خبر های جدید

مخالفت دادگاه مصر با ممنوعیت ورود اعضای حماس به این کشور

مخالفت دادگاه مصر با ممنوعیت ورود اعضای حماس به این کشور

دادگاه مصر با یک دادخواست قضایی در خصوص ممنوعیت تردد اعضای جنبش حماس به خاک این کشور مخالفت کرد. یک منبع قضایی مصری گفت که دادگاه قضایی اداری دادخواستی را که در آن بر ممنوعیت تردد اعضای جنبش حماس به خاک مصر تا پایان اجرای تحقیقات در رابطه با حادثه قتل ۱۶ نیروی ارتش مصر در رفح تاکید شده بود، رد کرد.

در این دادخواست که از سوی یک وکیل مصری ارائه شد، ادعا شده بود که جنبش حماس کشتار رفح در تاریخ ۶ آگوست ۲۰۱۲ را که طی آن ۱۶ نیروی ارتش مصر کشته شدند، مدیریت کرده است.

به دنبال کشتار رفح که طی آن ۱۶ نیروی ارتش کشته و ۷ نفر نیز زخمی شدند، نیروهای مسلح و پلیس مصر اجرای عملیات گسترده امنیتی برای بازداشت متهمان را آغاز کردند و برای نخستین بار از زمان امضای توافق کمپ دیوید بین اسرائیل و مصر در سال ۱۹۷۸، نیروهای صاعقه مصر با پشتیبانی ده ها تانک و بالگردهای آپاچی به سینا یورش بردند.

بر اساس این گزارش، تعدادی از گروه های مسلح مخالف دولت از جمله گروه انصار بیت المقدس که پس از بیعت با داعش به «ولایت سینا» تغییر نام داده است، در شبه جزیره سینا فعالیت دارند.

از سوی دیگر سامی ابو زهری سخنگوی جنبش حماس طی بیانیه ای تاکید کرد حکم دادگاه مصر تصمیمی مهم است که به رعایت عدالت و انصاف از سوی آن در قبال طرف های فلسطینی و برطرف شدن شائبه های موجود در روابط حماس و مصر کمک می کند.

ابو زهری ابراز امیدواری کرد که تصمیم اخیر به بازگشایی سریعتر گذرگاه رفح در مرزهای نوار غزه با مصر کمک کند.

این بیانیه حماس در واکنش به حکم شعبه اول دیوان عدالت اداری مصر صادر شد که دادخواست ارائه شده مبنی بر ممنوعیت ورود و خروج رهبران حماس به مصر تا زمان پایان تحقیقات درباره حادثه کشته شدن ۱۶ سرباز مصری در منطقه مرزی رفح میان اراضی مصر و نوار غزه را رد کرد.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا