معماری
خانه ---> مقالات ---> دعوت به همزیستی انسانی و همکاری بین المللی

دعوت به همزیستی انسانی و همکاری بین المللی

دعوت به همزیستی انسانی و همکاری بین المللی
دکتر یوسف قرضاوی/مترجم : عبدالعزیز سلیمی
فراخوان اسلام برای پدید آوردن امتی متمایز و دارای اهداف و ارزشها با راهکارهای مخصوص به خود، امتی که دارای رسالتی با اصول و ارزشها و ویژگیهای خاص به خود می باشد، اینگونه فهم نمی شود که اسلام دینی است که همه درها را بر روی خود می بندد، و مردم مسلمان تنها در اندیشه خویش اند و به تمامی معنی به خود مشغولند، و به دیگر مردم اهمیت نمی دهند، و کاری به صلاح و فساد و هدایت و گمراهی و پیشرفت و سقوط ایشان ندارند.
به هیچ وجه چنین نیست. از همان آغاز طلوع فجر اسلام، رسالت آن رسالتی جهانی و دعوتی برای همه بشریت و رحمتی برای انسانها اعم از عرب و عجم و برای همه ممالک در شرق و غرب و برای همه نژادها اعم از سیاه و سفید و….بوده است.
در قرآن عهد مکی، آیاتی روشنگر را می خوانیم که به وضوح جهانی بودن رسالت اسلام را مقرر می نمایند:
«‏ وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ .» (انبیاء107)
‏(( اي پيغمبر ! ) ما تو را جز به عنوان رحمت جهانيان نفرستاده‌ايم.)
«‏ تَبَارَكَ الَّذِي نَزَّلَ الْفُرْقَانَ عَلَى عَبْدِهِ لِيَكُونَ لِلْعَالَمِينَ نَذِيراً ‏.» (فرقان1)
(والا مقام و جاويد كسي است كه فرقان ، ( يعني جدا سازنده حق از باطل ) را بر بنده خود ( محمّد ) نازل كرده است ، تا اين كه جهانيان را ( بدان ) بيم دهد ( و آن را به گوش ايشان برساند.)
«‏ إِنْ هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِّلْعَالَمِينَ ‏.‏ وَلَتَعْلَمُنَّ نَبَأَهُ بَعْدَ حِينٍ ‏.» (ص87-88)
(اين قرآن ، چيزي جز پند و اندرز جهانيان ( و مايه بيداري جملگي ايشان ) نمي‌باشد . و خبر آن را بعد از مدّت زماني خواهيد دانست ( و به زودي صدق وعد و وعيد و راستي اخبار و گفتار قرآن را هم در اين جهان و هم در آن جهان خواهيد ديد ) .
« قُل لاَّ أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِنْ هُوَ إِلاَّ ذِكْرَى لِلْعَالَمِينَ.» (انعام90)
(بگو : من در برابر ( تبليغ رسالت آسماني و ابلاغ فرمان يزداني ) پاداش و مزدي از شما نمي‌طلبم . اين قرآن ( كه تبليغ آن وظيفه من است ) چيزي جز يادآوري و اندرز براي جهانيان نيست .)
«قُلْ يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي رَسُولُ اللّهِ إِلَيْكُمْ جَمِيعاً .» (اعراف158)
(اي پيغمبر ! ( به مردم ) بگو : من فرستاده خدا به سوي جملگي شما ( اعم از عرب و عجم و سياه و سفيد و زرد و سرخ ) هستم.)
« وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِّلنَّاسِ بَشِيراً وَنَذِيراً.» (سبا28)
(ما تو را براي جملگي مردمان فرستاده‌ايم تا مژده‌رسان ( مؤمنان به سعادت ابدي ) و بيم دهنده ( كافران به شقاوت سرمدي ) باشي.)
امت مسلمان امتی دارای مسئولیت است؛ مسئولیت رسانیدن پیام رسالت اسلام به همه جهانیان که به هیچ وجه روا نیست خیر و نور ان را در احتکار خود قرار بدهد، بلکه بر مسلمانان واجب است، همینکه خود هدایت یافتند دیگران را به نور هدایت خداوندی راهنمایی کنند، و بعد از آنکه خود به وسیله ایمان و عمل صالح اصلاح شدند، به اصلاح دیگر امتها اقدام نمایند، و انان را به خیرات و برکاتی که خداوند ایشان را از آن بهره مند فرموده است فرا بخوانند.
به همین سبب است که خداوند امت مسلمان را مورد تمجید و ستایش قرار داده و خطاب به ایشان می فرماید:
« كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ.» (آل عمران110)
(‏ شما ( اي پيروان محمّد ) بهترين امّتي هستيد كه به سود انسانها آفريده شده‌ايد ( مادام كه ) امر به معروف و نهي از منكر مي‌نمائيد و به خدا ايمان داريد .)
امت اسلامی تنها به خاطر خود پدید نیامده است، بلکه برای همه مردم و در جهت هدایت و خیر و منفعت و اصلاح همه انسانها و بیرون آوردنشان از تاریکیها و هدایتشان به نور و روشنایی به وجود آمده است.
قبل از هر چیز، امت اسلامی امتی است دعوتگر و صاحب رسالت، و برای همان چیزی که پیامبر اسلام بخاطر آن مبعوث گردیده،مأموریت پیدا نموده است. به همین سبب است که رسول خدا(ص) فرمودند: «انما بعثتم میسرین و لم تبعثوا معسرین»
شما برای تسامح و آسانگیری برانگیخته شده اید، و در جهت تشدد و سخت گیری برانگیخته نشده اید.
در همین ارتباط، خداوند متعال می فرماید:
«‏ وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ‏.» (آل عمران104)
(بايد از ميان شما گروهي باشند كه ( تربيت لازم را ببينند و قرآن و سنّت و احكام شريعت را بياموزند و مردمان را ) دعوت به نيكي كنند و امر به معروف و نهي از منكر نمايند ، و آنان خود رستگارند . )
فرقی نمی کندکه حرف «من»در کلمه «منکم» برای تجرید باشد، یعنی همه شما باید بایستی امتی دعوت کننده به خیر باشید؛ یا اینکه برای تبعیض باشد، بدین معنی که از میان خود جمعی توانا و هماهنگ را برای امر به معروف و نهی از منکر ترتیب بدهید. بر اساس هر دو معنی، امت اسلامی در ارتباط با رسانیدن پیام رسالت و امر به معروف ونهی از منکر دارای مسئولیت است، هر چند از طریق تأسیس و پدید آوردن و تقویت و حمایت از این جماعت در راستای عملی به مسئلیتهایش باشد به همین جهت همه مسلمانان در مورد این مسئولیت مورد خطاب قرار گرفته اند.
این درست همان معرفتی است که ربعی بن عامر صحابی بزرگوار رسول خدا(ص) از این موضوع داشته است. وقتی که رستم فرخزاد، فرمانده ارتش ایران در جنگ قادسیه، از او پرسید: شما که هستید و چه می خواهید؟ ربعی بن عامر با غرور و افتخاری درخور اهل ایمان و با ایمانی استوار گفت:
«ما مردمی هستیم که خداوند متعال ما را برای آنکه انسانهایی را که خود بخواهند، از بردگی دیگر انسانها نجات دهیم و به عبادت خدای واحد راهنمایی کنیمف و از محدودیت دنیا به وسعت و گستردگی دنیا و آخرت، و از ستم ادیان(غیر الهی) به عدالت اسلام رهنمون شویم»
آن صحابی بزرگوار که از هیچ دانشگاهی فارغ التحصیل نشده و هیچ کتابی را برای تحقیقات خود مورد استفاده قرار نداده و نزد استادان و معلمان کسب علم ننموده بود، با جملاتی کوتاه اهداف کلی و بزرگ اسلام را بیان نموده است.وی انسانی است که تنها در مدرسه ی محمدی درس آموخته است؛ مدرسه ای که جمعی نمونه از آن فارغ التحصیل گردیدند و نمونه ها و الگوهای ربانی شدند که در هیچ کجای تاریخ همانندایشان وجود نداشته است.
رسالت اسلام رسالتی جهانی، و همانگونه که خداوند متعال آن را توصیف فرموده «رحمة للعالمین» و دعوت و تبلیغی برای تحقق خیر و مصالح بشری است. این رحمت و هدایت در پاره ای از اصول و مبادی و ارزشهایی که اسلام انسانها را به آنها فرا می خواند تبلور پیدا می نماید که بارزترین آنها عبارتند از:
1-آزاد سازی انسان از بردگی دیگر انسانها
2-اخوت و مساوات انسانها
3-عدالت برای همه مردم
4-صلح و امنیت جهانی
5-مدارا با غیر مسلما نان
———————————-
 منبع: قرآن منشور زندگی/مؤلف : دکتر یوسف قرضاوی/مترجم : عبدالعزیز سلیمی/نوبت چاپ: اول /انتشارات: نشر احسان1382
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@

قالب وردپرس