خبر های جدید

شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حسین‌پور دار فانی را وداع گفت

شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حسین‌پور دار فانی را وداع گفت

شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حسین پور، یکی از علمای برجسته اهل‌سنت ایران، روز دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ در سن ۸۷ سالگی در کراچی پاکستان درگذشت. مولانا محمدیوسف حسین‌پور که برای معالجه به کراچی پاکستان سفر کرده بود، شامگاه روز دوشنبه، دقایقی پس از انجام عمل جراحی قلب در یکی از بیمارستان‌های کراچی دار فانی را وداع گفت و رهسپار جهان آخرت شد.

مولانا محمدیوسف حسین‌پور، دبیرکل شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان و مدیر حوزه علمیه “عین‌العلوم” گُشت سراوان بود.

مولانا محمدیوسف حسین‌پور دروس علوم دینی را در “قاسم‌العلوم” ملتان به پایان رساند. ایشان از شاگردان خاص مولانا محمدیوسف بنوری رحمه‌الله (از علمای شاخص و بنام شبه‌قاره هند و بنیانگذار دانشگاه علوم اسلامی علامه بنوری کراچی) بود که تخصص حدیث را در این مرکز بزرگ اسلامی فرا گرفت.

مولانا حسین‌پور از مشاوران ارشد مولانا عبدالعزیز رحمه‌الله در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی ایشان بود؛ همراهی و مشاوره در دوران تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مجلس خبرگان با مولانا عبدالعزیز یکی از این موارد است.

ایشان یکی از علما و محققین برجسته اهل‌سنت کشور به‌شمار می‌رفت که چندین دهه تدریس کتاب «صحیح بخاری» و تربیت صدها عالم در داخل و خارج از ایران را در پرونده علمی و اصلاحی خود دارد. ترجمه تفسیر «معارف‌القرآن»- تالیف علامه مفتی محمدشفیع عثمانی- و کتاب «حجه‌الله‌البالغه» – تالیف امام شاه ولی‌الله دهلوی-از اردو به فارسی، ازجمله آثار ماندگار و گران‌بهای این عالم فرزانه به‌شمار می‌روند.

مولانا محمدیوسف حسین‌پور رحمه‌الله که در بین علما و محافل علمی اهل‌سنت به «استادالعلماء» مشهور است، علی‌رغم تبحر ویژه در علوم مختلف، انسانی بسیار متواضع و فروتن بود.

منبع: تبیین نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا