خبر های جدید

مراکش، دوخت و فروش برقع را ممنوع کرد

مراکش، دوخت و فروش برقع را ممنوع کرد

وزارت کشور مراکش به مسئولان وابسته به این وزارتخانه در سراسر کشور دستور داده است تا از فروش و دوخت هرگونه برقع ممانعت کنند. این موضوع در بین محافل و سایت های شبکه های اجتماعی و جریان سلفی در این کشور جنجال به پا کرده است.

وزارت کشور مراکش هنوز مشخص نکرده است که آیا پوشیدن برقع در اماکن عمومی و خیابان ها ممنوع است یا خیر. در شهر بزرگ «الدارالبیضا» پایتخت اقتصادی مراکش که به استقرار بازارهای عمده فروشی معروف است، مقامات محلی مغازه هایی که اقدام به فروش برقع می کنند را زیر نظر گرفته اند.

یک منبع در وزارت کشور مراکش در این باره به روزنامه هافینگتون پست آمریکا گفته است: نظارت بر فروشگاههای شهر الدار البیضاء که اقدام به فروش برقع می کنند، آغاز شده است. این منبع که خواسته است نامش فاش نشود، افزود: دستورات ویژه وزارت کشور در این خصوص شامل تذکر به فروشگاهها و هشدار نسبت به دوخت و فروش برقع  می باشد.

منبع یاد شده همچنین اعلام کرده است که این اقدام به دلایل امنیتی صورت گرفته است چرا که افرادی که اقدام به استفاده از برقع می کنند قابل شناسایی نمی باشند.

این موضوع که هنوز به طور رسمی اعلام نشده، واکنش های متفاوتی در محافل و شبکه های اجتماعی در پی داشته است. برخی از کاربران این شبکه ها از چنین اقدامی حمایت کرده و برخی دیگر که بیشتر از حامیان جریان سلفی در این کشور هستند، آن را نقض آزادی عنوان کرده اند.

این در حالی است که «شیخ محمد فیزاری» از شیوخ سرشناس سلفی های مراکش در گفتگو با هافینگتون پست ضمن حمایت از چنین اقدمی گفته است: برقع، حجاب نیست بلکه لباسی است که در افغانستان، پاکستان و دیگر کشوربه کار برده می شود و گروههای افراطی مانند داعش از ان استفاده می کنند. وی از وزات کشور مراکش خواسته است همچنین لباس هایی که  باعث اهانت به شخصیت زنان می شود را نیز ممنوع کنند.

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا