای نسل جوان

نویسند: استاد سعید نورسی

مترجم: محمد طاهر حسینی

نشر:  احسان -۷۱

 

 [۱] – سعید نورسی، نویسنده همین مقاله می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا