خبر های جدید

مصر شروط خود را برای ازسرگیری روابط با آنکارا مطرح می‌کند

مصر شروط خود را برای ازسرگیری روابط با آنکارا مطرح می‌کند

برخی منابع خبری گزارش دادند که هیئت مصری در سفر به ترکیه برخی شروط این کشور برای ازسرگیری روابط با آنکارا را مطرح خواهد کرد. برخی رسانه‌های خبری گزارش دادند که یک هیئت دیپلماتیک و امنیتی مصر با میانجیگری عربستان در حال حاضر سرگرم دیدار از آنکارا برای بحث درباره بحران در روابط بین مصر و ترکیه و بیان برخی شروط این کشور برای ازسرگیری روابط با آنکارا و امکان برقراری آشتی بین دو کشور است.

از جمله شروطی که هیئت مصری در جریان سفر به ترکیه مطرح می‌کند، این است که ترکیه متهمان مصری که احکامی علیه آنها صادر شده و اکنون مقیم ترکیه هستند، تحویل مصر دهد.

همچنین هیئت مصری شروط دیگری اعم از اخراج اعضای جماعت اخوان المسلمین از ترکیه و متوقف کردن پخش شبکه‌های ماهواره‌ای وابسته به اخوان المسلمین را مطرح خواهد کرد.

یک منبع بلندپایه که خواست نامش فاش نشود، با اعلام این خبر افزود: نشستی سه جانبه بین مسئولان سعودی و مصری و ترکیه‌ای برگزار خواهد شد تا در آن شروط دو طرف برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و حل بحران مطرح شود؛ به ویژه که ریاض در تلاش برای حل بحران به منظور فعال سازی ائتلاف اسلامی خود است که آن را در ماه گذشته اعلام کرد و در آن مصر و ترکیه حضور دارند.

وی تصریح کرد: قاهره بر خواسته‌های خود پافشاری می‌کند که در صدر آن بحث درباره قاچاق پول‌های مصر توسط عناصر اخوان المسلمین به ترکیه و توقف حمایت از شبه نظامیان مسلح در لیبی و توقف تحریک آفرینی علیه نظام مصر از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای اخوانی است که از خاک ترکیه برنامه پخش می‌کنند.

این منبع گفت: پاسخ آنکارا به این شروط، موضع عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر درباره مشارکت در کنفرانس سران اسلامی را مشخص خواهد کرد. این کنفرانس ماه آوریل برگزار می‌شود و قرار است قاهره ریاست اجلاس را به آنکارا واگذار کند.

این منبع تصریح کرد: هیئت مصری از دو روز پیش در ترکیه به سرمی‌برد و با مسئولان امنیتی برای ارایه شروط مصر و نیز توقف تنش بین دو کشور و بازگشت تدریجی روابط دیپلماتیک –در صورت پاسخ مثبت آنکارا به این خواسته‌ها- ملاقات می‌کند.

منبع: دولت بهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا