خبر های جدید

«احمد چلبی» درگذشت

«احمد چلبی» درگذشت

شبکه العربیه در خبری فوری اعلام کرد که «احمد چلبی» سیاستمدار عراقی و رئیس کنگره ملی این کشور، بر اثر سکته قلبی درگذشت. احمد چلبی (به عربی: أحمد عبد الهادی الجلبی) یکی از شناخته شده ترین چهره های مخالف صدام به شمار می رفت که متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۴۴ در کاظمین عراق بود.

چلبی در سال ۱۹۵۶ عراق را به همراه خانواده اش ترک کرد و بیشتر زندگی خود را در آمریکا و انگلیس گذراند. در میانهٔ دهه ۱۹۶۰، با «ویتفیلد دیفی» در مؤسسه فنآوری ماساچوست همکاری کرد و لیسانس ریاضیات خود را از آنجا گرفت. در سال ۱۹۶۹ دکترای ریاضیات خود را از دانشگاه شیکاگو تحت سرپرستی جرج گلاوبرمن دریافت کرد و پس از آن استاد دانشگاه آمریکایی بیروت شد.

وی در سال ۱۹۷۱ با «لیلا عسیران» دختر «عادل عسیران» سیاستمدار لبنانی ازدواج کرد و چهار فرزند دارد.

چلبی که او را احمد نیز می نامند پس از ترک عراق تا اشغال عراق به کشور بازنگشت.

مجله ی نیوزویک احمد چلبی را یک سیاستمدار  شیعه و از آن مهم تر یک فعال اقتصادی زیرک معرفی می کند و می نویسد: ریشه نوع زندگی سیاسی و اقتصادی وی به خانواده او باز می گردد. خانواده ی چلبی از زمانی که خاندان هاشمی در عراق از سوی انگلیس حضور محکمی پیدا کرد، به عنوان عنصری برجسته در حوزه اقتصاد ی و امور مالی این کشور شناخته شد؛ به گونه ای این که این روند تا سال ۱۹۵۸ که در عراق کودتا روی داد تداوم یافت. پس از وقوع کودتا در عراق خانواده احمد چلبی به خارج از عراق و به کشورهایی همچون لبنان و یمن تبعید شد. اما این خانواده سرشناس اقتصادی، با اتخاذ سیاستهای خاص خود ، تشکیلات تجارت بانکداری گسترده ای از جمله مراکز مالی فعال در ژنو، بیروت و امان ایجاد کرد همچنین خود احمد چلبی نیز در سال ۱۹۷۷ بانک پترا (petra bank) را در اردن تاسیس کرد که طی دو سال به عنوان دومین بانک بزرگ و سرشناس این کشور شناخته شد.

احمد چلبی که در سال ۱۹۴۴ در عراق به دنیا آمد، یک مسلمان شیعه است و حضور موفق اقتصادی اش در زمینه بانکداری و تاسیس مراکز پولی سرشناس در برخی کشورهای جهان از جمله سوئیس را بیش از پیش مرهون خانواده قدرتمند اقتصادی خود می داند. او در خصوص حضور موفق اقتصادی ش در اردن در گفت وگویی اعلام کرده بود: من سیاست خود را در قالب بانک پترا معرفی کرده و وام های مالی کوچک و بزرگ فراوان در اختیار گروه های مختلف مردم اردن قرار دادم.

وی از ۱سپتامبر ۲۰۰۳ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۳، رئیس جمهور حکومت انتقالی عراق بود و از دسامبر ۲۰۰۵ تا ژانویه ۲۰۰۶ وزیر نفت این کشور بود.

منبع: دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا