زن خانواده

چه کسی تو را به حجاب امر نموده است؟

خواهر مسلمان! چه کسی تو را به حجاب امر نموده است؟
شيخ محمد صالح العثيمين رحمه الله
تا اين مقاله را نخوانده ای هرگز تعجب مکن:
دانشجوی دختری از يکی از دوستانش خواست تا برای مناقشه رساله فوق ليسانس که در حضور استادان مرد انجام ميشد با او وارد جلسه امتحان شود اما دوست او جواب داد: «فلانی آيا نميدانی که در قرن بيستم زندگی ميکنيم»؟!!
 خانم پزشكي در يكي از بيمارستانها هنگامي كه لباس پزشكي بتن كرد, از لباس حيا عريان شد, و با كشف رخسار و موي سر و كوتاه كردن دامن به اين شکل جديد خوش آمد گفت: گويا اينكه از ضروريات شغل پزشکی اين است که زن دين خود را بدور انداخته و لباس حيا و عفت را از تن بدر آورد.
به ديدار بعضی از نزديکان خود رفتم، آنان از کسانی بودند که حشمت و ستر و حجاب خود را حفظ می کردند. اما بيکباره راننده همانند يکی از افراد خانواده به اتاق وارد شد. و آنان نيز هيچ عکس العملی از خود نشان ندادند انگار راننده نيز عضوی از افراد آنها است.
 
خواهر من!
آيا فکر می کنی که اين زنان می دانند چرا حجاب به تن کرده اند؟ واقع حال آنان بر اين مسئله دلالت می کند که آنها بر حجاب به عنوان عادتی از عادات مجتمع می نگرند که آن را از مادر با حجاب خود به ارث برده، و در پوشيدن آن به اوامر پدرانشان که آنان را حجاب دستور می دهند گردن نهاده اند. و می پندارند که حجاب رسم و عادتی ديرينه است که بايد بر حفظ آن کوشيد.
آيا اين زن هرگز از خود سؤال کرده است که چرا و در اطاعت از چه کسی حجاب به تن کرده است؟
پس بگذاريد خودمان جواب اين سؤال را بدهيم. در اطاعت از خداوندی که می فرمايد:
﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا﴾.  (الأحزاب: 59).
(معنی): «ای پيامبر به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خويشتن را با جلباب فروپوشند که اينکار برای شناساندن آنها بهتر بوده و در نتيجه مورد آزار و اذيت قرار نخواهند گرفت و خداوند آمرزنده و مهربان است».
آيا او نمی داند که در انجام اين امر به فرمان خالق و رازقش و خالق آسمانها و زمين گردن می نهد؟ همان کسی که می داند چه چيز، خلق را هدايت می کند و چه چيزی آنان را به وادی گمراهی روان می سازد.
﴿لِّلَّهِ ما فِي السَّمَاواتِ وَمَا فِي الأَرْضِ(البقرة: 284).
(معنی): «آنچه در آسمانها و زمين است همه ملک خداوند است».
خواهر من! خالق تو خداوند يکتا است که:
﴿ذَلِكُمُ اللّهُ رَبُّكُمْ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ خَالِقُ كُلِّ شَيْءٍ فَاعْبُدُوهُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ﴾. (البقرة: 102).
(معنی): «او است پروردگار شما که جز او هيچ الهی نيست و او خالق همه چيز است پس او را عبادت کنيد و او بر همه چيز وکيل است».
و او است که نعمتش را بر تو ارزاني داشته:
﴿وَمَا بِكُم مِّن نِّعْمَةٍ فَمِنَ اللّهِ﴾ (النحل: 53).
(معنی): «و هر نعمت که شما داريد از خداوند است و اوست که سر انجام تو را می ميراند».
﴿وَجَاءتْ سَكْرَةُ الْمَوْتِ بِالْحَقِّ ذَلِكَ مَا كُنتَ مِنْهُ تَحِيدُ﴾. (ق: 19).
(معنی): «و آنگه و عذاب و سختی مرگ فرا رسيد. آن همان چيزی است که هميشه از آن می گريختی».
و او است که می فرمايد:
﴿يَوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِينَ إِلَى الرَّحْمَنِ وَفْدًا * وَنَسُوقُ الْمُجْرِمِينَ إِلَى جَهَنَّمَ وِرْدًا﴾. (مريم: 85- 86).
(معنی): «روزيکه متقيان را با عزت و کرامت بسوی خداوند رحمان می بريم و مجرمين را پياده و تشنه بسوی جهنم می رانيم».
و حاکم و فرمانروای آن روز مهيب و هولناک او است. همانروزی که:
﴿يَوْمَ تَرَوْنَهَا تَذْهَلُ كُلُّ مُرْضِعَةٍ عَمَّا أَرْضَعَتْ وَتَضَعُ كُلُّ ذَاتِ حَمْلٍ حَمْلَهَا وَتَرَى النَّاسَ سُكَارَى وَمَا هُم بِسُكَارَى وَلَكِنَّ عَذَابَ اللَّهِ شَدِيدٌ﴾. (الحج: 2).
(معنی): «هنگاميکه زلزله روز قيامت را ببينيد هر زن شيرده، نوزاد خود را رها ساخته و هر زن آبستني آنچه را که در رَحِم دارد بيافکند. و در آنروز مردم را مست و ديوانه وار می بينی. در حاليکه آنها مست نيستند. اما (علت مستی آنها اين است که) عذاب الله تعالی بسيار شديد و هولناک است.
و هم او است که مي فرمايد:
﴿يَوْمَ نَقُولُ لِجَهَنَّمَ هَلِ امْتَلَأْتِ وَتَقُولُ هَلْ مِن مَّزِيدٍ * وَأُزْلِفَتِ الْجَنَّةُ لِلْمُتَّقِينَ غَيْرَ بَعِيدٍ﴾. (ق: 30- 31).
(معنی): «روزی که به جهنم می گوئيم آيا پر شده ای؟ و جهنم مي گويد: آيا بازهم هست؟ و در آنروز بهشت برای متقين نزديک کرده می شود».
خواهر مسلمان!
آيا اين قول خداوند تعالی را نخوانده ای که:
﴿وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ. (النور: 31).
(معنی): «و به زنان مؤمنه بگو که چشمانشان را از نگاه ناروا بپوشند و فرج خود را محفوظ دارند و زينت و آرايش خود را بجز آنچه که قهرا ظاهر ميشود آشکار نسازند و سينه و گردن خود را با پوشش سر خود بپوشانند».
يا آنکه از زينت خود، مگر آنچه را که امکان پنهان کردنش نيست، همانند ملابسی که هيچ زينت و نمائی ندارد، چيز ديگری را ظاهر نسازند. يک زن بايد پوشش سر خود را بر سينه اش بياندازد تا سينه و گردن خود را از انظار پنهان کند. بخاری از عائشه رضی الله عنها اينگونه روايت می کند که فرمود:
«يَرْحَمُ اللَّهُ نِسَاءَ الْمُهَاجِرَاتِ الْأُوَلَ لَمَّا أَنْزَلَ اللَّهُ وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ شَقَّقْنَ مُرُوطَهُنَّ فَاخْتَمَرْنَ بِهَا».
(معنی): «خداوند زنان مهاجرين اول را رحمت کند. هنگامی که خداوند اين آيه را نازل کرد: ﴿وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ﴾ پارچه های (عبا) خود را پاره کرده و از آن خمار و حجاب ساختند». (اين حديث را امام بخاري در صحيح خود روايت كرده است).
خواهر من! نگو که ما کجائيم و آنها کجايند، و چگونه می توان به مرتبه آنان رسيد. شاعری می گويد:
    فتشبهوا إن لم تکونوا مثلهم = إن التشبه بالکرام فلاح
(معنی): اگر مانند آنان نيستيد لا اقل خود را به آنان شبيه سازيد چون شباهت ورزيدن به کريمان عين رستگاری است.
خواهر من! آيا اين قول خداوند در مورد زنان نبی (صلي الله عليه وسلم) که در مورد همه زنان عموميت دارد را نشنيده ای که:  ﴿وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَاء حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ (الأحزاب: 53).
(معنی): «اگر از آنان چيزی خواستيد آنرا از پشت پرده بخواهيد که اين امر بر قلبهای شما و آنان پاکتر است».
بايد از خواهران خود بپرسيم برای قلوب چه کسانی پاکيزه تر است؟ برای قلوب همسران طاهره نبی الله (صلی الله علیه وسلم) که امهات المؤمنين (مادران مؤمنين) لقب يافته اند؟ يا برای اصحاب کرام رسول خدا که بهترين افراد امت را پس از او تشکيل ميدهند؟ پس در مورد قلوب ما در اين زمان و ايام پر از فتنه و فساد چه بايد گفت؟
آيا کسيکه ترا خلق نموده و راه طهارت و پاکي ترا ميداند همانند کسي است که آنرا نميدانند؟!!
خواهر من! خداوند می فرمايد:
﴿يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا. (الأحزاب: 59).
(معنی): ای پيامبر به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خويشتن را به جلباب فرو پوشند که اينکار براي شناساندن آنها بهتر بوده و در نتيجه مورد آزار و اذيت قرار نخواهند گرفت و خداوند آمرزنده و مهربان است.
ابن عباس –رضی الله عنهما- می گويد: «اين آيه دستوری است برای زنان مؤمنين تا اگر برای کاری از خانه خارج شدند صورت خود را با جلباب سر خود بپوشانند».
خداوند زنان مؤمنين را به اين دليل به اين مسئله امر داده است که به ستر و عفت شهرت يافته و اهل سوء در آنان طمع نياورند. پس خود ببينيد و بنگريد که همه زنانی که در کوچه و خيابان مورد اذيت و آزار قرار ميگيرند همه و همه از متبرجات و بی حجابی ميباشند که از لباس عفت و اسلام بدر آمده اند.
خواهر من! در اين آيهء کريمه کمی تأمل کن:
﴿وَالْقَوَاعِدُ مِنَ النِّسَاء اللَّاتِي لاَ يَرْجُونَ نِكَاحًا فَلَيْسَ عَلَيْهِنَّ جُنَاحٌ أَن يَضَعْنَ ثِيَابَهُنَّ غَيْرَ مُتَبَرِّجَاتٍ بِزِينَةٍ وَأَن يَسْتَعْفِفْنَ خَيْرٌ لَّهُنَّ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ﴾. (النور: 60).
(معنی): «و زنان سالخورده که از ولادت و قاعدگی باز مانده و اميد ازدواج و نکاح ندارند، بر آنها باکی نيست که حجاب خود را کنار بگذارند در صورتيکه زينت خود را ظاهر نسازند و اگر هم عفت پيشه کنند و حجاب خود را به تن داشته باشند برای آنها بهتر است و خداوند شنوا و آگاه است».
در اينجا خداوند می فرمايد که حجاب برای پيرزني که طمع ازدواج نداشته و زينت خود را نيز به نمايش نگذاشته است بهتر و افضل است علی الرغم اينکه اجازه نمايان ساختن دست و صورت را به او داده است.
حال اگر حکم در مورد پيرزنان بدينگونه باشد پس در مورد زنان جوان و دختران چه بايد گفت؟
خواهر من! به سخن مادرت ام المؤمنين گوش فراده که از رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) می پرسد: قسمت پايين لباس زنان چگونه بايد باشد؟ و حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) جواب ميدهد: آن را يک واجب بر زمين رها کنند. و ام المؤمنين می گويد: در اين صورت قدمهای آنان نمايان مي گردد. و ايشان (صلى الله عليه وسلم) می فرمايند: آن را يک ذراع بر زمين رها کنند و بر آن نيافزايند.
سبحان الله!! مادران مؤمنين، بلندتر شدن دامن را از رسول خد (صلى الله عليه وسلم) طلب می کنند، و زنان ما روز بروز آن را کوتاهتر کرده و بقول معروف کيکشان هم نمی گزد؟!
——————————————————–
منبع : اي خواهر مسلمان چهكسي تو را به حجابامر نموده است؟
مولف: شيخ محمد صالح العثيمين رحمه الله
 
 
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا