خبر های جدید

اردوغان لایحه اصلاحات قانون اساسی را تایید کرد

اردوغان لایحه اصلاحات قانون اساسی را تایید کرد

دفتر ریاست جمهور ترکیه اعلام کرد، اردوغان لایحه اصلاحات قانون اساسی که راه را برای استقرار نظام ریاست جمهوری در این کشور هموار می کند، تایید کرده است و در عین حال معاون نخست وزیر ترکیه نیز گفته، همه‌پرسی بر سر این بسته اصطلاحات احتمالا در تاریخ ۱۶ آوریل برگزار شود.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است، این اصلاحات باعث به وجود آمدن ثبات در زمان پر آشوب فعلی در ترکیه خواهد شد و جلوی بازگشت این کشور به ائتلاف‌های سیاسی شکننده سابق را خواهد گرفت. با این حال مخالفان دولت او نگران هستند با نظام ریاست جمهوری، ترکیه گرفتار حکومت استبدادی شود.

در یک بیانیه مختصر که در وبسایت ریاست جمهوری ترکیه منتشر شده آمده، است که این لایحه بعد از تایید از سوی اردوغان نزد دفتر نخست وزیر ترکیه فرستاده شده تا انتشار عمومی پیدا کرده و در معرض همه پرسی قرار بگیرد.

نومان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه نیز در همین حال در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: اکنون که رئیس جمهور این لایحه را تایید کرده، نگاه‌ها به کمیته عالی انتخابات در ترکیه (YSK) دوخته شده است و این کمیته احتمالا اعلام خواهد کرد که ۱۶ آوریل زمان مناسب برای برگزاری این همه‌پرسی خواهد بود.

ماه گذشته میلادی پارلمان ترکیه بعد از کسب رای مثبت بیش از ۳۳۰ نماینده که حداقل آرای لازم بود، این لاحیه را تصویب کرد تا آن را در فرآیند برگزاری همه پرسی قرار دهد.

اگر در همه‌پرسی به این لایحه رای مثبت داده شود، راه برای اردوغان به منظور باقی ماندن در قدرت تا سال ۲۰۲۹ هموار خواهد شد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا