خبر های جدید

سازمان ملل: آراکان نمونه ای از پاکسازی قومیتی است

سازمان ملل: آراکان نمونه ای از پاکسازی قومیتی است

کمیسیرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه دولت میانمار برای ناظران این کمیته مجوز دسترسی به آراکان را صادر نکرده است گفت به نظر می رسد آنچه در آراکان در جریان است نمونه ای از پاکسازی قومیتی باشد.

زید رعد الحسین، کمیسیرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در سخنرانی افتتاحیه شورای حقوق بشر این سازمان که قرار است از امروز در ژنو آغاز شود، اظهار داشت: براساس آمار کمیسیریای عالی پناهجویان سازمان ملل طی سه هفته اخیر ۲۷۰ هزار مسلمان آراکانی به بنگلادش گریخته اند.

وی در ادامه ضمن اعلام اینکه دولت میانمار علیه مسلمانان آراکانی به وضوح « خشونت نامتعارف» اعمال می کند، گفت: دولت این کشور برای ناظران این کمیته مجوز دسترسی به آراکان را صادر نکرده و به نظر می رسد آنچه در آراکان در جریان است نمونه ای از پاکسازی قومیتی باشد.

الحسین همچنین تصریح کرد: اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که شمار بسیاری میان میانمار و بنگلادش محصور مانده اند. گزارش های دریافتی و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که نیروهای امنیتی و شبه نظامیان بومی اقدام به سوزاندن روستاها و اعدام بدون محاکمه کرده و دست به کشتار افرادی که سعی در فرار از منطقه دارند، می زنند.

این کمیسیر عالی سازمان ملل دولت میانمار را به توقف این فریب که مسلمانان خانه های خود را به آتش می کشند، پایان دادن به «عملیات نظامی ظالمانه کنونی» و اعمال تمایز علیه مردم روهینگیا فراخوانده و مقامات ذیربط را به تسهیل دسترسی ناظران کمیته به این کشور دعوت می کنم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در سفر سال گذشته ام به آراکان هشدار دادم که نقض حقوقی که صورت می گیرد احتمالا جنایت علیه بشریت به شمار می رود.

گفتنی است از روز ۲۵ آگوست تا کنون هزاران غیرنظامی مسلمان آراکانی کشته و بیش از ۱۵۰ روستای متعلق به آنها نیز به آتش کشیده شد. هزاران نفر از این مسلمانان از راههای زمینی و دریایی وارد بنگلادش شده و ده ها هزار نفر نیز در مناطق مرزی منتظر ورود هستند. دولت میانمار اجازه ورود کمک های بشردوستانه به آوارگان مسلمان آراکان را نمی دهد.

منبع: آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا