به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
دعوت و داعی

مناجات و نیایش

مناجات و نیایش

استاد مصطفی مشهور / مترجم: مجتبی دوروزی

خدایا در سکون وسکوت شب رو سوی در گاه تو آورده ام در حالی که مردم در خوابند تاخواسته ام را از تو بطلبم و تو آن را بر آورده کنی، نیازمند مسکینی دروازه ی کریم بخشنده ای را می کوبد.

یکی از دلائل لطف و کرمش این است که می بخشد در حالی که هیچ واسطه و مانعی را میان من و خودش قرار نداده است و میفرماید:

«ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ»

« مرا به فریاد خوانید تا بپذیرم» غافر/60

 رو سوی درگاهت آورده ام و فضل و کرمت را می طلبم و تورا می خوانم در حالی که یقین دارم دعایم را پاسخ می گویی و هرگز مرا نا امید و ناکام رها نمی کنی به کرمت چشم دوخته ام همچنین از تو می خواهم که شیوه ی درست دعا کردن را به من الهام کنی.

خدایا…. تو را عبادت وپرستش می کنم و می دانم که تو از عبادت من بی نیازی و تو را به فریاد می طلبم واز یاریت بی نیاز نیستم.پروردگارم مرا به سوی راه راستت هدایت فرما و مرا به شیوه ای بسیار زیبا به سوی خود باز گردان.

پروردگارا در باقیمانده ی عمرم طاعتت را روزیم گردان ومرا در انجام هر آنچه سبب خشنودیت می شود موفق دار و مرا از هر آنچه سبب برانگیختن خشمت می شود مصون و محفوظ دار. پروردگارا به نفس من تقوی ارزانی دار و آن را پاکیزه گردان زیرا تو بهترین کسی هستی که آن را تزکیه می کنی، تو ولی و سرپرست نفس من هستی

پروردگارا بدرستی خواست و مشیت تو بدان تعلق گرفت که من و برادرانم در مسیر دعوت قرار گیریم آن هم در این ایام که مرحله ی حساسی از عمر دعوت اسلامی است. بعد از سقوط حکومت اسلامی و خلافت( اسلامی ) و رسوب توده های انبوه جهل نسبت به حقیقت اسلام و برداشت های غلط و عادات جاهلی و انحرافات عقیدتی و آنچه از ضعف و سستی و تفرقه و اختلاف دامنگیر مسلمین شده و دشمنان خدا با انواع نیرنگها و جنگ های وحشیانه براسلام  و مسلمین تسلط یافته اند.

اسلام عظیم و بزرگواری که برای ما اختیار نموده ای و ما مفتخر به آن گشته ایم بر ما واجب نموده که دست بسته و ناتوان تسلیم این شرایط و موقعیت نشویم و یر تمامی مسلمانان واجب گردانیده که قیام کنند و به کتاب پروردگار و سنت پیامبرشان(ص) تمسک جسته تا این توده انبوه را از بن برکنده و نابود کنند وتا مسلمین از تمامی انواع ضعف و سستی و تفرقه و اختلاف نجات یابند واین که همگی به ریسمان الهی چنگ زنند تا با کمک هم حکومت اسلامی را بر پا داشته و خلافت حقیقی را باز گدانند و دشمنی و عداوت دشمنان را پس زده و به خود باز گردانند و امکان حکومت دین خدا را در زمین محقق گردانند:

«‏ وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّى لاَ تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلّه فَإِنِ انتَهَوْاْ فَإِنَّ اللّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ بَصِيرٌ ‏»

(‏ و با آنان پيكار كنيد تا فتنه‌اي باقي نماند ( و نيروئي نداشته باشند كه با آن بتوانند شما را از دينتان برگردانند ) و دين خالصانه از آن خدا گردد ( و مؤمنان جز از خدا نترسند و آزادانه به دستور آئين خويش زيست كنند ) . پس اگر ( از روش نادرست خود ) دست برداشتند ( و اسلام را پذيرفتند ، دست از آنان بداريد ، چرا كه ) خدا مي‌بيند چيزهائي را كه مي‌كنند ( و كيفرشان مي‌دهد ) . ‏انفال/39

خدایا…. چه امانت سنگینی و چه کار بس مهمی است که این توده ی جهالت ونادانی از بین برده شود و بنیانی مستحکم مستقر گردد تا این بنای عظیم بر آن افراشته شود! اما با تمام احساس مان نسبت به سنگینی امانت احساس دیگری نیز به ما دست می دهد و آن افتخار با عظمتی است که نصیب ما می شود در این که نقشی در ادای این واجب و تحقق این خیر برای بشریت و نسل های آینده خواهیم داشت همچنین امید فراوان داریم که اجر و پاداش بزرگ نصیب ما شود.

پروردگارا از تو می طلبیم که ما را در انتخاب این راه اهلیت و شایستگی ارزانی داری ودر این آزمون سربلند و پیروز گردیم. پروردگارا سینه های ما را گشایش عطا فرما و کارهایمان را سهل و آسان گردان، ای کسی که فرمان ودستور در قبضه ی قدرت توست وبر هر چیزی توانایی. خدایا هیچ کار و امری آسان نیست مگر این که تو آن را آسان گردانی ،پس برما آسان گردان و یاوری فرما ای کریم.

پروردگارا…. با وجودی که می دانیم اسلام تحقق این کار مهم و عظیم را بر تمامی مسلمین واجب نموده است و می دانیم که این کار ممکن نیست که به صورت فردی تحقق یابد، بلکه نیازمند کاری جمعی و منظم است ، پس یقین یافتم که کار جمعی بر ما واجب است، زیرا هر آنچه واجبی بدان تکمیل شود آن نیز واجب است و به خاطر تکمیل این واجب و اجرای خوب آن لازم است که در انتخابی درست و زیبا در قالب و چارچوب جماعتی که این واجب در آن تحقق یابد بکوشیم و توفیق تو در این انتخاب همراهمان بوده پس ما را به راه دعوت ارشاد فرموده ای آنهم با تلاشگران راست کردار و راست گفتار پس سپاس و ستایش و شکر از آن توست و به خاطر هدایت و توفیقت تو را سپاس می گوییم و آن کس که ما را به این خیر رهنمون کرد بهترین پاداش عنایت فرما.

الهی بعد از آن که نشانه های راه دعوت را برایم روشن و واضح گردانیدی  به اعتماد و اطمینان کامل آن را پیمودیم ودانستیم که همان راه رسول محبوبمان است که خود و یارانش آن را طی کردند یعنی: ایمان و عمل….. محبت و برادری…. واز سیره و روش محبوبت مصطفی(ص) دانستیم که این راه با گلها فرش نشده بلکه پر از مشکلات و سختی است راهی  که در آن خارها وموانع و آزمایش ها وابتلاها وجود دارد،اما با با این وصف آگاهانه و با رضایت فقط بخاطر اطاعت و نزدیکی جستن به تو آن را انتخاب کردم و این که دعوتت را پاسخ گفته باشم و به این امید که رضوان و بهشتت را نصیبم فرمایی. تو مرا فرا خواندی و من هم ندایت را لبیک گفتم:

«‏ ‏ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنجِيكُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ ‏-‏ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ‏-‏ يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَيُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ‏-‏ وَأُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ ‏»

(‏ اي مؤمنان ! آيا شما را به بازرگاني و معامله‌اي رهنمود سازم كه شما را از عذاب بسيار دردناك دوزخ رها سازد ؟ ‏‏ ( و آن اين است كه ) به خدا و پيغمبرش ايمان مي‌آوريد ، و در راه خدا با مال و جان تلاش و جهاد مي‌كنيد . اگر بدانيد اين براي شما ( از هر چيز ديگري ) بهتر است . ‏‏ ( اگر اين تجارت را انجام دهيد ، خدا ) گناهانتان را مي‌بخشايد ، و شما را به باغهاي بهشتي داخل مي‌گرداند كه از زير ( كاخها و درختان ) آن جويبارها روان است ، و شما را در منازل و خانه‌هاي خوبي جاي مي‌دهد كه در باغهاي بهشت جاويدان ماندگار ، واقع شده‌اند . پيروزي و رستگاري بزرگ همين است . ‏‏ ( گذشته از اين نعمتها ) نعمت ديگري داريد كه پيروزي خدادادي و فتح نزديكي است ( كه در پرتو آن مكه به دست شما مي‌افتد ) و به مؤمنان مژده بده ( به چيزهائي كه قابل توصيف و بيان نيست ، و فراتر از آن است كه با الفباي انسانها به انسانها شناساند ) . ‏صف/10-13

پروردگارا ما را در ادای واجبات این راه و تکالیف این تجارت سودمند یاری ده و ما را از کمترین سود این بهره و منفعت فراوان محروم نفرما، چه بهره وسود دنیوی آن یا اخروی اش، یعنی یاری و پیروزی و سیادت و سروری در دنیا و رستگاری و تنعم و نجات از عذاب در آخرت.

خدایا .. . همانا به دستاوردهای راه واهداف و وسایل وشروط و تعهداتی که سالک باید آنهارا مراعات نماید دست یافتم و باتو پیمان می بندم که به این شرو ط والزامات تا زمانی که زنده ام وفادار بمانم وآن را به تمام و کمال انجام دهم زیرا پیمان وعهد حقیقی، عهد توست وراه،راه تو ومن بنده ی کمترین توام وکارها همگی خالصانه به خاطر توست و هیچکدام از ما در ورای این راه در پی بهره ی دنیوی خویش نیستیم، پروردگارا یاریگر ما باش تا پیمانت را تمام و کمال اجرا نماییم و از زمره ی راستگویان و راست کرداران باشیم.

پروردگارا… تو فرموده ای وفرموده ات حق است:

«‏ إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْراً عَظِيماً ‏»

(‏ بي‌گمان كساني كه ( در بيعة‌الرضوانِ حديبيّه ) با تو پيمان ( جان ) مي‌بندند ، در حقيقت با خدا پيمان مي‌بندند ، و در اصل ( دست خود را كه در دست پيشوا و رهبرشان پيغمبر مي‌گذارند ، و دست رسول بالاي دست ايشان قرار مي‌گيرد ، اين دست به منزله دست خدا است و ) دست خدا بالاي دست آنان است ! هر كس پيمان‌شكني كند به زيان خود پيمان‌شكني مي‌كند ، و آن كس كه در برابر پيماني كه با خدا بسته است وفادار بماند و آن را رعايت بدارد ، خدا پاداش بسيار بزرگي به او عطاء مي‌كند . ‏) فتح/10

پروردگارا دستم را بگیر تا عهد وبیعتت را به انجام برسانم و از آن تخلف نورزم تا با به دست آوردن پاداشی عظیم رستگار گردم ای کریم بزرگوار.

بار الها… چه بسیار گاهگاهی احساس امید و رغبت وبیم وترس مرا فرا گرفته آنگاه که این سخن بزرگوارانه ات را می خوانم:

«‏ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلاً ‏-‏ لِيَجْزِيَ اللَّهُ الصَّادِقِينَ بِصِدْقِهِمْ وَيُعَذِّبَ الْمُنَافِقِينَ إِن شَاء أَوْ يَتُوبَ عَلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ غَفُوراً رَّحِيماً ‏»

(‏ در ميان مؤمنان مرداني هستند كه با خدا راست بوده‌اند در پيماني كه با او بسته‌اند . برخي پيمان خود را بسر برده‌اند ( و شربت شهادت سركشيده‌اند ) و برخي نيز در انتظارند ( تا كي توفيق رفيق مي‌گردد و جان را به جان آفرين تسليم خواهند كرد ) . آنان هيچ گونه تغيير و تبديلي در عهد و پيمان خود نداده‌اند ( و كمترين انحراف و تزلزلي در كار خود پيدا نكرده‌اند ) . ‏-‏ هدف اين است كه خداوند صادقان را به خاطر صدقشان پاداش بدهد ، و منافقان را هر گاه بخواهد عذاب كند ، و يا ( اگر توبه كنند ) ببخشد و توبه ايشان را بپذيرد . چرا كه خداوند آمرزگار و مهربان است . ‏) احزاب/23/24

احساس امید و رغبت می نمایم چون می پندارم که از زمره ی منتظران شهادتم و به دیدار تو می آیم در حالی بر عهد و پیمانم صادقم بدون هیچ تبدیلی و تغییری،تا به کسانی بپیوندم که در این راه از من پیشی جسته اند تا با هم با بدست آوردن پاداش صداقت پیشه گان به رستگاری و نجات برسیم و احساس بیم و ترس می نمایم چون می پندارم که در مدت زمان باقی مانده از دنیا دچار پیمان شکنی گردم یا آن را تبدیل یا تغییر نمایم و آنگاه از پاداش  صداقت پیشه گان محروم گردم.

پروردگارا ، ای بخشنده و ای مهربان مهرورز، ای کسی که احسانش بالاتر از هر احسانی است، ای صاحب شکوه و عظمت ، عاجزانه از تو می طلبم که کوتاهی وگناهان گذشته ام را ببخشایی و باقی عمرم را نیک گردانی وبا عاقبت بخیریم بر من منت نهی تا به کاروان صالحان صادق بپیوندم . بدرستی برهر آنچه بخواهی توانایی و به اجابت دعا سزاوار و شایسته، ای بهترین سرپرست و یاریگر.

« ‏ وَالَّذِينَ جَاؤُوا مِن بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ»

(‏ كساني كه پس از مهاجرين و انصار به دنيا مي‌آيند ، مي‌گويند : پروردگارا ! ما را و برادران ما را كه در ايمان آوردن بر ما پيشي گرفته‌اند بيامرز . و كينه‌اي نسبت به مؤمنان در دلهايمان جاي مده ، پروردگارا ! تو داراي رأفت و رحمت فراواني هستي) حشر/10 . ‏

پروردگارا در حالی ما را بمیران که مسلمانیم و مارا به صالحان و پاکان ملحق گردان.

«‏ رَّبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِياً يُنَادِي لِلإِيمَانِ أَنْ آمِنُواْ بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الأبْرَارِ ‏-‏ رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدتَّنَا عَلَى رُسُلِكَ وَلاَ تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ ‏»

(‏ پروردگارا ! ما از منادي ( بزرگوار توحيد ، يعني محمّد پسر عبدالّله ) شنيديم كه ( مردم را ) به ايمان به پروردگارشان مي‌خواند و ما ايمان آورديم ( و نداي او را لبّيك گفتيم . اكنون كه چنين است ) پروردگارا ! گناهانمان را بيامرز و بديهايمان را بپوشان و ما را با نيكان و ( در مسير ايشان ) بميران . ‏‏ پروردگارا ! آنچه را كه بر ( زبان ) پيغمبران خود ( و به پاداش تصديق ايشان و پيروي از آنان ) به ما وعده داده‌اي ،  ( از قبيل : پيروزي دنيا و نعمت آخرت ) به ما عطاء كن ، و در روز رستاخيز ما را ( با درآوردن به دوزخ ) خوار و زبون مگردان . بيگمان تو خلف وعده نخواهي كرد . ‏) آل عمران 193/194

خداوندا…. در اولین گامهایی که در مسیر دعوت بر داشتیم با تو عهد و پیمان بستیم که برای انجام خواسته های کار جمعی بپا خیزیم وتا می توانیم بکوشیم از راستگویان و راست کرداران باشیم پس در این راه یاریگر باش…..

با تو پیمان بسته ایم که بر بینشی سالم و صحیح از اسلام و برگرفته از کتاب تو وسنت پیامبرت(ص)  محافظت نماییم.فهمی فراگیر، بدون پذیرش بعضی و طرد دیگری، یعنی: سالم و صحیح یدور از اشتباه یا تحریف ، فهمی پاکیزه و عاری از التقاط و آمیختگی و خالی از بدعت ها و خرافات و آن همان اسلام با قدرت و اصالتی است که پیامبر (ص) آن را آورد. بر محافظت از آن بدون تبدیل یا تغییر ، حریص و آرزومندیم و به عنوان میراثی آن را در اختیار نسل های آینده می نهیم تا ان شاء الله ساختار حکومت اسلامی موعود بر اساس زیر بنا شود:

1-عقیده  توحیدی پاک و بدور از از هر گونه آمیختگی و التقاط.

2-عبادت و پرستش صحیح و سالم و خالی از هر نوع بدعت .

3-شریعت وقانون عادلانه ای که تمام جوانب زندگی را شامل شود.

4-اخلاق نیکوی اسلامی

5-جهاد واجبی که تا روز رستاخیز ادامه خواهد داشت و راهنمای بشریت برای این دین حق خواهد بود.  آمین

———————————————

منبع:کتاب: نیایش

نویسنده: مصطفی مشهور

مترجم: مجتبی دوروزی

انتشارات:مدارا- 84

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن