خبر های جدید

حزب اسلامگرای عدالت و توسعه برنده انتخابات پارلمانی مراکش

حزب اسلامگرای عدالت و توسعه برنده انتخابات پارلمانی مراکش

 شبکه خبری الحدث از بیانیه وزارت کشور مراکش نقل کرد که حزب عدالت و توسعه با کسب ۱۲۵ کرسی از مجموع ۳۹۵ کرسی پارلمان این کشور، پیروز انتخابات پارلمانی لقب گرفته و حتی نسبت به دوره قبل پارلمان با ۱۰۷ کرسی نیز پیشرفت داشته جایی که ۱۸ کرسی بیشتر را از آن خود کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت کشور مراکش در بیانیه خود همچنین اعلام کرد که حزب لیبرال و نزدیک به دیوان پادشاهی «اصالت و مدرنیته» (PAM) نیز با پیشرفت چشمگیری نسبت به ۴۷ کرسی دوره قبل پارلمان این کشور، با ۱۰۲ کرسی در جای دوم انتخابات پارلمانی کنونی قرار گرفته و حزب محافظه کار «استقلال» نیز با ۴۶ کرسی جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

در همین حال، تجمع ملی آزادگان با ۳۷ کرسی، جنبش مردمی با ۲۷ کرسی و اتحادیه سوسیالیست نیروهای مردمی نیز با ۲۰ کرسی در جایگاه های چهارم تا ششم انتخابات پارلمانی مراکش قرار گرفته اند.

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی مراکش، «عبدالله بنکیران»، نخست وزیر کنونی این کشور و رئیس حزب عدالت و توسعه برای تشکیل دولت جدید باید به ائتلاف با دیگر احزاب روی بیاورد تا نصف به علاوه یک آرای نمایندگان پارلمان (۱۹۸ کرسی) لازم برای اخذ رای اعتماد از پارلمان را تضمین کند.

این در حالی است که بر اساس قانون اساسی مراکش، رئیس حزب پیروز انتخابات پارلمانی از سوی پادشاه این کشور مامور تشکیل دولت جدید خواهد شد که در هر صورت باید دولت ائتلافی باشد چرا که حزب پیروز حتی در صورت کسب بیش از ۵۰ درصد کرسی های پارلمان نیز نمی تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد.

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا