خبر های جدید

رهبر حزب النهضه تونس خواهان حل بحران قطر از طریق مذاکره شد

رهبر حزب النهضه تونس خواهان حل بحران قطر از طریق مذاکره شد

راشد الغنوشی، رهبر حزب النهضه تونس ضمن حمایت از دعوت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به حل بحران قطر تا زمان فرا رسیدن عید فطر از پادشاه عربستان سعودی خواست تا فرزندانش (رهبران عرب) را مجددا گرد هم آورد.

وی در این گفتگو همچنین اظهار داشت:

شبه جزیره عرب قبله مسلمانان است و مسلمانان می خواهند که در این خاک مقدس صلح و رفاه داشته باشند. امیدواریم که پیش از پایان ماه رمضان برادران مان در شبه جزیره عرب و کشورهای خلیج به اوضاع سابق خود بازگردند.

در بحران پیش آمده لغو محاصره دیپلماتیک و حل مشکلات از طریق مذاکره را حمایت می کنیم. اختلاف هر قدر هم که بزرگ باشد نیازی به اعمال محاصره و بایکوت میان برادران وجود ندارد. همه آنان برادر ما هستند. آرزومندیم که آنان مجددا صفوف و قلوب شان را یکی کنند و شورای همکاری کشورهای خلیج نیز فقط بر پایه منافع مادی فعالیت نکند بلکه در راستای منافع معنوی و سیاسی نیز فعالیت خود را از سر بگیرند.

همان گونه که رجب طیب اردوغان نیز گفتند این بحران باید تا عید حل و فصل شود. من طرفدار ورود صباح الاحمد الجیر الصباح امیر کویت، پادشاهی عمان و رجب طیب اردوغان برای حل این مشکل هستم.

ترکیه برای حل این بحران حکم طرفی که از اختلاف میان برادران ناراحت شده و آنها را نصیحت می کند را داشته و موضع اصیل خود را به نمایش گذاشت. ترک ها رابطه قوی با سعودیان و قطری ها دارند. این مورد درباره تونس هم صدق می کند. عربستان سعودی و قطر پیش از انقلاب تونس و پس از آن کمک های بسیاری به این کشور کردند. عربستان سعودی از قبله مسلمانان قطر نیز از سرمایه گذاری های دولت تونس حمایت به عمل آورد. شیخ تمیم آل ثانی امیر قطر شخصا در کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری حضور یافته و نقش مهمی در کسب نتیجه مورد نظر ایفا کرد.

تونس نیز مانند ترکیه از رویدادهای اخیر خلیج ناراحت است. سران کشورها و خادمین حرم الشریفین را به گردآوردن مجدد تمامی فرزندان و اتحاد آنها در سایه برادری و برابری فرا می خوانم. اردوغان نیز چنین فراخوانی داشته و خواستار آن بود که پیش از فرا رسیدن عید فطر این بحران خاتمه یابد.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا