خبر های جدید

مصر خواستار میزبانی گولن شد

مصر خواستار میزبانی گولن شد

در حالی که دولت ترکیه درخواست استرداد فتح‌الله گولن را به دولت واشنگتن تحویل داده است،‌ برخی نمایندگان پارلمان مصر و چهره‌های رسانه‌ای این کشور میزبانی از وی را خواستار شدند. در حالی که ترکیه خواستار استرداد فتح‌الله گولن، چهره مخالف ترکیه‌ای و متهم به طراحی کودتای اخیر در این کشور از آمریکا شده است، در چند روز گذشته چهره‌های پارلمانی و رسانه‌ای متعدد مصر خواستار میزبانی از وی در کشورشان شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، ‌رئیس جمهور ترکیه پیش از این گولن را به دست داشتن در کودتای اخیر و برنامه‌ریزی آن متهم کرده و از دولت آمریکا خواست وی را تحویل آنکارا دهد.

چهره‌های مذکور گولن را یک اندیشمند جهانی و یکی از پیشگامان جنبش‌های اسلام اجتماعی در جهان دانسته و تاکید دارند که نمی‌خواهند با میزبانی از گولن از وی به عنوان اهرم فشاری بر دولت اردوغان که با مخالفت‌ها و دشمنی‌ شدیدش با دولت کنونی مصر شناخته می‌شود، استفاده کنند.

این چهره‌ها تاکید دارند،‌ تا زمانی که ترکیه در خاک خود بسیاری از اعضا و رهبران گروه اخوان‌المسلمین را اسکان داده، مصر حق دارد از این مخالف بزرگ ترکیه‌ای میزبانی کند. از جمله حامیان میزبانی از گولن در مصر احمد المسلمانی، یکی از چهره‌های رسانه‌ای این کشور است.

وی در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای “دریم” اظهار داشت: گولن یک چهره‌ فرهنگی، اندیشمند، فیلسوف و چهره‌ای جهانی بوده و شخصیتی مهم برای جنبش‌های اسلام اجتماعی در جهان محسوب می‌شود. وی یکی از قدرتمندترین چهره‌ها در آمریکا و آلمان برای جامعه ترکیه است.

المسلسمانی در ادامه گفت:‌ میزبانی مصر از گولن مانند میزبانی اردوغان از کسانی است که برای ساختار و حاکمیت کشورهای عربی و اسلامی دردسر ایجاد می‌کنند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی الف

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا