خبر های جدید

واکنش سازمان همکاری اسلامی به تصویب طرح ممنوعیت پخش اذان در قدس اشغالی

واکنش سازمان همکاری اسلامی به تصویب طرح ممنوعیت پخش اذان در قدس اشغالی

سازمان همکاری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای تصویب طرح ممنوعیت پخش صدای اذان از بلندگوی مساجد قدس اشغالی توسط کمیسیون قانون گذاری پارلمان اسرائیل (کنست) را محکوم و اعلام کرد: تصویب این طرح به منزله نقض خطرناک مقررات بین‌المللی در باره آزادی عبادت و حق برگزاری مراسم مذهبی و اقدامی در جهت تحریک احساسات مسلمانان جهان است.

یوسف بن احمد العثیمین، سخنگوی سازمان همکاری اسلامی طی این بیانیه اظهار داشته است: این سیاست‌ها، قوانین نژادپرستانه و اقدامات تهاجمی علیه مردم فلسطین و اماکن مقدس را آشکار خواهد کرد.

وی جامعه بین‌المللی را به شرکت فعال و وارد عمل شدن برای خاتمه دادن به این قبیل نقض‌های اسرائیل فراخوانده و هشدار داده است: ممکن است این حملات تهدید کننده که برای شعله‌ور کردن یک درگیری‌ مذهبی و تغذیه افراط‌ گرایی هستند، انعکاس خطرناکی در پی داشته باشند.

انتظار می رود طرح مذکور روز چهارشنبه ۱۵ فوریه سال جاری در کنست به رای‌گیری گذاشته شود. محمت گورمز، رئیس سازمان امور دینی ترکیه در ارتباط با این موضوع، بیان داشت که در صورت اعمال ممنوعیت پخش اذان برای موذنان مساجد قدس، هر فلسطینی موذن می شود و اذان می خواند.

بنا بر این قانون، پخش اذان در قدس اشغالی از طریق بلندگوها از ساعات ۱۱ شب تا ۷ صبح ممنوع شده و در صورت عدم رعایت این قانون مساجد با پرداخت جریمه ۱۲۰۰ دلاری مواجه خواهند شد.

گفتنی است که پیشتر رای گیری در مورد این طرح توسط کنست به دلیل مخالفت برخی از نمایندگان احزاب مذهبی به خاطر نگرانى از ممنوعیت شیپور شنبه از کنیسه هاى یهودى و همچنین مخالفت فلسطینی ها و علمای مسلمان چندین بار به تعویق افتاده بود. در همین حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه ای حمایت خود از این پیش‌نویس را اعلام کرده بود.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا